Sinteza metilaminijevega hidroklorida. V velikem obsegu.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Frit Buchner, ta sinteza je stara več kot sto let (Marvel et al., 1923, Org. Synth.) in njeno delovanje je potrdilo veliko neodvisnih kemikov, vključno z mano.
Poleg tega bi morala biti vsaka objava v tej reviji recenzirana, zato je to eden najbolj zanesljivih virov za praktičnega organskega kemika.
Povezava do izvirnega dokumenta - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Če vam ne uspe, potem zagotovo delate nekaj zelo narobe ali pa vaši reagenti niso takšni, kot ste pričakovali.

Kloroform bi lahko nadomestili z DCM, vendar to vseeno ni potrebno.
Če želite dobre rezultate, je bolje uporabiti paraformaldehid, ne formaldehid z metanolom, več MeOH bolj obarvan RM po mojih izkušnjah.
Brez metanola vam ni treba destilirati reakcijske mešanice, samo držite temperaturo pod 100 C, deluje tudi pri višji temperaturi, samo potrebujete več časa.
Za destilacijo delov vode nujno potrebujete vakuumski aspirator, če želite lep bel izdelek.
Ključ za dobro čistost so frakcionirane kristalizacije, več kot jih je, boljši je rezultat.
Uporabil sem 5-6 krat, malo več kot v prvotnem postopku, in dobil fantastične rezultate.
Torej po več kot 6 urah pri 100C destilirajte nekaj vode v vakuumu, ohladite, odsesajte filter in ponovite.
Prve 2-3 frakcije bodo amonijev klorid. Nato metilamin*hcl s kristalno strukturo, ki se jasno razlikuje od prvih serij, bolj podoben higroskopičnim svetlečim kosmičem.
Zadnja matična lužina bo vsebovala predvsem dimetilamin*hcl in jo je treba zavreči, če je ne potrebujemo.
Zadnji korak je večkratna kristalizacija iz vročega abs. etanola ali metanola, kot je opisano. Vendar tudi ta ni potrebna za številne sinteze, temveč le za odstranitev zadnjih sledi vode, NH3*HCl in Me2NH*HCl.

Kot lahko vidite, je to dolgotrajno, več dni dela, vendar lahko začnete s precej veliko serijo in pripravljate čist metilamin, ki ga ni mogoče izslediti, mesec ali več let.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Prvič sem sledil izvirni sintagmi, drugič pa tisti, ki mi jo je dal eden od tukajšnjih strokovnjakov. Refluksiral sem v vakuumu 4 ure in destiliral v vakuumu 2 uri. Temperature pa nikoli niso dosegle ciljne ravni, morda je moj vakuum močnejši, kot so ga uporabljali leta 1910. Drugič sta metilamin hcl in izdelek, ki sem ga naredil z njim, izgledala natanko tako, kot na slikah vseh, metilamin hcl pa je pri nevtralizaciji z NaOH in vodo celo povzročil vnetljiv plin. Toda izdelek nima nobenega cns delovanja.
Tukaj imam liter formaldehida tehnične kakovosti s 5 % metanola in bom poskusil še enkrat, toda ali moram za začetek destilirati metanol? Res je, da je moj amonijev klorid gnojilo in ne tehnični razred, ali je to lahko težava? Kako se odločite, kdaj je "krog" zmanjševanja prostornine rm končan? Meril sem in se ustavil vsakič, ko sem prepolovil prostornino, vendar sem tako dobil le 4 kroge in 4 serije kristalov. Ali bi to lahko povzročil metanol, ki ga uporabljam na koncu in ni dovolj suh? Vendar si ne morem predstavljati, da je bila to težava, ker sem ga dvakrat destiliral in dal v 100 % m/m, sito 3a za več dni
 
View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Ta napor se ne izplača.
In to je le špekulacija avtorjev o vakuumu, ki sam po sebi verjetno ne more vplivati na selektivnost, kar velja tudi za presežek mravljinčne kisline.
Morda gre le za učinek nižje temperature, učinkovitejšega mešanja RM z mehurčki in popolnejše pretvorbe NH3*HCl itd.
Kasnejši avtorji ne uporabljajo vakuumskega refluksa, poleg tega je to še danes precej redka metoda.
Znižana temperatura vrelišča bo tudi v primeru presežka MeOH v formalinu zaradi esterifikacije mravljinčne kisline in tvorbe nizko vrelega metilformata in drugih stranskih produktov, vendar se temu, kot sem že omenil, poskušajte izogniti.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
To je pravilna pripomba. Moral bom še enkrat prebrati s tem v mislih (da vakuum zniža temperaturo in da se mešalna palica lažje obrača itd.) Ta dokument mi je povezal eden od strokovnjakov na spletnem mestu, zato ga nisem podrobno preučil. Tudi če se odločim, da ni dokazano, da je vakuum sam po sebi razlog, da so dosegli večji izkoristek, se lahko odločim, da vzrok ni pomemben, pomemben pa je učinek. Učinek gravitacije in magnetizma upoštevamo in načrtujemo vsak dan, čeprav je mehanizem sporen. Nakup formaldehida je stresen, ker nisem taksidermist ali kmet. Imam več prostega časa kot denarja ali poguma, da bi kupoval formaldehid brez zakonite uporabe. Ni zastonj. Verjetno se bom odločil, da bom povečal svoj donos namesto udobja. V tem formaldehidu bom imel 33 dolarjev, ne glede na to, ali bom iz njega dobil kilogram metilamonijevega klorida ali gram. Tukaj ga ni mogoče zakonito kupiti in količina, ki jo lahko uporabim, je neskončna
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Zato sem preveril svoje stare arhive in se odločil, da s skupnostjo delim nekaj zapisov o uspešni sintezi, podobni izvirni metodi, vendar z uporabo paraformaldehida namesto 37-odstotnega formalina.
Samo v potrditev, da je veljavna in ena od najbolj dostopnih poti do precej velike količine čistega metilamina za amaterske kemike.
Moja razmerja so bila nekoliko drugačna:
Paraformaldehid : NH3*HCl : dH2O kot 1 : 1,3 : 1.4
Malo večje razmerje med amonijem in formaldehidom je zato, ker nisem omejen z NH3-hidrokloridom in me pri naslednjih sintezah majhna količina ne moti toliko kot dimetilamin, zato sem se odločil nekoliko premakniti ravnotežje k manj alkiliranim produktom. Vendar sem pozneje opazil, da je pri več ciklih destilacije in kristalizacije, kot sem opisal zgoraj, ločitev precej ostra in po vročih etanolnih ekstrakcijah tako ali tako ostane zanemarljiv delež NH3*HCl.
Razmerje med paraformom in destilirano vodo je 1 proti 1,4, da dobimo približno 40-odstotno raztopino formaldehida, ob predpostavki, da večina komercialnih virov zagotavlja 95+-1 % prahu, preostanek pa je voda.
Še bolj koncentriranih raztopin nisem preizkušal, vendar domnevam, da je to do določene stopnje še vedno mogoče, z nekoliko bolj izrazito eksotermno reakcijo.
Če ga začnete segrevati, se paraformaldehid na neki točki popolnoma depolimerizira in dobimo bistro raztopino, nisem se spomnil natančnih številk, vendar verjetno blizu 80-90 °C, eksoterm je v tem primeru zelo nežen (za serijo v bučki 5-6 L in počasno segrevanje) in potem lahko RM nekaj časa sam vzdrži na tej temperaturi že brez zunanjega segrevanja. Če hitro dosežete to temperaturo ali dodate nekaj metanola, da zmanjšate temperaturo vrelišča in povzročite mehurčke za samopremešavanje RM, potem boste morda na neki točki presegli 100 °C in se vam bo treba ročno nekoliko ohladiti.

Zelo kratka različica sinteze je videti takole:
  1. Zmešajte paraformaldehid, amonijev klorid in dist. vodo ter začnite rahlo segrevati na oljni kopeli ali karkoli imate.
  2. Poskusite držati temperaturo blizu, vendar pod 100 °C vsaj 6 ur ali 24 ur pri 80-90 °C.
  3. Ohladite, filtrirajte trdne snovi s sesanjem (ne sperite z ničemer), prenesite matično lužino v RBF in destilirajte 10-15 % njenega volumna v vakuumu, pri čemer nadzorujte, da temperatura ne preseže 100 °C kot prej. Ponovite 5-6-krat.
  4. Vzemite surove pridelke MeNH2*HCl (preverite vizualno, vendar v večini primerov od 3. do 5. do 6. pridelka) in sperite s kloroformom ali DCM (potrebujete malo več), da izperete sledi dimetilamina. Če imate omejeno količino teh reagentov, lahko izperete samo zadnji pridelek ali celo preskočite ta korak.
  5. Za dosego najboljše možne čistosti večkrat ponovite vroče ekstrakcije z abs. etanolom ali metanolom in kristalizacije s hlajenjem. Po želji tudi
  6. Vakuumsko sušenje za odstranitev sledi alkohola. Po želji.
Lepota te sinteze je v tem, da jo lahko izvedete v res velikem obsegu. Celo dolgotrajno (nekaj dni) naredite veliko serijo v 200-litrski plastični pločevinki HDPE pri zmanjšani T, nato zaporedno prenesite RM v manjše RBF in nadaljujte kot zgoraj, ko imate prosti čas. Pri sobni temperaturi vsaj več mesecev ni opaznega kopičenja stranskih proizvodov.

Slike:
1,5 kg paraformaldehida + 1,95 kg amonijevega klorida v 6L bučki z okroglim dnom.
Najprej sem mislil, da gre za prenapolnjenost, vendar kasneje vse preide v raztopino brez večjega povečanja prostornine.
Q9WvFmjYuP
M2JVmsnFPX
V6ndzx9biO
Naslednji filtrati so nekoliko bolj obarvani.
0EdeaTGym1
Byx70PkfU2
BhTE8YMuq2
za odstranitev zadnjih sledi Me2NH*HCl (dimetilamin)
spodaj je čista vodno-bela plast kloroforma.
Bb7tYfcy03
uporabljen samopripravljen abs. EtOH
segrejemo do vrenja, še vročega dekantiramo, ohladimo, da MeNH2*HCl kristalizira, filtriramo, vrnemo isti alkohol v vrelo bučko in ponovimo (dodamo še nekaj svežega EtOH, če se izgubi)
Ponavljajte, dokler ne ostane samo NH3*HCl.
V mojem primeru je bila na začetku zanemarljiva količina,
vendar je kristalizacija vseeno dobra za končno čiščenje od vode, sledi dimetilamina in kloroforma.
IF8JHmn3xj

Končni rekristalizirani in vakuumsko posušeni izdelek:
(žal mi ni uspelo shraniti podatkov o masi in izkoristku, vendar je bila to precej spodobna količina)
AH2ys4BrFT
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Izdelal sem metilamin hcl, hranil sem ga na papirju, da se posuši, vendar se počasi topi in postaja podoben grudici vode, kako naj to popravim?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
verjetno ne boste dobili metilamin HCl ali zelo nečistega izdelka.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Še vedno ne poznam učinka metilaminijevega hidroklorida
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Metilamin nima psihološkega vpliva.
 

door

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
18
Reaction score
2
Points
3
Prijatelj mi je rekel, da je stran, kjer je veliko lažje nisem poskusil, ampak u fantje lahko poskusite
pH olja do 5,5, nato ga zavre do 110 stopinj, po dveh dneh ga shrani na sobni temperaturi in se vrne po tekočino, ki je ostala, ponovno zavre in stori enako.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Najprej sem 250 gramom amonijevega klorida v erlenmajerico dodal 37-odstotni formaldehid (500 ml), ga 5 ur destiliral pri 100 stopinjah Celzija, nato sem raztopino ohladil in filtriral amonijev klorid, nato sem raztopino destiliral pri 100 stopinjah Celzija. izparil in dvakrat filtriral amonijev klorid, nato sem ga izparil pri 110 stopinjah Celzija in dobil metilamin HCl, ga izpiral z DCM in ga filtriral s krpo, ker nimam vakuumskega filtra, nato sem ga posušil na papirju. Zakaj se to dogaja, ali je metilamin sam ali je nastalo kaj drugega, prosim, povejte, kako to rešiti.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Najprej morate preveriti svoje reagente. Ali ste opravili korak čiščenja? Verjetno je v vašem metilamin HCl veliko vode in to je razlog za vašo težavo.
 
View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Da, očistil sem ga v etanolu.

To je težava, ko ga stisnem v krpo in ga hranim na papirju, da se posuši, začne vpijati vlago.

Ne suši se in se vedno bolj topi, kako ga posušiti (in ali lahko naredim brez metilamin HCL, ne da bi ga posušil?).
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Poskusite uporabiti vakuumsko komoro ali dedikator.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Kaj pa prosta baza, ali lahko metilamin HCl spremenimo v prosto bazo, ne da bi ga posušili?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Če želim preveriti svoj metilamin HCL, kako lahko to storim.
Morda ne boste mogli preveriti tališča, ker ni suh in se ob stiku z zrakom topi.
 

favorance

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 26, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Hiii kaj se dogaja ?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Ali lahko kakšen strokovnjak reši mojo težavo, že dolgo čakam na odgovor, veliko mojega metilamina se je stopilo zaradi vlage, kako ga posušiti, brez sušenja, kako lahko naredimo bazo brez metilamina, in metilamin hcl je moj, kako ga preveriti, prosim, povejte tudi to.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Manisj@1290, sol MeNH2*HCl je tekoča, zato jo hranite tesno zaprto, bolje v stekleni steklenici z velikim vratom. Posušite jo do določene stopnje v vakuumu, popolnoma suho jo lahko dobite le v eksikatorju nad še močnejšimi sušilnimi sredstvi ali z vrenjem z benzenom ali toluenom, da destilirate vodo kot azeotrop, nato filtrirajte in posušite v vakuumu.
Druga možnost je, da koncentrirano raztopino kapljamo nad NaOH, skozi dodaten NaOH spustimo plin MeNH2 in med mešanjem mehurčkamo v suhem hladnem metanolu v ledeno-solni kopeli.
Če imate nekaj natrijeve ali kalijeve kovine, obstaja še lažja pot do suhe raztopine v alkoholu, vendar je verjetno nimate.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
Nekoliko preprostejša možnost za proizvodnjo metilamina bi bila redukcija nitrometana CH3NO2 v metilamin CH3NH2 s pomočjo amalgama Al/Hg.

CH3NO2 + H2 ---> CH3NH2+ H2O
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
🤔Zdi se mi, da obstaja razlog, saj je uporaba goriva za model letala za izdelavo metilamina in vitro pogosta pot. ali se hitro razgradi ali ... sliši se kot energijska reakcija
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
Vroče, težko in trdo! Zdaj me bolijo možgani. Vse pline, ki uidejo iz rxn, sem nameraval samo ujeti v nekaj HCl, preostanek pa odvreči. Ali pa nemudoma uporabiti insitu.
 
Top