Αμινοποίηση 1-Phenyl-2-propanone (P2P) Leuckart σε αμφεταμίνη και μεθαμφεταμίνη. Κλίμακα Smale.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Χρησιμοποιείτε συμπυκνωτή παλινδρόμησης και απορροφητήρα καπνών;
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
G: DCM στη σύνθεση αμφεταμίνης; Ή, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ξυλόλιο αντί αυτού; Εννοώ όταν έχω κάνει την υδρόλυση.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Παρακαλούμε, ανατρέξτε στο ειδικό θέμα και ρωτήστε εκεί. Όχι εδώ.
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
166
Points
33
Θα μοιραστώ τον πίνακα μαζί σας.
Khi3lZJupI
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
274
Points
63
Ίσως είναι απλώς δίκαιο να προσθέσουμε ότι θερμοκρασίες άνω των 180 °C όπως οι ονομαζόμενες 200 και 210 °C σίγουρα καταστρέφουν πλήρως το P2P και ακόμη και το φορμαμίδιο, οι προκύπτοντες ατμοί και τα αέρια είναι εξαιρετικά τοξικά. Εξαερώστε τα πάντα που προέρχονται από την κορυφή του συμπυκνωτή προς τα έξω! Σοβαρά!
Κρατήστε την κάτω από τους 180, καλύτερα κάτω από τους 175 °C και βαθμονομήστε το υπέρυθρο θερμόμετρο στη φιάλη/συσκευή που χρησιμοποιείτε, αλλιώς δεν θα ξέρετε ποτέ ακριβώς πόσο καυτή είναι.

Καλή τύχη
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
146
Reaction score
81
Points
28
Το αντίστοιχο έγγραφο για τον ισομερή διαχωρισμό
 

Attachments

  • JuqFbr0xSp.jpg
    JuqFbr0xSp.jpg
    1.6 MB · Views: 41

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
274
Points
63
Και ως δωρεάν υπηρεσία από τον δικό σας πραγματικά, οι αναλογίες για P2P:

Φορμαμίδιο 50 ml 1,5 mol
Μυρμηκικό οξύ 56 ml 1,5 mol
P2P 66 ml 0,5 mol
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Και πάλι, πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ποτέ δεν θα το καταλάβω. Γιατί οι άνθρωποι θέλουν να συνθέσουν αμφεταμίνες, και αποτυγχάνουν, ακόμα και όταν κάποιος δίνει σωστές μοριακές αναλογίες, και μετά παραπονιούνται ότι έκαναν τα πάντα όπως έλεγε η διαδικασία, και απέτυχαν ξανά και ξανά. Ακόμα και όταν δίνονται οι σωστές μοριακές αναλογίες, υπάρχουν τόσα πολλά που πρέπει να γνωρίζεις. Ή μερικές φορές ακόμη και πολύ λίγα, αλλά αυτές οι λίγες πληροφορίες είναι ως επί το πλείστον κρίσιμες πληροφορίες για να δουλέψουν τα πράγματα. Όπως πόσες φορές πρέπει να υπάρχει περίσσεια ενός από αυτά τα αντιδραστήρια στη σωστή μοριακή αναλογία στη φιάλη αντίδρασης για να δουλέψουν τα πράγματα. Αν είστε πολύ τεμπέλης για να διαβάσετε έστω και ένα καλό βιβλίο μαγειρικής, ή απλά δεν ενδιαφέρεστε αρκετά για να βρείτε και να διαβάσετε έστω και ένα βιβλίο μαγειρικής αμφεταμίνης, γιατί δεν αγοράζετε απλά την ένωση; Σε αυτά τα φόρουμ, βλέπω τέτοιου είδους ανθρώπους εδώ, που δεν έχω δει ποτέ τόσο πολύ, πουθενά. Ναι, είναι πολύ καλό να διδάσκεις λίγο και να δίνεις καλές συμβουλές, και δεν είμαι ο ίδιος Αϊνστάιν, αλλά έχω μελετήσει όλες τις αντιδράσεις μου από το διαδίκτυο. Συνθέσεις στο φόρουμ, διάβασα ένα σωρό βιβλία και πατέντες, αντιδράσεις σε διάφορες ιστοσελίδες. Κατέβασα πολλά βασικά βιβλία οργανικής χημείας κλπ. Στο σχολείο ήμουν κακός στη χημεία, γιατί το ίδιο το σχολείο δεν με ενδιέφερε. Καθόλου. Αλλά όταν άρχισα να μαθαίνω χημεία πριν από περίπου 8 χρόνια, έχω κολλήσει στο να δοκιμάζω νέες συνθέσεις, όχι πια τα φάρμακα. Αλλά αυτός είμαι μόνο εγώ, ο καθένας είναι διαφορετικός, αλλά μερικές φορές με ενοχλεί τόσο πολύ αυτό, που πρέπει να πω κάτι. Και ειρήνη! Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Υ.Γ. Αυτό το κείμενο δεν ήταν για σένα OrgUnikum, αλλά ... ξέρετε, αυτοί στο κείμενο.

TheNut.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Φαίνεται ότι ήμουν λίγο πολύ κουρασμένος, όσον αφορά την τελευταία μου μακροσκελή ανάρτηση! :)
 

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
46
Points
18
Σεβασμός, όχι ακριβώς η δική μου ιδέα, αλλά και πάλι
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
274
Points
63
κάποιοι άνθρωποι θέλουν να φτιάξουν φάρμακα και κάποιοι άλλοι θέλουν να βγάλουν χρήματα, αυτή είναι η κύρια διαφορά. Μπορώ να δεχτώ και τις δύο προσεγγίσεις, αρκεί να μην υποβαθμίζεται η ποιότητα. Δυστυχώς και με τις δύο προσεγγίσεις συνήθως συμβαίνει και αυτό είναι όταν είμαι έξω, δεν παραδίδω τον ταχύτερο φθηνότερο τρόπο για κάτι που μπορεί να πωληθεί ως φάρμακο στον συνήθη καθυστερημένο χρήστη ναρκωτικών.
Συγγνώμη.
Η ποιότητα είναι πολύ πολύ πιο δύσκολη από το να μαγειρεύεις κάτι που έχει ένα κτύπημα του είδους.
Πρώτα απλά προσπαθείς να έχεις ένα αξιοποιήσιμο αποτέλεσμα.
Μετά προσπαθείς να το πετύχεις κάθε φορά.
Μετά αρχίζεις να προσπαθείς για καλύτερες αποδόσεις.
Και ήδη όταν έχεις ένα αξιοποιήσιμο αποτέλεσμα επενδύεις ένα μεγάλο μέρος του για να βελτιώσεις τις ικανότητές σου στην επεξεργασία/καθαρισμό. Έχετε υπόψη σας ότι αυτό είναι ένα δύσκολο μονοπάτι στην αρχή, οπότε χρησιμοποιείτε πάντα μόνο ένα μέρος από αυτά που έχετε για αυτό, καθώς τις περισσότερες φορές τα πράγματα εξαφανίζονται με κάποιο τρόπο στον αέρα και στα σκατά των διαλυτών. Μην προσπαθήσετε να ανακτήσετε, δεν αξίζει τον κόπο. Χρησιμοποιήστε μόνο ένα μέρος και γελάστε και προσπαθήστε ξανά. Έχει περισσότερο νόημα.
Καλή τύχη!
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Ναι, έχω παρατηρήσει, πολλές φορές, ότι αγοράζω πολλούς διαλύτες και τους χρησιμοποιώ για να μην πάρω τίποτα. Και ξανά και ξανά και ξανά. Αλλά αυτό είναι τόσο ενδιαφέρον που δεν το παρατάω ποτέ!
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Δεν καταλάβατε τι έλεγα, και το ξέρω, γιατί δεν κατάλαβα τώρα αυτό που έγραψα... :) Αναφερόμουν σε αυτούς που είναι τεμπέληδες και θέλουν να τους ταΐζουν με το κουτάλι τις σωστές μοριακές αναλογίες και όλα αυτά κλπ... ... και δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν κανένα βιβλίο ή κείμενο για την παρασκευή ενώσεων. Αυτό με εκνευρίζει.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Τώρα, όταν τελειώσω με τη θέρμανση (αμφεταμίνη), κάνω την υδρογόνωση φορμυλίου με βάση, οπότε εξακολουθώ να βάζω πρώτα το H2O2 (30%) στα τελευταία βήματα της αντίδρασης; Ποιος είναι ο ρόλος του H2O2 εδώ;
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Λοιπόν, έψαξα ο ίδιος τις πληροφορίες. Ο ρόλος του H2O2 είναι αρκετά σημαντικός, λαμβάνοντας υπόψη τις αποδόσεις... Το H2O2 είναι οξειδωτικό, αλλά όσον αφορά τη μοριακή του μορφή, πάντα πίστευα ότι μπορεί εύκολα να λειτουργήσει και ως αναγωγικό μέσο. Αρκετά ενδιαφέρουσα ένωση!
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Αλλά είμαι και εγώ ο ίδιος ακόμα σκεπτικιστής, επειδή πήρα αυτές τις πληροφορίες σχετικά με τη χρήση του H2O2 από τον βοηθό χημείας του AI-ρομπότ, και αυτό είναι το χειρότερο μέρος για να πάρει κανείς οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τη χημεία. Έχω επίσης παρατηρήσει ότι κανείς δεν χρησιμοποιεί το H2O2 πουθενά σε τέτοιου είδους συνθέσεις. Έτσι, όταν είμαι τώρα στο ίδιο σημείο σε αυτή τη σύνθεση, νομίζω ότι θα χρησιμοποιήσω μόνο καθαρό νερό, αν κάποιος με κάποιες γνώσεις θα μπορούσε να με διαφωτίσει σχετικά με αυτό. Θα πρέπει λοιπόν να φτιάξω 30% H2O2 ή να χρησιμοποιήσω μόνο καθαρό νερό σε αυτό το στάδιο;
 

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
46
Points
18
Μπορώ απλά να διπλασιάσω την ποσότητα του h2o2 αν το υπεροξείδιό μου είναι λίγο πάνω από 15+%,είναι δύσκολο να βρω ισχυρότερο στον τόπο μου,ή μήπως maby κάποια άλλη ένωση να αντικαταστήσω;
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι ναι, γιατί όχι.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Μια φορά έφτιαξα περίπου 25% H2O2 από το 12% H2O2 (λάθος υπολογισμοί), και εξακολουθούσε να λειτουργεί για το υπεροξικό οξύ μου!
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
edy's: Μπορείτε να υπολογίσετε πόσο πρέπει να εξατμίσετε από αυτό το 15% H2O2 για να φτιάξετε 35%, και τότε μπορείτε να φτιάξετε καλό υπεροξύ. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που πήρα από 40 g MPB ---> 35,60 g ακετοξυφαινυλοπροπένιο. Έτσι, ουάου. Και έκανα 30% H2O2 από 12% H2O2 για να υπολογίσω πόσο νερό πρέπει να αφαιρέσω με προσεκτική εξάτμιση, και το υπεροξύ δούλεψε τόσο καλά! Αλλά για να είμαι ακριβής, θα βάλω το υπεροξύ στο πλάι για 3-4 μέρες με καταλύτη H2SO4 για να δουλέψει.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Έφτιαξα τα ισχυρότερα υπεροξείδια του υδρογόνου μου από 12% H2O2. Απλώς εξατμίσαμε προσεκτικά το νερό από αυτό.
Ζήτησα υπολογισμούς από τον βοηθό τεχνητής νοημοσύνης-ρομπότ στη χημεία. Είναι καλός στους υπολογισμούς, αλλά μην περιμένετε να πάρει σωστές απαντήσεις
από αλογονώσεις ή κάτι παρόμοιο...
 
Last edited:

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
99
Reaction score
66
Points
18
Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει την αντίδραση αλλά με καλή υδρολύση με KOH και στη συνέχεια με HCL θα πρέπει να δώσει υψηλή απόδοση, και φοβάμαι ότι εργάζομαι με h2o2 για να μην σχηματίσω εκρηκτικά υπεροξείδια και κατά την απομάκρυνση να μην εκραγεί
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
179
Reaction score
83
Points
28
Αν γίνει πολύ προσεκτικά, και σωστά (όχι με βρασμό, όπως κάνουν μερικοί), και χωρίς απόσταξη (ανησυχώ και εγώ για αυτά τα υπεροξείδια/εκρήξεις), έχω κάνει 35% H2O2, (θα ασπρίσουν τα δάχτυλά σας με μικρές σταγόνες που θα χυθούν), για να φτιάξω πραγματικά λειτουργικό υπεροξικό οξύ με το δικό μου φτιαγμένο H2SO4-καταλύτη (περίπου 75%). Κρατάω το διάλυμα 3-4 μέρες στο ντουλάπι μου, και είναι έτοιμο για χρήση.
 
Top