Σύνθεση μεσκαλίνης με νιτρομεθάνιο. Κλίμακα 1000g.

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Γεια σας όσον αφορά το LAH υπάρχει κάτι άλλο που να είναι πιο εύκολο να αποκτηθεί και να χρησιμοποιηθεί στη θέση του ή υπάρχει κάποιος τρόπος να μου δοθούν οδηγίες για το πώς να αγοράσω το υδρίδιο από κάπου με ελάχιστη ταλαιπωρία; Δοκίμασα ένα μέρος στην Ινδία και δεν είχαν τίποτα από αυτά! Βρίσκομαι στο Ηνωμένο Βασίλειο
 

FredDurst

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Sep 7, 2022
Messages
33
Reaction score
10
Points
8
Βρήκατε κάποια για το Ηνωμένο Βασίλειο στο τέλος, φίλε;
 
View previous replies…

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
lol Έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα! Φοβάμαι πολύ να πλησιάσω το LAH!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Λειτουργεί το δεύτερο κομμάτι αυτής της σύνθεσης ωραία κλιμακωτά σε μια αρχική ποσότητα νιτροστυρενίου, ας πούμε, 5 g; Ή μήπως οι διαλύτες κλιμακώνονται διαφορετικά; Είμαι έτοιμος να το δοκιμάσω αυτό...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Α, και κάτι ακόμη, μπορώ να αναγάγω το αντίστοιχο νιτροπροπένιο για το TMA με τον ίδιο τρόπο; Φαίνεται εντάξει, αλλά θα με παρηγορούσε να ξέρω ότι κάποιος το έχει κάνει!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Αυτό με ενοχλεί - είμαι έτοιμος να εκτελέσω την αντίδρασή σας και έχω μικρύνει τα πάντα, αλλά εξακολουθώ να αναρωτιέμαι αυτό...

Γιατί λέτε να προσθέσετε τα b-3,4,5-TMONS σε δόσεις ως σκόνη, σε αντίθεση με τη διάλυσή τους και την προσθήκη με σταγόνες;

Μήπως είναι θέμα κλίμακας που μου διαφεύγει, επειδή δεν έχω δουλέψει ποτέ σε κλίμακα που να πλησιάζει έστω και στο ελάχιστο αυτή την κλίμακα;
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
13
Reaction score
2
Points
3
Ρίξτε μέσα το νιτροστυρένιο περίπου 3 μεγάλες κουταλιές κάθε φορά υπό ψύξη με θρυμματισμένο πάγο-αλάτι-μικρή ποσότητα νερού. Το βορειοϋδριδικό νάτριο/IPA/h20 θα πρέπει να έχει ψυχθεί σε περίπου 5 -8 βαθμούς Κελσίου όταν αρχίζετε την προσθήκη νιτροστυρενίου, καθώς όταν προσθέτετε μεγαλύτερη ποσότητα νιτροστυρενίου θερμαίνεται λίγο.

Αν τα ρίξετε όλα μαζί, θα γίνει ένα ανεξέλεγκτο ηφαίστειο, τρελή δράση, υπερβολική θερμότητα.

Κρατήστε το κάτω από 26 - 28 C. Ανάλογα με το νιτροστυρένιο και την ποσότητα, η προσθήκη μπορεί να διαρκέσει πάνω από μία ώρα. Θα χρειαστεί να προσθέσετε περισσότερο πάγο αν χρειαστεί πολύς χρόνος και δουλεύετε με ας πούμε 100g.

Εάν η δική σας ποσότητα είναι μικρή, ίσως μπορέσετε να τα ρίξετε όλα μαζί χωρίς να ανέβει πολύ η θερμοκρασία.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Ναι, αυτή τη στιγμή κάνω κυριολεκτικά μόνο δοκιμές σε κλίμακα 5g.

Iv μαθαίνω και λόγω του γεγονότος ότι υπάρχει τέτοια διαφορά στην ποσότητα που προστίθεται, υποθέτω ότι δεν το έκανα reflux για αρκετή ώρα.

Νομίζω ότι περίμενα να είναι πολύ πιο εξώθερμο από ό, τι ήταν, λόγω του γεγονότος ότι έκανα μια τέτοια αντίδραση μικρής κλίμακας και ως εκ τούτου ήταν αρκετά πιο δροσερό από ό, τι είπε το σύνθετο κατά την προσθήκη. Δεν νομίζω ότι το άφησα να αντιδράσει για αρκετή ώρα στους 75c περίπου.

Im έκπληκτος από τις θερμοκρασίες σας για να είμαι ειλικρινής, αλλά υποθέτω ότι όπως λέτε διαφέρει ανάλογα με το ποιο στυρένιο χρησιμοποιείτε; Δεν ξέρω... είναι περίεργο που δεν φάνηκε ότι ο οργανικός διαλύτης απέσπασε κάτι από την υδατική φάση tbh.
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
13
Reaction score
2
Points
3
Ναι, το 2,5-DMNS φάνηκε να εκλύει λιγότερη θερμότητα και να μην αντιδρά τόσο έντονα όσο το 3,4,5-TMNS στις ίδιες ποσότητες. Μπόρεσα να προσθέσω το DMNS πιο γρήγορα και διαλύθηκε πλήρως, δηλαδή δεν έμεινε πορτοκαλί/κίτρινο χρώμα. Ενώ με το 3,4,5-TMNS δεν μπόρεσα να κάνω το μίγμα αντίδρασης να γίνει πλήρως γαλακτώδες λευκό, πάντα έμενε μια πινελιά κίτρινου.

Διάβασα αλλού ότι οι θερμοκρασίες διατηρούνται κάτω από τους 30 C κατά την προσθήκη. Κάποιος έγραψε ότι έτσι αυξάνεται η απόδοση ή κάτι τέτοιο. Αυτό ήταν για το 2,5-DMNS νομίζω, οπότε το κάνω και για το 3,4,5-TMNS. Τα κρατάω όλα κάτω από τον πάγο.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, σας καταλαβαίνω.
Όλα αυτά βγάζουν νόημα...

Ειλικρινά, χρησιμοποίησα την πρώτη μου παρτίδα του 3,4,5-NS στην πρώτη αντίδραση και δεν πήρα τίποτα από αυτό (κλίμακα 5g). Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος πού έκανα λάθος, αλλά σίγουρα δεν ζεστάθηκε πολύ, αλλά επίσης δεν το άφησα να αντιδράσει για πολύ ώρα καθόλου..... Απλά ξέρω ότι όταν πήγα να εξαγάγω το υδατικό στρώμα με DCM δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα μέσα...

Ωραία, συχνά τα σκατώνω με την πρώτη...οπότε θα δούμε αλλά έπρεπε να βγάλω και περισσότερο νιτροστυρένιο καθώς μπορώ να βρω περισσότερο ΝΜ όπου το ΝΕ είναι πιο ακριβό και την 2,5-αλδεΰδη την έχω λιγότερη καθώς είναι πιο ακριβή σε σχέση με τα 3,4,5.

Ω, θα γράψω επίσης ό,τι κάνω στην επόμενη μείωση lol
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Είμαι περίεργος πώς μετά τη βασικοποίηση, περιμένετε η αμίνη να βρίσκεται στο υδατικό στρώμα;
Σίγουρα θέλεις πρώτα να την οξινίσεις για να μεταναστεύσει στην υδατική στιβάδα, και ΜΕΤΑ να βασικοποιήσεις, προκαλώντας την αποπρωτονίωση της αμίνης, με αποτέλεσμα να συντριβεί και ΜΕΤΑ να μπορείς να εκχυλίσεις με κάτι όπως το DCM;

Μόλις χτύπησα ότι αυτό είναι πολύ παρόμοια γραμμένο με μια ανάρτηση επιστημονικής τρέλας που μόλις διάβασα, με στοιχειομετρία αλλαγμένη για μεγάλη κλίμακα.

Θα παραδεχτώ ότι το δοκίμασα αυτό πριν το σκεφτώ πλήρως.

Το σημείο που με πέταξε ήταν η απευθείας στη βάση και στη συνέχεια περιμένοντας η αμίνη να είναι στο υδατικό στρώμα για να εκχυλίσει. Δεν ήταν και δεν το έκανε lol

Επίσης, μου είπαν να κρατάω απλά τις θερμοκρασίες χαμηλές όταν το κάνω σε μικρή κλίμακα, δεν μπορώ πραγματικά να σχολιάσω την κλιμάκωση των αντιδράσεων, το μόνο που ξέρω είναι ότι αυτό δεν λειτούργησε σε μικρή κλίμακα και φαντάζομαι ότι το να πηγαίνω κατευθείαν στη βάση είναι γιατί....ή ούτε καν αυτό - εγώ που είμαι ηλίθιος, το βασικοποιώ και περιμένω η αμίνη να είναι στο υδάτινο στρώμα. Έπρεπε να το είχα πάρει χαμπάρι 🙈

Ωραία, έφτιαξα μπόλικο νιτροστυρένιο για όταν το ξαναφτιάξω!
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
13
Reaction score
2
Points
3
Μετά την αναγωγή, το μεγαλύτερο μέρος της αμίνης θα βρίσκεται στο IPA, μπορείτε να προσπαθήσετε να εξαγάγετε από το νερό με IPA, να καθαρίσετε το συνδυασμένο IPA και και να το στεγνώσετε. Στη συνέχεια, μπορείτε να ρίξετε αν έχετε πρόσβαση σε 20% H2SO4 σε IPA. Σε pH 7 ή 6,5 δεν μπορώ να θυμηθώ τις λεπτομέρειες. Θα δημιουργήσετε την ημισουλφική μεσκαλίνη οπότε 2 μόρια μεσκαλίνης σε 1 θειικό οξύ. Ή 1/2 mol ποσότητα H2SO4 (υπολογίζεται για μια χονδρική απόδοση 80% από το νιτροστυρένιο).

Δεν χρειάζεται να βασικοποιήσετε τελικά. Δεν χρειάζεται να σβήσετε την αντίδραση με NaOH. Καλύτερα να φιλτράρετε γρήγορα το χαλκό, να εκχυλίσετε 2x το aq. στρώμα με IPA, να καθαρίσετε το συνδυασμένο IPA με 50% διάλυμα K2CO3 δύο φορές. Στη συνέχεια, στεγνώστε με θειικό μαγνήσιο, φιλτράρετε με βαρύτητα το θειικό μαγνήσιο. Στη συνέχεια ρίξτε το 20% H2SO4 σε IPA (που παρασκευάστηκε από 98% καθαρό συμπυκνωμένο H2SO4).

Εάν δεν έχετε H2SO4, χρησιμοποιήστε HCl, σε αυτή την περίπτωση εξατμίστε ή αποστάξτε το IPA μέχρι να μείνετε με λάδι μεσκαλίνης ελεύθερης βάσης. Στη συνέχεια, ρίξτε αργά σε ένα 80% mol eq. HCl (κατά προσέγγιση), αραιωμένο (κατά προσέγγιση). Να είστε προσεκτικοί όπως πάντα όταν αλατίζετε. Για το HCl ίσως να στοχεύετε σε pH 5 - 6. Μπορείτε πάντα να κάνετε μόνο το μισό από το λάδι freebase ταυτόχρονα, αν υπερβείτε το pH, υποθέτω ότι μπορείτε πάντα να ρίξετε λίγο mesc. freebase πίσω για να σταθεροποιήσετε το pH.

Τώρα έχω εμπειρία μόνο με mesc. hcl, σε αυτό το σημείο πρέπει να εξατμίσεις και πάλι το νερό για να πάρεις αυτή την κολλώδη άσχημη λάσπη του Mesc. HCl, θα πρέπει να το ελευθερώσετε αυτό με KOH σε 10 - 11 pH και να το αλατίσετε ξανά με HCl για να πάρετε μια πιο καθαρή μορφή. Εκχυλίστε 3x με DCM αφού έχετε βασίσει με KOH, υπολογίστε ξανά την ποσότητα HCl. και αραιώστε το HCl. Ρίξτε το HCl, προσέξτε προσεκτικά, μετά το 7 pH πέφτει πολύ γρήγορα, μία ή δύο σταγόνες παραπάνω είναι το μόνο που χρειάζεστε μερικές φορές.

Στη συνέχεια, αποστάξτε/ εξατμίστε το DCM και στη συνέχεια το νερό. Θα πρέπει να έχετε ένα καθαρότερο προϊόν. Ίσως μια πορτοκαλί πάστα.

Τώρα πάρτε αυτό μόλις στεγνώσει ως επί το πλείστον και υπό κενό καθαρίστε με κρύο οξικό αιθυλεστέρα, στη συνέχεια με κρύο ακετόνη. Αρκετή ποσότητα ακετόνης.

Την επόμενη φορά θα παρασκευάσω πρώτα το ακατέργαστο ημισθενή mesc. Θα πρέπει να είναι πολύ πιο καθαρό από το αρχικό HCl. Έτσι θα αναφέρω τότε.

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε DCM, αρχικά θα πρέπει να αλατίσετε απευθείας το στρώμα IPA. Το μεγαλύτερο μέρος της αμίνης βρίσκεται εκεί!

Όσον αφορά την πραγματική αντίδραση, δεν έχω πρόβλημα με αυτήν. Προσπάθησε να ρίξεις το χλωριούχο χαλκό με τη μία στο κέντρο του μίγματος της αντίδρασής σου. Είναι μια βίαιη αντίδραση, οπότε αν εργάζεστε με μεγαλύτερες ποσότητες θυμηθείτε να μεταφέρετε σε ένα μεγάλο δοχείο ΔΙΚΑΙΩΜΑ για ολόκληρη τη σταγόνα χλωριούχου χαλκού. Ίσως ένα ποτήρι ζέσεως 5 L ή 20 L, στη συνέχεια, ρίξτε τα όλα πίσω στη φιάλη στρογγυλού πυθμένα και αναμείξτε σαν τρελός, θερμάνετε λίγο ώστε να ζεσταθεί στους 75 C. Αφού ρίξετε το χλωριούχο χαλκό, περιστρέψτε για 1 ώρα - 1h30min.

Επίσης μην τα αφήσετε όλα έξω για πολύ ώρα, νομίζω ότι πρέπει να τρέξετε την αντίδραση με το βοροϋδρίτη νατρίου και αμέσως μετά με το χαλκό ταυτόχρονα.
 
Last edited:

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει. Ναι, αυτό μου βγάζει περισσότερο νόημα.
Θα παραδεχτώ ότι το δοκίμασα μερικές φορές και την πρώτη φορά δεν πήρα τίποτα, τη δεύτερη φορά πήρα μια μικρή ποσότητα V βρώμικου freebase που φαινόταν.

Κατέληξα να μεταβαίνω στην προσπάθεια μείωσης με τη χρήση ψευδαργύρου / HCL...

Πήρα πολύ περισσότερο ακατέργαστο προϊόν από αυτό, αλλά στη συνέχεια έβαλα επίσης πολύ περισσότερη προσπάθεια για να βεβαιωθώ ότι το νιτροστυρένιο ήταν σε διάλυμα πριν προχωρήσω.....
Χαίρομαι που ξέρω ότι είναι ευκολότερο να χρησιμοποιείς H2SO4 - έχω τόσο conc Hcl όσο και H2SO4, οπότε εκτός από τη διαφορετική δοσολογία δεν έχει καμία διαφορά για μένα.

Συνειδητοποίησα τώρα ότι είχα στην πραγματικότητα ένα φορτίο αδιάλυτων contams από την αρχική αντίδραση Henry - iv τώρα διευθετήθηκε αυτό και πήρα πολύ πιο καθαρούς/καθαρότερους κρυστάλλους από αυτό. Παρόλα αυτά φαίνεται να χρειάζεται πολύς διαλύτης για να διαλυθεί αυτό το 3,4,5-TMONS σε σύγκριση με άλλα στυρένια όπως το 2,5-DMO.

Εν πάση περιπτώσει, λείπω τώρα, αλλά θα εξετάσω αυτά που είπατε με περισσότερες λεπτομέρειες όταν επιστρέψω και ελπίζω ότι θα γίνει εφικτό με αυτή τη μέθοδο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - υπέθεσα ότι το διάβασα λάθος με το βήμα όπου λέει ότι πρέπει να γίνει βασικοποίηση και στη συνέχεια να εξαχθεί το υδατικό στρώμα. Εκεί έκανα αρχικά λάθος ούτως ή άλλως.
Iv απλά το βρήκα να είναι ένα πραγματικά βρώμικο φρικτό μίγμα αντίδρασης που μοιάζει σε σημείο που ήταν δύσκολο να δούμε ορατά αν το κίτρινο ξεθωριάζει.
Αυτό ήταν πολύ πιο εύκολο με τη μέθοδο Zn/Hcl μέχρι στιγμής, αλλά θα δούμε!!!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Γαμώτο, μόλις το δοκίμασα ξανά και ξέχασα εντελώς γαμώτο να δροσιστώ.

Είναι ενοχλητικό, όποτε έχω κάνει αυτή την αντίδραση, αμέσως μετά την προσθήκη του καταλύτη αρχίζει να γίνεται καφέ, μετά μαύρο και όπως καταλαβαίνω, όταν συμβαίνει ο διαχωρισμός φάσεων, το μαύρο Cu πρέπει να παραμείνει στο υδατικό στρώμα, αλλά εγώ διαπιστώνω ότι παραμένει στην οργανική φάση 😯🙈💩

Δεν θα πω ψέματα ο λόγος που ξέχασα να το ψύξω είναι επειδή νόμιζα ότι το είχα χαλάσει σοβαρά την προηγούμενη φορά μέχρι που συνειδητοποίησα ότι απλά δεν μπορούσα να ακολουθήσω τις οδηγίες σχετικά με την επεξεργασία των διαφορετικών φάσεων κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας.
Εγκατέλειψα αυτή τη μέθοδο για να δοκιμάσω αντ 'αυτού τη μείωση Zn / HCl - περιττό να πω ότι δεν μπορούσα να διαχειριστώ ούτε αυτό!
Θα το δοκιμάσω ξανά αύριο - θα αφήσω επίσης το σημερινό να καθίσει και θα δω αν τα σωματίδια Cu "καθιζάνουν".

Δεν έχω ιδέα τι κάνω λάθος για να είμαι ειλικρινής. Στα χαρτιά αυτή είναι μια πολύ εύκολη διαδικασία και όμως στην πραγματικότητα συνεχίζω να τα σκατώνω!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
@Swirly

Ρε φίλε, όταν μιλούσες για το γεγονός ότι με τα 2,5-DMONS μπορούσες να το κάνεις να γίνει τελείως λευκό, ενώ με το TMO ήταν πάντα ελαφρώς κίτρινο, εννοείς πριν προσθέσεις τον καταλύτη;

Προφανώς όταν αρχίζεις να προσθέτεις τον καταλύτη αρχίζει να γίνεται όλο και πιο σκούρο, οπότε υποθέτω ότι εννοούσες πριν.

Αυτό είναι πραγματικά ενοχλητικό... Είμαι αποφασισμένος να το καταλάβω. Υποθέτω ότι το να το κάνω στον πάγο θα είναι μια αρχή.
 
Top