od "SIMPLE do COMPLEX" lub od metyloaminy HCI do metyloaminy 40%

mejdubulok

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
23
Reaction score
25
Points
3
Przygotowanie maksymalnie czystego 40% roztworu metyloaminy z chlorowodorku metyloaminy można przeprowadzić w następujący sposób:
Materiały:
- Chlorowodorek metyloaminy (około 160 g)
- Woda destylowana (około 240 ml)
- Kolba szklana o pojemności około 500 ml
- Mieszadło magnetyczne
- Termometr
- Dźwig do rozładunku
- Szklana pipeta
Kroki:
1. Przygotuj 240 ml wody destylowanej w szklanej kolbie o pojemności około 500 ml.
2. Umieść chlorowodorek metyloaminy w kolbie z wodą.
3. Umieścić kolbę na mieszadle magnetycznym i rozpocząć mieszanie.
4. Podgrzej mieszaninę do temperatury 50-60°C, używając termometru do kontroli temperatury.
5. Kontynuować podgrzewanie i mieszanie aż do całkowitego rozpuszczenia chlorowodorku metyloaminy.
6. Doprowadzić objętość roztworu do 400 ml, dodając w razie potrzeby wodę destylowaną.
7. Schłodzić mieszaninę do temperatury pokojowej, kontynuując mieszanie.
8. Dostosować pH do wartości 10-11 za pomocą 10% roztworu NaOH.
9. Sprawdzić stężenie metyloaminy w roztworze za pomocą pasków testowych lub innej metody i, jeśli to konieczne, dostosować stężenie, dodając wodę lub chlorowodorek metyloaminy.
10. Pozostawić mieszaninę na kilka godzin lub na noc, aby wszystkie zanieczyszczenia opadły na dno kolby.
11. Przefiltrować roztwór przez filtr, aby usunąć wszelkie pozostałe zanieczyszczenia.
12. Gotowy 40% roztwór metyloaminy może być używany w odpowiednich zastosowaniach.
Należy pamiętać, że podczas stosowania jakichkolwiek chemikaliów należy przestrzegać odpowiednich środków bezpieczeństwa, w tym między innymi: pracować w dobrze wentylowanym miejscu, używać odzieży ochronnej i rękawic.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Ze 160 g chlorowodorku metyloaminy otrzymasz 73,6 g wolnej zasady metyloaminowej rozpuszczonej w 400 ml wody. Będzie to 18,4% roztwór aq metyloaminy. Nie 40%.
Ponadto w roztworze znajdzie się 138,5 g NaCl, który nie zostanie całkowicie rozpuszczony z powodu nadmiernego nasycenia wodą. Rozpuszczalność NaCl wynosi 360 g/l (25°C).
Ważne jest, aby powiedzieć, że MeNH2 jest bardzo lotny i dość łatwo odparowuje. Dlatego konieczne jest szczelne zamknięcie kolby. Najlepszą opcją jest użycie roztworu metyloaminy bezpośrednio po przygotowaniu.

Tutaj zamieściłem metody zespołu BB Forum dotyczące przygotowania wodnego i metanolowego roztworu metyloaminy z chlorowodorku metyloaminy.

 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18

Jak myślisz, dlaczego ta metoda daje 50% metyloaminy? Używasz około 7,45 mola metyloaminy HCL, która po zasadowaniu da 7,45 mola metyloaminy gazowej, czyli około 232 g rozpuszczonej w 1134 ml wody. Jest to dalekie od 50%. Sama reakcja wytwarza 7,45mol wody oprócz 1L

Aby uzyskać %% powyżej 25%, należy wykonać generator gazu i przepuścić gazową metyloaminę przez wodę, a następnie zważyć kolbę odbiorczą, aby sprawdzić rzeczywisty procent.
 
View previous replies…

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
3
Dziękuję za ten post/komentarz! Mam dodatkowe pytanie.
Jakiego odczynnika należy użyć w generatorze gazu, aby wytworzyć gazową metyloaminę z hcl metyloaminy?
Do usłyszenia!
 

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
3
Mam, to jest NaOh. Dostałem już odpowiedź, ale nie połączyłem jeszcze dodsów😅
 
Top