Σύνθεση φαινυλακετόνης (P2P) από βενζαλδεΰδη με βουτανόνη

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
53
Reaction score
22
Points
8
Όλοι λένε ότι αυτή η μέθοδος έχει ελαττώματα. Έχει πάρει ποτέ κανείς πραγματικά σημαντικές αποδόσεις με αυτή τη μέθοδο;
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Χρησιμοποίησα αυτή τη μέθοδο πολλές φορές. Τροποποιήθηκε λίγο. Τα καλύτερα αποτελέσματα που πήρα ήταν 30ml P2P από 100ml βενζαλδεΰδης. Επίσης γνωρίζω μερικούς ανθρώπους που ερεύνησαν πολύ αυτή την αντίδραση- τα καλύτερα αποτελέσματά τους ήταν περίπου 35ml P2P.

Μέθοδος εργασίας:

1. Μεθυλο-φαινυλο-βουτενόνη που παρασκευάζεται ως εξής: 500ml βενζαλδεΰδης αναμειγνύονται με 1000ml MEK. Το μείγμα ψύχεται σε ένα σκάφος γεμάτο με πάγο σε περίπου +5 βαθμούς.
2. Σε αυτό προστίθεται υδατικό HCL, 35-37%, (πρέπει να προστεθούν 100g καθαρού HCL που αντιστοιχεί σε περίπου 286ml 37%HCL).
3. Ανακατέψτε και κρατήστε το σε έναν κουβά με πάγο όλη τη νύχτα, αφήστε τον πάγο να λιώσει.
4. Περιμένετε 24 ώρες ακόμη
5. Βάλτε το σε ένα διαχωριστικό χωνί, απορρίψτε το κατώτερο στρώμα.
6. Πλύνετε το σκούρο καφέ-κόκκινο μείγμα με 500 ml νερού, απορρίψτε το νερό.
7. Αποστάξτε ό,τι βράζει κάτω από τους 150 βαθμούς σε ατμοσφαιρική πίεση και απορρίψτε
8. Αποστάξτε τα υπόλοιπα σε κενό αέρος για να πάρετε ένα κίτρινο έλαιο

Αυτό το έλαιο θα σκουρύνει στην παραμονή μέσα σε μια εβδομάδα.


Bayer-Villiger:
1. 100ml από το ανωτέρω παρασκευασμένο έλαιο προστίθενται σε μείγμα 300ml παγωμένου οξικού οξέος και 100ml 50% υπεροξειδίου του υδρογόνου.
2. Ζεσταίνετε και ανακατεύετε στους 55 βαθμούς.
3. Όταν αρχίσει η αντίδραση η θερμοκρασία θα ανέβει πάνω από τους 55..60 (περίπου 1..2 ώρες) : αυτή είναι η ένδειξη για να απενεργοποιήσετε τη θέρμανση. Εάν η θερμοκρασία σκαρφαλώσει στους 70 τότε ψύξτε λίγο τη φιάλη σας κάτω από τρεχούμενο νερό.
4. Ανακατέψτε μέχρι η θερμοκρασία να πέσει ξανά στους 50..55 βαθμούς, και στη συνέχεια ενεργοποιήστε ξανά τη θέρμανση.
5. Ανακατέψτε και θερμάνετε για 6 ώρες.
7. Αδειάστε το μείγμα σε 1L νερού, εκχυλίστε 3 φορές με 100+100+100ml DCM
8. Απόσταξη DCM


Σαπωνοποίηση:
1. Τοποθετήστε το προϊόν Bayer-Villiger από το παραπάνω βήμα σε φιάλη με ανάδευση. Προσθέστε αργά
διάλυμα NaOH (30g NaOH, 250ml νερό, 250ml αιθανόλη). Αργά, δηλαδή σταγόνα προς σταγόνα, περίπου 3..5 σταγόνες το δευτερόλεπτο. Το μείγμα γίνεται κοκκινωπό-πορτοκαλί.

2. Στο τέλος της προσθήκης το pH πρέπει να είναι πάνω από 12
3. Στο μείγμα προσθέστε οξικό οξύ (οποιοδήποτε ποσοστό) μέχρι ουδέτερου pH. Το μείγμα θα γίνει κίτρινο
4. Ρίξτε το σε 1L νερού και εκχυλίστε 3 φορές με 100+100+100ml DCM
5. Αποστάξτε DCM & ίχνη αιθανόλης σε ατμοσφαιρική πίεση
6. Αποστάξτε το P2P σας υπό κενό.
7. Θα μείνει πολλή πίσσα στη φιάλη.
 
View previous replies…

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Δάσκαλε, απέτυχα με τη μέθοδό σας! Χρειάζεται να κάνω επαναρροή όταν θερμαίνω και αναδεύω 100ml λάδι, 100ml υπεροξείδιο του υδρογόνου και 300ml παγωμένο οξικό οξύ; Δεν χρησιμοποίησα παλινδρόμηση και εκχύλισα με φράγμα, παρέμεινε μόνο το πιο σκουρόχρωμο υγρό της κατώτερης στιβάδας
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Έχω πλύνει το P2P μου 2 φορές και εξακολουθεί να έχει κόκκινο χρώμα όταν όλο αυτό (~20 ml) βρίσκεται στη φιάλη μέτρησης.
Όταν βρισκόταν στο πιάτο μου από πυρέξ, είχε διαυγές χρώμα, και όταν ήταν κολλημένο στο όργανο που το έβγαζα, είχε κίτρινο χρώμα.
Είναι αυτό φυσιολογικό; Είναι σε μορφή ελαίου και η μυρωδιά του μοιάζει πολύ με μέλι.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Όταν εισάγω χλωριούχο υδρογόνο, γίνεται επίσης κόκκινο
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Προσθέτοντας νερό στο Leuckart; Όχι. Ή γιατί;
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Έχω θερμανθεί σταδιακά τώρα για περίπου 5 ώρες. Η θερμοκρασία της αντίδρασής μου είναι 160 C τώρα εδώ και περίπου 3 ώρες (το ψηφιομετρητή μου είναι έξω από τη φιάλη). Είμαι έτοιμος για αντίδραση 24 ωρών, αλλά τι νομίζετε, πόσες ώρες πρέπει να το θερμάνω αυτό. Έχω καταλύτη AlCl3, φορμαμίδιο, το P2P μου και μυρμηκικό οξύ εκεί μέσα με πέτρες βρασμού.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Τώρα έχουν περάσει περίπου 25 ώρες ~ 155 C, αλλά ακόμα δεν έχω τελειώσει.
Καλή φυσαλίδα εξακολουθεί να πηγαίνει.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Ολοκλήρωσα την επαναρροή στις 27:ου ώρα. Αυτό που μου έμεινε είναι μαύρο πολύ παχύ έλαιο, που μυρίζει σαν αμίνη. Απλά περιμένω αύριο να πάρω τις διαλυμένες ουσίες μου για να προχωρήσω.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Δάσκαλε, αν η συσκευή μου έχει μόνο μια συσκευή 1000ml, πώς πρέπει να προχωρήσω
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να αναδιατυπώσετε σωστά την ερώτησή σας; Δεν είναι κατανοητό.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Το όργανό μου έχει μέγιστη χωρητικότητα μόνο 1000ml και έχω όλους τους ειδικούς σε αυτή τη μέθοδο σύνθεσης. Μόνο εσείς μπορείτε να μου απαντήσετε. Σας ευχαριστώ. Είμαι εξαιρετικά ευγνώμων.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Βήμα 2: 10 λίτρα οξικού οξέος θα γεμίσουν τη φιάλη. Πώς μπορούν να γεμίσουν ακόμα άλλοι διαλύτες
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Γιατί βρίσκεστε σε αυτό το φόρουμ ή σε αυτόν τον ιστότοπο; Είμαι απλά περίεργος.
 
View previous replies…

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Θέλω να μάθω πώς να συνθέτω τη φαινυλακετόνη στη σύνθεση της αμφεταμίνης
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Λοιπόν, τι μπορώ να πω. Αρχικά σας συνιστώ , είναι να διαβάσετε κάποια βιβλία χημείας, όπως το Uncle Fester Secrets of Methamphetamine Manufacture vol.8. Ξεκινήστε από εκεί. Διαβάστε, και μάθετε, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να κάνετε βασικές ερωτήσεις, που πολλοί από εμάς δεν θα μπουν στον κόπο να σας πουν, επειδή η απάντηση σε τέτοιου είδους βασικά πράγματα θα έπαιρνε τόσο πολύ χρόνο που θα γινόταν δουλειά. Έτσι, πρέπει να διαβάσετε, για να σκεφτείτε ακόμη και την παρασκευή αμφεταμινών.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Σας ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγησή σας, δάσκαλε
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Έχω βρει πολλές μεθόδους για τη σύνθεση της φαινυλακετόνης, μόνο αυτή τη μέθοδο. Έχω μόνο τα υλικά, αλλά το όργανο είναι μόνο 1000ml. Μπορεί ο καθηγητής να με διδάξει
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28


Γεια σας

Ποια είναι η καθαρότητα του p2p που λαμβάνεται;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Κοίταξα αυτή την αντίδραση νωρίτερα όταν συνειδητοποίησα ότι το Ace hardware έχει σε απόθεμα methyl ethyl ketonee. Ή αλλιώς βουτανόνη.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Εκεί που ζω, σήμερα το πωλούν μόνο σε μορφή σπρέι. Ήταν περιστασιακό υγρό τη δεκαετία του 90 με 2000 σε καταστήματα υλικού, και νομίζω ότι εξαφανίζεται σύντομα και από τα καταστήματα στο διαδίκτυο, γιατί δεν το έχω βρει από κοχύλια καταστημάτων υλικού πουθενά. Γι' αυτό συνεχίζω να κάνω το P2P μου με αυτόν τον τρόπο. Επίσης αυτό είναι αρκετά εύκολο synth όταν το κάνεις μόνο μερικές φορές για να το μάθεις.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Λοιπόν, έχουν σχεδόν σταματήσει να το πωλούν και εδώ. Το υποκατάστατο του MEK είναι σε κάθε ράφι, αλλά έχω αρκετό οξικό αιθυλεστέρα για να μου φτάσει (αυτό είναι)Ο Ace θα σου πουλήσει ένα βαρέλι από αυτό. Ο Ace είχε VM&P αλισίβα θειικό οξύ μουριούχο οξύ (HCL) MEK οξικό αιθυλεστέρα, διαιθυλαιθέρα και άλλα 10 δύσκολα να βρεις πράγματα. Ξυλένιο σε απόθεμα (νομίζω ότι είναι η μικτή ποικιλία) τολουόλιο ΜΠΟΡΕΙ (πραγματικά έχει πάρει ff τα ράφια) τριχλωροαιθυλένιο (χορινοειδές καθαριστικό φρένων) για να καθαρίζεις το gak από το sudafed σου ...
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Επειδή δεν έχω τόσο μεγάλο δοχείο, θα ήταν το πείραμα και πάλι επιτυχές αν μετέτρεπα το υλικό σε ένα πέμπτο
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Μπορώ να ρωτήσω πόση ώρα χρειάζεται ο δάσκαλος για να ανακατέψει και να κρυώσει στους 0 βαθμούς;
 
Top