Σύνθεση φαινυλακετόνης (P2P) από βενζαλδεΰδη με βουτανόνη

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Σας ευχαριστώ πολύ για την εύκολη και λεπτομερή περιγραφή της σύνθεσης!
Τι γίνεται με το υπεροξείδιο του υδρογόνου, θα μπορούσε αυτό να αντικατασταθεί; Είναι μια πραγματικά ελεγχόμενη χημική ουσία στις μέρες μας και είναι δύσκολο να το συνθέσετε μόνοι σας. Υπάρχει κυρίως ως καταλύτης στην αντίδραση μεταξύ του παγωμένου οξικού οξέος και της 3-μεθυλ-4-φαινυλ-3-βουτεν-2-όνης, σωστά; Τι θα μπορούσε να είναι ένα καλό υποκατάστατο;
 
Last edited:

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
Τα υπεροξείδια θα λειτουργήσουν (χαμηλότερες αποδόσεις) Οξείδωση Baeyer-Villiger.διαβάστε την παραπάνω ερευνητική εργασία.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Αλκοόλη/νερό με βάση.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Υποθέτω ότι αυτό που πραγματικά αναρωτιέμαι είναι η στοχυομετρία αυτής της αντίδρασης. Σε άλλες περιγραφές του bayer-williger δεν μπορώ να βρω αυτές τις τεράστιες ποσότητες GAA. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το σκεπτικό; Είμαι πολύ κοντά στο να το δοκιμάσω αυτό, αλλά η ποσότητα του GAA είναι προβληματική.
 

billythekid

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 18, 2024
Messages
13
Reaction score
4
Points
3
αυτή η ποσότητα gaa είναι μεγάλη και η καλύτερη εικασία μου για το γιατί είναι ότι η προετοιμασία του υπεροξικού οξέος επί τόπου (κατά τη διάρκεια της αντίδρασης) και χωρίς καταλύτη είναι αναποτελεσματική, οπότε ο χημικός υπεραντισταθμίζει για να βοηθήσει σε αυτό, επίσης το GAA χρησιμοποιείται εδώ ως διαλύτης
με την παρασκευή του υπεροξικού οξέος ημέρες πριν και τον έλεγχο της περιεκτικότητας σε διαθέσιμο οξυγόνο είναι πιθανό να έχετε καλύτερα αποτελέσματα. Τούτου λεχθέντος, έχω δει επαγγελματίες να χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο και να παίρνουν στην καλύτερη περίπτωση μόνο 35 έως 65% του τελικού προϊόντος. έτσι ένας άπειρος χημικός είναι πιθανό να πάρει ακόμα χειρότερα και ένας αρχάριος είναι πιθανό να αποτύχει ή ακόμα χειρότερα να τραυματιστεί. Σας συνιστώ να διαβάσετε και να μελετήσετε και να ξεκινήσετε από μικρό μέγεθος
βεβαιωθείτε ότι καθαρίζετε σχολαστικά το τελικό μίγμα της αντίδρασης στο τέλος κάθε βήματος, Μην υπερβαίνετε τους -5c στη συμπύκνωση αλδόλης αφήστε το mek/βενζαλδεΰδη να αναδεύεται όλη τη νύχτα στο ψυγείο μετά την αεριοποίηση.
μην ξεπερνάτε τους 60c στο Bayer villager. και ερευνήστε άλλους οξειδωτές γιατί έχω καλύτερα αποτελέσματα με έναν διαφορετικό.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Αυτή είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ερώτηση! Η σαπωνοποίηση ΠΡΕΠΕΙ να γίνει, όπως η ρίψη του διαλύματος της βάσης ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ στο ακετόξυ! Τώρα, όταν έριξα το βασικό διάλυμα σε δύο ώρες με σύριγγα, πήρα το πρώτο P2P!
Άλλες φορές, απλά έριξα όλο το υγρό της βάσης στην ακετοξυ και άρχισα να ανακινώ βίαια... xD ΑΥΤΗ ήταν η αποτυχία μου.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
329
Reaction score
274
Points
63
Έχετε δίκιο. Χωρίς H2SO4 ως καταλύτη χρειάζεστε τρελές ποσότητες GAA για να πάρετε υπεροξικό οξύ, καθώς το οξικό οξύ απλά δεν είναι αρκετά ισχυρό. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο συχνά προτιμάται το περμεκτικό, καθώς το μυρμηκικό οξύ ΕΙΝΑΙ αρκετά ισχυρό για να αυτοκαταλύσει το σχηματισμό υπεροξικού οξέος.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
329
Reaction score
274
Points
63
Το P2P και οι ισχυρές βάσεις δεν πάνε καλά μαζί, το P2P τείνει να αυτοσυμπυκνώνεται και να πολυμερίζεται στην περιβόητη κόκκινη πίσσα. Η χρήση μιας ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ποσότητας βάσης/αλκοόλης κατ' όγκο είναι ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να αποφευχθεί αυτό να συμβεί υπερβολικά. Εάν το P2P είναι λιγότερο συμπυκνωμένο, υπάρχει λιγότερη ευκαιρία να αυτοσυμπυκνωθεί. Επίσης, λέω να αποφύγετε τα τοπικά σημεία υψηλότερης συγκέντρωσης στάζοντας αργά υπό πολύ καλή ανάδευση. Ποτέ μην υποτιμάς τους απλούς μηχανικούς παράγοντες όπως η συγκέντρωση, η ανάδευση κλπ. - Είναι το μισό ενοίκιο.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
32
Points
8
Έτσι, αυτό ήταν μια πλήρης αποτυχία. Το DCM διαλύεται κατευθείαν στο κίτρινο απόσταγμα.

Τώρα φαντάζομαι ότι το χλωροφόρμιο θα συμπεριφερόταν με τον ίδιο τρόπο. Αυτό είναι πραγματικά ενοχλητικό.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Χρησιμοποιήστε το toulene την επόμενη φορά. Πολύ φθηνότερο και ευκολότερο από το χλωροφόρμιο. Αλλά ναι αυτοί οι διαλύτες θα πρέπει να Αναμιγνύονται ακριβώς με το κίτρινο στρώμα Αν εννοείτε το οργανικό στρώμα Επειδή αναμιγνύονται απολύτως. Τώρα αν κάνετε εκχύλιση από ένα μείγμα νερού ρίξτε λίγο τουλένιο από πάνω και το λάδι θα μεταναστεύσει οπωσδήποτε πάνω του Τότε απλά αποστάξτε το τουλένιο και επαναχρησιμοποιήστε το. Ο μόνος τρόπος για να εξαγάγετε έναν διαλύτη από το οργανικό στρώμα είναι να τον αποστάξετε.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
32
Points
8
Συμπύκνωση αλδόλης.

Οι οδηγίες γι' αυτό βρίσκονται στην ενότητα Οργανικές αντιδράσεις



Αυτό το κείμενο φαίνεται να ανταποκρίνεται περισσότερο σε αυτό που βλέπω. Έχει δοκιμάσει κανείς πραγματικά να εκχυλίσει με διαλύτη από το οργανικό στρώμα. Η χρήση χλωροφορμίου δεν θα λειτουργήσει, καθώς είναι αναμίξιμο με το οργανικό στρώμα. Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, το κείμενο πρέπει να δοκιμαστεί και να τροποποιηθεί.

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το σύνθετο πριν.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
ΕΝΤΆΞΕΙ. Απλά θερμαίνετε τη βενζ-ύδη και το MEK με υδροχλωρικό οξύ για περίπου 3-5 ώρες. Θερμοκρασία: 90-110 C.
Απλά ευχαρίστησέ με. :)
 
View previous replies…

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Αυτό είναι λίγο πολύ τέλειο για προσωπική χρήση
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
28 g άρωμα πικραμύγδαλου (1 φιάλη) + 22 g MEK + 30 g ~18% υδροχλωρικό οξύ. Βαθμοί 100°C.
Χρόνος: 4 ώρες (η παραπάνω εικόνα μου είναι το αποτέλεσμα)
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Θα πάρω νέα γυάλινα σκεύη την επόμενη εβδομάδα, ώστε να μπορέσω να ξεκινήσω να πειραματίζομαι στο επόμενο επίπεδο.
 

Sneaky.Base

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 17, 2022
Messages
32
Reaction score
11
Points
8
Αυτή η μέθοδος φαίνεται φοβερή, otc φτηνά χημικά.
Γιατί ακριβά dcm ενώ υπάρχει χλωροφόρμιο. Αν θέλετε ένα μακροχρόνιο κοκ θα καταλάβετε ότι η παρασκευή χλωροφορμίου είναι η δουλειά που πρέπει να κάνετε.
Η μέθοδος γραφής που μοιράζεται εδώ είναι τέλεια, δείχνει ότι γράφτηκε από έναν επαγγελματία . Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο βίντεο σχετικά με αυτή τη μέθοδο. Tnx για την κοινή χρήση αυτού του ωραίου γραπτού επάνω willi
 
View previous replies…

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Οι αποδόσεις του χλωροφορμίου είναι φρικτές από τη χλωρίνη και θα χρειαζόταν αιώνες για να φτιάξετε μια αξιοπρεπή ποσότητα. Χρησιμοποιήστε το τουλένιο
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
27
Points
28
ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να παρασκευάσετε 50% υπεροξείδιο του υδρογόνου;

Πρέπει να είναι ακριβώς 50%;
 

skanderbeg

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
68
Reaction score
35
Points
18
YT tutorials σχετικά με αυτό και κάντε τα μαθηματικά σας με το % υπεροξείδιο που έχετε. Εκτός από αυτό αγοράστε από την alfa aesar. Ναι είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς 50% γιατί έχει πολύ νερό ως σταθεροποιητή/διαλυτικό και μπορεί (δεν ξέρω σίγουρα) να παρεμβαίνει στην αντίδραση.
 
View previous replies…

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Ναι, καθώς το βράζετε πρέπει να ζυγίζετε το υγρό σε μια ακριβή μικρή ζυγαριά και να ελέγχετε την πυκνότητα μέχρι να φτάσετε στο 50%
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
σαπωνοποίηση σε υδατικό NaOH στους 50 βαθμούς ?! Πραγματικά κακή ιδέα.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Ναι, αν πρόκειται να γράψετε ότι είναι κακή ιδέα, θα πρέπει μάλλον να εξηγήσετε το γιατί και τον σωστό τρόπο με μια παραπομπή αν είναι δυνατόν για να βοηθήσετε όσους προσπαθούν να το επιτύχουν....
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
53
Reaction score
22
Points
8
Όλοι λένε ότι αυτή η μέθοδος έχει ελαττώματα. Έχει πάρει ποτέ κανείς πραγματικά σημαντικές αποδόσεις με αυτή τη μέθοδο;
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Μπορείτε επίσης να αποστάξετε το P2P με νερό, αλλά είναι πολύ αργό. Ωστόσο, ΠΡΕΠΕΙ να αποστάξετε τη μεθυλο-φαινυλ-νουτενόνη υπό κενό, επειδή υπάρχει σημαντική ποσότητα σκουπιδιών και η MPB δεν θα αποστάξει με νερό
 
View previous replies…

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Ναι, αυτό θα πρέπει να δουλέψει απολύτως, αλλά... αυτή η ποσότητα θα είναι πιθανώς ελαφρώς διαφορετική... ίσως να πάμε με mols αν διαφέρουν, αν όχι, απλά χρησιμοποιήστε την ποσότητα που αναγράφεται με το νάτριο. Το νάτριο είναι πολύ εύκολο να γίνει όμως...
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Απολύτως συμφωνήθηκε LOL αλλά έχω βρει έναν τρόπο γύρω από τη μέθοδο του θειικού αιθυλεστέρα νατρίου που λειτουργεί αρκετά καλά με αυτόν τον τρόπο και αν είστε άνετοι με την εργασία με θειικό διαιθυλεστέρα και δεν σας πειράζει να φτιάξετε ένα κουτί για να το προσαρτήσετε σε ένα παλινδρομικό πριόνι ως συσκευή ανακίνησης που λειτουργεί επίσης αρκετά καλά. Αλλά όταν φτιάχνετε το θειικό αιθυλικό νάτριο ακολουθήστε όλους τους κανονικούς τρόπους για να το κάνετε εκτός από τη χρήση υδροξειδίου του νατρίου το οποίο μπορώ να σας δώσω ένα σύνδεσμο για μια μεγάλη μακρά διαδικασία σχετικά με κάποια έρευνα που έκαναν για την παρασκευή θειικού αιθυλικού νατρίου και στο τέλος θα σας πουν να αφήσετε το ποτήρι ζέσεως σας όρθιο για μέρες για να περιμένετε να γίνει η λάσπη να κατακαθίσει, πράγμα που ως ένα βαθμό θα πρέπει να κάνετε, αλλά αν έχετε μια πολύ καλή αντλία κενού και μπορείτε να τραβήξετε ένα βαθύ χαμηλό κενό, τότε μόλις αποσυμπιέσετε την αιθανόλη από πάνω, η οποία θα είναι σχεδόν καθαρή, μπορείτε να αποστάξετε πολύ απαλά, επειδή το θειικό αιθυλεστέρα του νατρίου αποσυντίθεται γρήγορα σε οποιαδήποτε θερμοκρασία πολύ υψηλότερη από τη θερμοκρασία δωματίου. Τραβήξτε ένα βαθύ κενό στον κώλο και απαλλαγείτε από την αιθανόλη αφήνοντας πίσω θειικό αιθυλεστέρα νατρίου. Δεν είναι η φθηνότερη μέθοδος γιατί η αλκοόλη θα πρέπει να είναι άνυδρη από την αρχή 200 proof χωρίς μετουσιωτικές αηδίες. Μου κόστισε περίπου εκατό δολάρια για ένα γαλόνι για να το δοκιμάσω. Αλλά μπορώ να τραβήξω τόσο βαθύ κενό που η αιθανόλη λίγο πολύ αποστάζει πριν καν εφαρμόσω Heat. Μόλις μπορούσα να το δω να φτάνει στο σημείο κορεσμού, λίγο πολύ το άφησα να στεγνώσει από εκεί και πέρα. Χρησιμοποιώντας αυτή τη μέθοδο θα πάρετε μόνο μισό mol SES ανά 1 mol πυκνού θειικού οξέος και 1,375 mol αιθανόλης. Αυτά πρέπει να συνδυάζονται το οξύ και η αιθανόλη κάτω από τους 20 βαθμούς Κελσίου ανά πάσα στιγμή για να αποφευχθεί οποιαδήποτε παράπλευρη δράση από το να συμβεί και μόλις είναι μαζί ρίξτε το στο ψυγείο για τουλάχιστον 12 ώρες για να ολοκληρωθεί η αντίδραση. Μην κάνετε καμία από αυτές τις αηδίες που βλέπετε στο διαδίκτυο για θέρμανση στους 140 ή οτιδήποτε άλλο. Έχω έναν σύνδεσμο με όλη τη διαδικασία που το εκθέτει και έγινε διεξοδικά μόνο για το θειικό αιθυλεστέρα νατρίου. Αν μπορούσατε να φτιάξετε μια μεγάλης κλίμακας φυγόκεντρο εννοώ ακόμα και ένα μπουκάλι κόκα κόλα κρεμασμένο από ένα σπάγκο και να το κουνήσετε το ρημάδι πάνω από το κεφάλι σας για λίγο θα μπορούσατε να έχετε ακόμα μεγαλύτερη απόδοση. Αλλά στο έγγραφο θα σας πει ακριβώς πόσο από ένα αλκοολικό διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου πρέπει να χρησιμοποιήσετε για να εξουδετερώσετε το οξύ και να δημιουργήσετε το θειικό αιθυλεστέρα νατρίου. Αυτό εδώ χρειάζεται απλώς λίγη υπομονή και αν μπορείτε να αφιερώσετε μια-δυο ώρες την ημέρα για να παίζετε με αυτό, θα μπορούσατε να έχετε αρκετή ποσότητα νιτροαιθανίου για να φτιάξετε άφθονο νιτροαιθάνιο τουλάχιστον για προσωπικό παιχνίδι. Είμαι απολύτως βέβαιος ότι κάποιος θα μπορούσε να το κλιμακώσει, αλλά εγώ απλά παίζω μόνο για προσωπική χρήση. Εξήγησα λίγο από αυτό, αλλά αν κάποιος θέλει το σύνδεσμο ρωτήστε και θα το βρω.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο μεγάλη ήταν αυτή η παράγραφος LOL αλλά ήταν όλα φωνή σε κείμενο αν υπάρχουν λάθη κατηγορήστε το Google
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Εντάξει, και δεν απέσταξα τίποτα. Ούτε MPB, ούτε ακετόξυ, ούτε το P2P μου, αλλά το μειονέκτημά μου ήταν ότι δεν έκανα τη σαπωνοποίηση του ακετόξυ, σωστά. Όχι, όταν το έκανα σωστά, πήρα 13 γραμμάρια σκούρου πορτοκαλί P2P, το οποίο έπλυνα a'la Uncle Fester. Πήρα τόσο καθαρό P2P που βλέπω μέσα από αυτό. Και, δούλεψε στο Leuckart μου με φορμαμίδιο συν καταλύτη φορμικό αμμώνιο και καταλύτη ZnCl2 (μπορεί να χρησιμοποιηθεί). Έχω το καλύτερο, AlCl3-καταλύτη για Leuckart, αλλά σκεφτόμουν ότι έχω κάνει λάθος. Έτσι, με σωστό καθαρισμό (καθάρισα και την ακετοξυ μου, και πήρα καθαρό κίτρινο έλαιο με πολύ γλυκιά μυρωδιά. Και, διάβασα ότι PDF όταν δεν απέσταξαν P2P και εξέτασαν τις προσμίξεις, στο P2P, υπήρχαν προσμίξεις, αλλά σε ΠΟΛΥ χαμηλή ποσότητα.

Δεν έχω πια ούτε καν συσκευή απόσταξης, γιατί αυτές οι φτηνές συσκευές που αγόρασα, σπάνε πολύ εύκολα. Για παράδειγμα, ο μαγνητικός αναδευτήρας μου έσπασε, στον θερμαντικό μου μανδύα, την πρώτη εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά. Έτσι, πρέπει να αγοράσω ξανά μια ολόκληρη εγκατάσταση. Τώρα έχω μόνο erlenmeyer, σπασμένο γυάλινο ραβδί, στήλη παλινδρόμησης και μανδύα θέρμανσης. Έσπασα επίσης τη φιάλη μέτρησης των 100 ml. ΓΑΜΏΤΟ!

Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει τι είδους συσκευή πρέπει να αγοράσω για να δημιουργήσω κενό για απόσταξη. Έχω τρύπες κενού σε αυτά τα γυαλιά. Και κοστίζουν 24/40 δολάρια. Τι σημαίνει αυτό, δεν ξέρω πραγματικά, νομίζω ότι σημαίνει την ποσότητα κενού, ή τι;! :)
 

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
ακόμη και η hcl έχει φυσαλιδώσει 1,5h.Γιατί δεν προσθέτετε υγρό Hcl; Γιατί; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει. Ευχαριστώ
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε υδατικό HCl. Απλά χρησιμοποιήστε 1 λίτρο βενζαλδεΰδης σε 2 λίτρα MEK και υπολογισμένη ποσότητα υδροχλωρικού οξέος 35..37%. Χρειάζεστε 20 γραμμάρια ΚΑΘΑΡΟΥ HCl για κάθε 100 γραμμάρια βενζαλδεΰδης. Έτσι, για 1 λίτρο βενζαλδεΰδης θα χρειαστούν 200 γραμμάρια καθαρού HCl. Τώρα υπολογίστε πόσο υδατικό οξύ χρειάζεστε.

Με το αέριο HCl θα έχετε λίγο καλύτερη υαλόλυση και λίγο λιγότερα παραπροϊόντα. Αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο ειδικά σε μεγάλη κλίμακα. Επίσης, με το υδατικό HCL πρέπει να χρησιμοποιείτε περισσότερο MEK, διαφορετικά το HCl σας θα διαχωριστεί στον πυθμένα πολύ νωρίς.

Το "αέριο για 1,5 ώρα" είναι ΛΑΘΟΣ. Πρέπει να αερίζετε μέχρι να πάρετε 20g αερίου σε κάθε 100g βενζαλδεΰδης. Πόση ώρα μπορεί να χρειαστεί κανείς δεν ξέρει.
 
View previous replies…

mckennai

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Μπορούμε να διορθώσουμε κάτι; Λέτε θειικό μαγνήσιο άνυδρο και δίνει Na2SO4 και ένα από τα βήματα u λέγοντας mgso4 για αυτό πάλι.. Μπορείτε να είστε σαφής για το ακριβές στοιχείο και με ακριβείς τιμές; Για χρήση και για αγορά.. Πρέπει να γνωρίζουμε την ποσότητα που πρέπει να πάρουμε και να χρησιμοποιήσουμε.. Δεν δώσατε καμία τιμή για το πόση ποσότητα αυτού του mgso4 ή na2so4 χρειαζόμαστε... Ευχαριστώ
 
Last edited:

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Για το θειικό μαγνήσιο αφού χρησιμοποιείται μόνο για την ξήρανση μπορείτε να βάλετε όποια ποσότητα θέλετε πραγματικά. Δεν υπάρχει πραγματικά μια συγκεκριμένη ποσότητα που πρέπει να βάλεις, αλλά ανάλογα με την κλίμακα αυτού που κάνεις...., όπως αν επρόκειτο να δοκιμάσω κάτι που ήταν ας πούμε 200 mils πετρελαίου ή οτιδήποτε άλλο έχεις, θα έριχνα πιθανώς 15 ή 20 g θειικού μαγνησίου εκεί μέσα και ίσως το κατευθύνω για λίγο και μια ώρα περίπου αργότερα θα επέστρεφα και θα το φιλτραριζόμουν με κενό από εκεί. Εάν η διαδικασία που κάνετε πρέπει να είναι αυστηρά άνυδρη, θα μπορούσατε να κάνετε το ίδιο πράγμα ξανά ίσως και τρεις φορές, εάν θέλετε να βεβαιωθείτε ότι έχετε βγάλει όλο το νερό από εκεί. Για αυτό μια φορά είναι αρκετή.
 

Grubby

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
21
Reaction score
9
Points
3
Ku0LMpbo9B
MW9AjqzdsY
Παρακαλώ καλέστε με (Prof.G) Χρησιμοποίησα 100:100g υλικού και πήρα 50g P2P! Για να ωφελήσω όλα τα αισθανόμενα όντα, αποφάσισα να αποκαλύψω ένα κλειδί! Αν έχετε κόκκινη γλίτσα στο τελευταίο βήμα, φέρτε την στην απόσταξη! Είναι P2P
 

APPLE

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 19, 2024
Messages
0
Reaction score
0
Points
3
Deleted
View previous replies…

Grubby

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
21
Reaction score
9
Points
3
Είναι ζωτικής σημασίας η μετάφραση να αντικατοπτρίζει με ακρίβεια την τεχνική ορολογία και τις αποχρώσεις που σχετίζονται με τις χημικές επιστήμες.
 

Grubby

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
21
Reaction score
9
Points
3
Ή δώστε μου το αναγνωριστικό σας στο messenger και θα σας προσθέσω!
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
Υπέροχα, ας δοκιμάσουμε αυτό.
Βήμα 1, σε εξέλιξη.
45γρ βενζαλδεΰδη + 200ml M.E.K φυσαλίδα το αέριο HCL από 25ml H2SO4 πάνω από 25ml υδροχλωρικό οξύ. Έγινε κατακόκκινο σε περίπου 30mins, τώρα ανακατεύουμε.
R83Rkq0cXl
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Τώρα που έχω πάνω από 100 γραμμάρια νερού και οξύ/βάση -καθαρισμένο, αλλά υγρό MPB (που συλλέχθηκε από λίγες αντιδράσεις),
θα στεγνώσω το διάλυμα σε κρυστάλλους, που δεν λιώνουν σε θερμοκρασία δωματίου. Μπορώ να δημοσιεύσω μια εικόνα αυτού, και μπορώ να δημοσιεύσω και μια εικόνα του ακετοξυφαινυλοπροπενίου, με τις αποδόσεις.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Δεν ξέρω γιατί αυτή η εικόνα πήγε στο πλάι, αλλά μπορείτε να δείτε αυτές τις φυσαλίδες εκεί μέσα, και
το δροσερό χρώμα που παίρνω πάντα στη διαδικασία της υπεροξειδωτικής οξείδωσης. Ο χρόνος οξείδωσης ήταν 24,5 ώρες.
 

Labchef

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Oct 5, 2023
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
TheNuts22, αντιδράσατε το έλαιο MPB με υπεροξικό οξύ χωρίς να το αποστάξετε ή να λάβετε το κρυσταλλικό άλας MPB.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
Το στάδιο 1 ολοκληρώθηκε.
YZ7bxW2vgY
 
View previous replies…

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, πιθανότατα απέτυχε στο στάδιο 2! Καθώς χρησιμοποίησα 49% οξικό οξύ και όχι παγωμένο.
MzJWpG1FgN
Δεν υπήρξε καθίζηση.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
Αυτός είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο ένας καουμπόι θα μπορούσε να ελέγξει αν είχε φτιάξει φαινυλακετόνη. Όχι μεθαμφεταμίνη = όχι φαινυλακετόνη.
 
Top