de la "SIMPLU la COMPLEX"sau de la metilamină HCI la metilamină 40%

mejdubulok

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
23
Reaction score
25
Points
3
Prepararea soluției de metilamină cu puritate maximă de 40% din clorhidrat de metilamină se poate efectua după cum urmează:
Materiale:
- Clorhidrat de metilamină (aproximativ 160 g)
- Apă distilată (aproximativ 240 ml)
- Balon de sticlă cu un volum de aproximativ 500 ml
- Agitator magnetic
- Termometru
- Macara de descărcare
- Pipetă de sticlă
Etape:
1. Se prepară 240 ml de apă distilată într-un balon de sticlă cu un volum de aproximativ 500 ml.
2. Se pune clorhidrat de metilamină într-un balon cu apă.
3. Așezați balonul pe agitatorul magnetic și începeți să agitați.
4. Preîncălziți amestecul la o temperatură de 50-60°C, folosind un termometru pentru a controla temperatura.
5. Se continuă încălzirea și agitarea până când clorhidratul de metilamină este complet dizolvat.
6. Aduceți volumul soluției la 400 ml, adăugând apă distilată, dacă este necesar.
7. Se răcește amestecul la temperatura camerei continuând să se agite.
8. Se ajustează pH-ul la o valoare de 10-11 folosind o soluție de NaOH 10%.
9. Se verifică concentrația de metilamină din soluție folosind benzi de testare sau o altă metodă și, dacă este necesar, se ajustează concentrația prin adăugarea de apă sau clorhidrat de metilamină.
10. Lăsați amestecul timp de câteva ore sau peste noapte, astfel încât toate impuritățile să se depună pe fundul balonului.
11. Filtrați soluția printr-un filtru pentru a elimina impuritățile rămase.
12. Soluția de metilamină 40% gata preparată poate fi utilizată în aplicații corespunzătoare.
Vă rugăm să rețineți că atunci când utilizați orice substanțe chimice, trebuie respectate măsurile de siguranță corespunzătoare, inclusiv, dar fără a se limita la: lucrați într-o zonă bine ventilată, utilizați îmbrăcăminte și mănuși de protecție.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Din 160 g de clorhidrat de metilamină veți obține 73,6 g de bază liberă de metilamină, dizolvată în 400 ml apă. Va fi o soluție de 18,4% metilamină aq. Nu 40%.
În plus, veți obține 138,5 g de NaCl în această soluție, care nu va fi dizolvată complet din cauza suprasaturării apei. Solubilitatea NaCl este de 360 g/L (25°C).
Este important de spus că MeNH2 este foarte volatil și se evaporă destul de ușor. De aceea, este necesar să se închidă bine balonul. Cea mai bună opțiune este utilizarea soluției de metilamină direct după preparare.

Aici, am postat metodele echipei BB Forum de preparare a soluțiilor de apă și metanol de metilamină din clorhidrat de metilamină.

 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18

De ce credeți că această metodă vă oferă 50% metilamină? Folosiți aproximativ 7,45 mol de metilamină HCL care, după basificare, va produce 7,45 mol de metilamină gazoasă, ceea ce reprezintă aproximativ 232 g dizolvate în 1134 ml de apă. Este departe de 50%. Reacția în sine produce 7,45mol de apă în plus față de cei 1L

Pentru a obține un %% mai mare de 25%, trebuie să realizați un generator de gaz și să bolborosiți gazul metilamină prin apă, apoi să cântăriți balonul receptor pentru a afla procentul real
 
View previous replies…

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
3
Vă mulțumesc băieți pentru post/ comentariu! Am o întrebare suplimentară.
Care reactiv trebuie utilizat în generatorul de gaz, pentru a produce gaz metilamină din hcl metilamină?
Sper să primesc vești de la voi!
 

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
3
Am înțeles, este NaOh. Am primit deja răspunsul, dar nu am conectat încă dozele😅
 
Top