Alumínium-amalgám (Al/Hg) összefoglaló

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1

Bevezetés

Itt részletes információkat talál az alumínium amalgámról, ez a higany-nitrátból vagy higany-kloridból készült gyártási kézikönyvekről. Van egy higany-nitrát szintézis kézikönyv videó utasításokkal. A higany-klorid szintézis nincs leírva azon oknál fogva, hogy higany-nitrátból állítják elő. Azalumínium amalgám egyike a számos fém amalgámnak, amelyet itt nem írunk le azon okból, hogy csak az alumínium amalgámot használják elsősorban az illegális kábítószer-előállítás szintetikus útjain.

Mi az amalgám

Az amalgám a higany és egy másik fém ötvözete. A higany arányától függően lehet folyadék, lágy paszta vagy szilárd anyag. Ezek az ötvözetek fémes kötés révén jönnek létre, ahol a vezetési elektronok elektrosztatikus vonzóereje az összes pozitív töltésű fémiont kristályrácsos szerkezetbe köti össze. Majdnem minden fém képes amalgámot képezni a higannyal, a vas, a platina, a volfrám és a tantál jelentékeny kivételt képez. Az ezüst-higany amalgámok fontosak a fogászatban, az arany-higany amalgámot pedig az arany ércből történő kinyerésekor használják. Afogászatban a higany ötvözeteit használták olyan fémekkel, mint az ezüst, a réz, az indium, az ón és a cink.
1Xc2v6WdVJ
PqusZFdRw3
Az alumínium a higannyal való reakció révén amalgámot képezhet. Az alumínium amalgámot vagy úgy lehet előállítani, hogy alumíniumgranulátumot vagy -huzalt higanyban őrölnek, vagy úgy, hogy az alumíniumhuzalt vagy -fóliát higany-klorid/mergén-szulfát oldattal reakcióba hozzák. Ezt az amalgámot reagensként használják vegyületek redukciójára, például nitrovegyületek aminokká történő redukciójára. Az alumínium a végső elektrondonor, a higany pedig az elektronátadás közvetítésére szolgál. Maga a reakció és az abból keletkező hulladék higanyt tartalmaz, ezért különleges biztonsági óvintézkedésekre és ártalmatlanítási módszerekre van szükség. Környezetbarátabb alternatívaként hidridek vagy más redukálószerek gyakran használhatók ugyanannak a szintetikus eredménynek az eléréséhez. Egy másik környezetbarát alternatíva az alumínium és a gallium ötvözete, amely hasonlóan reaktívabbá teszi az alumíniumot azáltal, hogy megakadályozza az oxidréteg kialakulását.

RW5BmqgFpc
Az alumíniumot a levegőben általában saját oxidjának molekulavékony rétege védi. Ez az alumínium-oxid réteg védőrétegként szolgál az alatta lévő alumíniummal szemben, és megakadályozza a fémmel való kémiai reakciókat. A vele érintkező higany nem okoz kárt. Ha azonban elemi alumínium kerül a felszínre (akár egy friss karcolással), a higany egyesülhet vele, és amalgámot képezhet. Ez a folyamat jóval a közvetlenül kitett fémfelületen túl is folytatódhat, potenciálisan az ömlesztett alumínium nagy részével is reakcióba léphet, mielőtt végül véget érne.

Az oldatban lévő víz jelenléte állítólag szükséges; az elektronokban gazdag amalgám oxidálja az alumíniumot és redukálja a víz H+ -ját, alumínium-hidroxidot (Al(OH)3) és hidrogéngázt (H2) hozva létre. Az alumíniumból származó elektronok a higany Hg2+ iont fémhiganyra redukálják. A fémhigany ezután amalgámot képezhet a kitett alumínium fémmel. Az amalgámozott alumíniumot ezután víz oxidálja, az alumíniumot alumínium-hidroxiddá alakítja, és szabad fémhigany szabadul fel. A keletkező higany ezután e két utolsó lépésen addig ciklikusan végigmegy, amíg az alumíniumfémkészlet ki nem merül
.
PGYKuHjRrT

Elkészítési módszerek

Al/Hg amalgám HgCl2 MeOH-oldatból
Állítsunk fel egy kétliteres, háromnyakú, lapos aljú lombikot, és dugaszoljuk be az egyik nyakát. A középső lyukban helyezzünk el egy refluxkondenzátort. A készüléket keverőre/forralólemezre helyeztük. Vágja a Reynolds Heavy Duty alumíniumfóliát kb. 1"-os négyzetekre, hogy összesen 27,5 g legyen.
6IY1yRCULm
QToCGUYNMO

5g fólia 1" négyzetekben és 5g fólia és fólia 8-10 másodperces őrlés után egy Braun kávédarálóban

OnwrQuCyt2
TjdFSKozyW

Közelkép a fóliagolyókról és a 27,5g fóliáról egy 2000 ml-es laposfenekű lombikban.

Tegyen 5g-os adagokat egy kis Braun kávédarálóba, és őrölje a fóliát 8-10 másodpercig. A fólia nem igazán "őrölődik", hanem kis gömböcskékké gömbölyödik. Ez elképesztően jól működik. Lehet, hogy furcsán hangzik, hogy a fóliát egy kávédarálóba tesszük, de ez kétségkívül áttörést jelent az alumínium Al/Hg előkészítésében. Ezután 400 mg HgCl2-t feloldottunk 750 ml laboratóriumi minőségű MeOH-ban. Amikor a MeOH készen volt (az összes HgCl2 feloldódott), azt is beleöntöttük a lombikba, és a kondenzátort a helyére tettük. Körülbelül percenként 5-10 másodpercig kevertettük. Kevesebb, mint 10 perc múlva gyenge buborékképződés volt látható, az oldat szürke volt, és az alumínium határozottan kevésbé fénylett. Néhány darab elkezdett lebegni. Amikor az amalgám elkészült, a gázfejlődés leállt.
KSfEMgrNFT

Az amalgámozás befejeződött

Száraz Al/Hg-amalgám Hg(NO3)2 -ból

Fogunk 14 g alumíniumfóliát, és a kezünkkel 2x2, 3x3 cm-es darabokra tépjük. Ügyeljünk arra, hogy tépjük, ne vágjuk, hogy a felületet növeljük. Helyezzük egy 3 nyakú, kerek aljú lombikba, és töltsük meg a fóliát teljesen vízzel.
Htd1eO3lo5
Most elkészítjük a higanyos sót. Veszünk egy higanyos hőmérőt a gyógyszertárból, papírba csomagoljuk, alsó hegyénél megtörjük. Az összes higanyt (~1-2 g) egy pohárba öntjük, ahová ezután 4 ml salétromsavat (70%) adunk. Ne felejtsük el, hogy a higanygőzök egészségre veszélyesek! A reakció beindításához az üveget kb. 50 fokra kellett melegíteni, időnként megkeverve. Az összes higany körülbelül 30 perc alatt feloldódott, és az üvegből narancssárga gáz, nitrogén-oxid (IV) szabadult fel. A reakcióegyenlet a következő .
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
WfyI0znvjK

Médiaelem megtekintése 6.
Pipettázzunk 2 ml oldatot, és tegyük egy fóliával ellátott kerekfenekű lombikba. Körülbelül 5 perc elteltével a fólia elvesztette fényét, tompa lett, és egy kis szürke iszapréteg (alumínium-hidroxid) gyűlt össze a lombik alján. 10-15 perc elteltével a reakció leáll, ez a gázfejlődés megszűnésével látható.
XClBG4hTiW
A folyadékot lecsöpögtetjük, és a fóliát 3-szor vízzel átöblítjük.
Xyu1b86dt0
A hidrogén előállításához gyakran használnak ecetsavas esszenciát, de én vízzel "indítom" a reakciót a hidrogén előállítására. Kevésbé savas közeg, vagyis kevesebb lúgot kell később hozzáadni. Sokan felteszik a kérdést: "Hogyan távolítsuk el ezt a vizet?" A vizet nem kell sehol sem eltávolítani, az alumíniummal reakcióba lép és hidrogén keletkezik: 2Al + 6H2O ---> 2Al (OH)3 + 3H2

Hogyan kell használni

Az Al-amalgámot (Al/Hg) széles körben használják nitrovegyületek aminokká történő szerves redukciós reakcióiban. A redukciós reakció egy egytéglás exoterm reakció az Al/Hg szerves telítetlen vegyülettel. Az alumínium, a víz és a higany hidrogéngázt (H2) szabadít fel a reakcióelegyben és telíti a szerves vegyületeket. AzAl/Hg redukcióval a legnépszerűbb reakciókban találkozhat, mint például az amfetamin szintézise P2NP-ből Al/Hg segítségével (videó), Teljes MDMA szintézis szassafras olajból, d-amfetamin szintézise és kivonása (Nabenhower, 1942) stb.
 
Last edited:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
A wikipedia szerint a higany(II)-nitrát előállításához forró és tömény salétromsavra van szükség, vagy ez nem számít?
A forró salétromsavval való reakció legalábbis hevesebbnek tűnik, sok gáz keletkezik, és ez nem 10 percig tartott.

A higany(II)nitrát és az aluminiun esetében van valamilyen követendő arány? Vagy hogyan lehet meghatározni a megfelelő mennyiséget, hogy megfelelő amalgámot kapjunk.

Hiba, hogy kb. 50mg higany(II)nitrát 0,1ml oldatban oldott salétromsavas oldat van, amiben kb. 50mg higany(II)nitrát van feloldva? Mert azt olvastam, hogy savas oldatot kell használni a hidrolízis termékek kicsapódásának megakadályozása érdekében.
Vagy milyen más lehetőségek vannak?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Szia
válasz:

A hozzávetőleges arány 1:1300-tól 1:650-ig terjed (higany(II)nitrát és Al között molban).
Ez a sav aktiválja az Al-fólia felületét, hogy reakcióba lépjen a Hg-gal. A sok sav elrontja a redukciós terméket. Nem szükséges használni.
Milyen hidrolízistermékekre gondol?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
ok, tehát teljesen mindegy, hogy forró salétromsavat adunk a higanyhoz, vagy hideget, majd felmelegítjük. Valószínűleg a második módszer kíméletesebb.

Ez egy viszonylag nagy tartomány, 50g Al esetén ez 0,4g és 0,9g közötti mennyiség lenne. De most már tudom miért nem adott sokkal több hozamot a táp növelésével, túl kevés só az amalgámképzéshez. Köszönöm szépen!

Jobb több higany(II)nitrátot adni, vagy csak annyit, amennyi szükséges? Mindig azt feltételeztem, hogy az amalgámképződés egy láncreakció, aminek csak egy lökés kell a teljes reakcióhoz.
Mit jelent a sok sav? A savas oldat azt jelenti, hogy kicsit több savam van az oldatban, mint amennyi reagált.
Én 21g higanyt oldottam fel 70ml 60%HNO3-ban, ez kb. 50mg higany(II)nitrátra 0,1ml savas oldat koncentrációt kellene, hogy adjon, és kb. 50ml HNO3-ból túl sokat tettem volna bele.
Ez kb. 1ml (0,5g só) savas oldat lenne 50g Al-ra. Ez már túl sok sav?
Szerintem ez monohidrátot, oktahidrátot és félhidrátot jelent.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
A szükséges mennyiség jobb lenne, a felesleges Hg-só több Hg-tartalmú hulladékot eredményez.
Úgy értem, a sav többletét, a mennyiségi rendben van.
Úgy gondolom, hogy a savfelesleg lelassíthatja a Hg és az Al(OH)3 képződési reakciót Le Chatelier elvének megfelelően.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Oké, értem, tehát nem a hidrolízistermékek miatt kell aggódnom, hanem amiatt, hogy a felesleges salétromsav elrontja az amalgámat.

Nagyon elméletileg jártam el az elv szerint, hogy 50mg-ot akarok 0,1ml oldatonként és vettem ezt a képletet és kiszámoltam a többit:
3HG + 8HNO3 --> 3HG(NO3)²+...+....
601,77g+504,08g -->1027,86g +...+...+...
2.93g+2.45g -->5g +...+...
5g higany(II)nitrát + 10ml HNO3 = koncentráció 0,05g/0,1ml
70ml HNO3-hoz tehát 21g higanyra van szükség.
A 70ml HNO3-ból 17,15g=12,55ml-nek kell reagálnia, és a maradék (57ml) lesz a savas oldat.

Mi lenne a legjobb módja annak, hogy az elkészített oldatomat elmentsem?
-A salétromsavat lepárolhatom-e? Mi maradna meg, a tiszta higany só? De a kis mennyiségnél ez azonban biztosan túl költséges lenne.

-Vagy inkább adjak hozzá higanyt és melegítsem fel az egészet, hogy nagyobb higanysó-koncentrációt és kevesebb savat kapjak?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Rossz reakciót, és így a reagensek mennyiségét is rosszul alkotta meg. Nézd meg a fenti témámat, ott helyes reakció van.
Zárja le légmentesen és tegye a hűtőszekrénybe.
Nem kell ezeket az eljárásokat elvégezni. Ha Hg-ot akarsz oldani HNO3-ban, akkor azt fel kell melegíteni. Használhatsz reflux kondenzátort, hogy elkerüld a sav elpárolgását.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
De uram, a reakció
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)² +NO2 + H2O
az Ön hozzászólásában nem lehet helyes,
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)²+ H2 lenne a helyes, ha így lenne, de valószínűleg -> kellene lennie.
HG + 4HNO3 --> HG(NO3)² + 2NO2 + 2H2O, különben a molekula szám mindkét oldalon nem helyes, egy nitrogén és három oxigén hiányozna. Egyetértesz velem ebben a kérdésben? Mindenesetre nitrogén-dioxid (NO2) keletkezik, 100%-ban egyetértek veled, éreztem a szagát.
A reakcióm a nitrogén-oxiddal (NO)
3HG + 8HNO3 -->3HG(NO3)² + 2NO + 4H2O
is helyes lenne, a molekula számok alapján, de a nitrogén-oxid szagtalan, tehát ez nem lehet helyes, az én hibám.

Fogalmam sincs, miért találok ennyi reakciót a HG + HNO3-ra, és melyik a helyes.
Azt hittem, hogy az én oldatom nem jó, túl savas, legalábbis így értettem, és kétféleképpen gondoltam, hogy "megmentsem" az oldatomat, desztillálni vagy töményíteni. De...
Úgy tűnik, mégsem szükséges, ahogy az előbb írtad.

Majd az új reakciót, ha egyetértesz velem a jövőben számításhoz használom a higany-só helyes mennyiségének meghatározásához.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Igen, igaza van! Ez pontosan így van. Köszönöm az értesítést. Az NO2 a helyes termék, barna gáz.
3EkWQSjFeV
Ohh, elnézést a félreértésért. A sav elpárologtatható, de jól szellőztetett helyen és kesztyűs maszkot használva!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
97
Points
28
Szia Patton, megpróbáltam a fóliát a kávédarálóba tenni (a legnagyobb elkeseredésemben), de nem voltam biztos benne, hogy működni fog, ezért félretettem a kis golyókat, de aztán elolvastam a fenti hozzászólásodat, és új reményt ébresztett bennem. A kérdésem az lenne, hogy a normál amalgámos módszerrel is használható vagy csak MeOH-val. Életmentő lenne, mert a sok fólia széttépése gyilkos. Köszönöm
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Szia, Diogenes! Igen, megteheti.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
97
Points
28
Honnan tudom, hogy a (kávédaráló által készített) kis golyók mikor amalgámosodtak össze és készen állnak. Milyen jelekre kell figyelnem?

Továbbá jól értem, hogy a reakcióhoz több fóliára van szükség a kávédarálós módszer alkalmazásakor? Ha igen, tapasztalataitok szerint milyen arányban?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Szín és buborékok. Ha a buborékképzés befejeződött, akkor készen áll
meg kell számolni tömeg szerint, a vágás és keverés keverőben használt keverő növelésére használt négyzet felülete
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
97
Points
28
Köszönöm Patton, ki fogom próbálni, és ugyanolyan súlyú fóliát fogok használni (bár sokkal kevesebbnek tűnik, mint ez, és egy órával rövidebb az idő :) ).
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Vajon lehet-e alumíniumport használni a fólia vagy a darabkák helyett? Valami olyasmit, mint a német sötét por (200 mesh- 2 mikron). Ha ezt higany-nitráttal kevered, mi lenne az eredmény?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Olvastam, hogy nem olyan jó, mert porból nem lehet jó amalgámot kapni, túl gyorsan reagál, én magam még nem próbáltam, de fóliát mindig használnak.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Oké, érdekes. Hol olvastad ezt, én is szívesen elolvasnám! Arra számítok, hogy a reakció egyenesen heves lesz, ahogy az alu porral általában a reakciók, de miért kellene a reakcióidőnek befolyásolnia a végterméket?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Sajnálom, hogy nem tudok linket adni, azt hiszem, egy régi fórumon volt. Biztos nem csak mi ketten gondoljuk úgy, hogy minél nagyobb a felület, amire reagálni tud, annál jobb, de ebben az esetben valószínűleg nem, mert gyakorlatilag minden szakács mindig fóliával dolgozik. Hogy pontosan miért, azt nem tudom megmondani, bocsi. Talán egy szakértő itt tudna válaszolni, hogy miért nem por, hanem fólia van itt használatban.

Az is lehet, hogy túl gyorsan megy a reakció. Például egy hosszú időn keresztül egyenletesen lezajló, szabályozott reakció sokkal teljesebb lehet az anyagok átalakulásában, mint egy rövid, heves reakció.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Á, oké, értem. Én csak az alumínium-amalgám előállításához szükséges reakcióra gondoltam. De aztán ott van a P2NP redukciója... Ott lehet, hogy a porított amalgám túl gyors lenne a munkához.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Language
🇫🇷
Joined
Apr 10, 2022
Messages
300
Reaction score
165
Points
43
a hőmérő technika számára csak 70%-os salétromsavra van szükségünk ? (nem oké a 60/65/69,5%... nem ugyanolyan áron).
 
Top