od "SIMPLE to COMPLEX "alebo od metylamínu HCI k metylamínu 40%

mejdubulok

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
23
Reaction score
25
Points
3
Príprava maximálne čistého 40 % roztoku metylamínu z metylamínhydrochloridu môže prebiehať nasledovne:
Materiály:
- Metylamínhydrochlorid (približne 160 g)
- Destilovaná voda (asi 240 ml)
- Sklenená banka s objemom približne 500 ml
- Magnetické miešadlo
- Teplomer
- Vykladací žeriav
- Sklenená pipeta
Kroky:
1. Pripravte 240 ml destilovanej vody do sklenenej banky s objemom približne 500 ml.
2. Do banky s vodou dajte metylamínhydrochlorid.
3. Banku umiestnite na magnetické miešadlo a začnite miešať.
4. Zmes zahrejte na teplotu 50-60 °C, pričom na kontrolu teploty použite teplomer.
5. Pokračujte v zahrievaní a miešaní, kým sa metylamínhydrochlorid úplne nerozpustí.
6. Objem roztoku doplňte na 400 ml, v prípade potreby pridajte destilovanú vodu.
7. Zmes ochlaďte na izbovú teplotu a naďalej miešajte.
8. Upravte pH na hodnotu 10 - 11 pomocou 10 % roztoku NaOH.
9. Skontrolujte koncentráciu metylamínu v roztoku pomocou testovacích prúžkov alebo inej metódy a v prípade potreby upravte koncentráciu pridaním vody alebo metylamínhydrochloridu.
10. Zmes nechajte niekoľko hodín alebo cez noc odstáť, aby sa všetky nečistoty usadili na dne banky.
11. Roztok prefiltrujte cez filter, aby ste odstránili všetky zvyšné nečistoty.
12. Hotový 40 % roztok metylamínu sa môže použiť vo vhodných aplikáciách.
Upozorňujeme, že pri používaní akýchkoľvek chemikálií je potrebné dodržiavať príslušné bezpečnostné opatrenia, okrem iného: pracovať v dobre vetranom priestore, používať ochranný odev a rukavice.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Zo 160 g metylamínhydrochloridu získate 73,6 g voľnej metylamínovej bázy rozpustenej v 400 ml vody. Bude to 18,4 % roztok metylamínu aq. Nie 40 %.
Okrem toho v tomto roztoku získate 138,5 g NaCl, ktorý sa úplne nerozpustí z dôvodu presýtenia vody. Rozpustnosť NaCl je 360 g/l (25 °C).
Je dôležité povedať, že MeNH2 je veľmi prchavý a pomerne ľahko sa odparuje. Preto je potrebné banku pevne uzavrieť. Najlepšou možnosťou je použitie roztoku metylamínu priamo po príprave.

Tu som zverejnil metódy prípravy roztokov metylamínu vo vode a metanole z metylamínhydrochloridu tímom BB fóra.

 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18

Prečo si myslíte, že touto metódou získate 50 % metylamínu? Používate približne 7,45 mol metylamínu HCL, ktorý po bazifikácii vylúči 7,45 mol plynného metylamínu, čo je približne 232 g rozpusteného v 1134 ml vody. To má ďaleko od 50 %. Pri samotnej reakcii vzniká okrem 1 l vody 7,45 mol vody

Ak chcete získať % nad 25 %, musíte si vyrobiť plynový generátor a prebublávať metylamín cez vodu, potom odvážiť prijatú banku, aby ste zistili skutočné percento
 
View previous replies…

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
3
Ďakujeme vám za príspevok/komentár! Mám doplňujúcu otázku.
Ktoré činidlo je potrebné použiť v plynovom generátore, aby sa z metylamínu hcl vyrobil plynný metylamín?
Dúfam, že sa ozvete!
 

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
3
Mám to, je to NaOh. Už som dostal odpoveď, ale ešte som nespojil dods😅
 
Top