Question Kendi üzerimde test etmek için gen örneklerini nereden satın alabilirim?

jvfuyfutfoytf87t

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Crispr gen terapisini kendi üzerimde kullanmak istiyorum, ancak Odin sitesi yalnızca bakterilerle oynamak için kitler satıyor. Yararlı genleri nereden satın alabilirim?

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
66
Crispr metodolojileri, yararlı ve yeni başlayanlar tarafından kullanımı çok basit olsa da, hala çok karmaşıktır. Sentetik biyoloji konusunda herhangi bir deneyiminiz var mı? Bir gende bulunan ve genin ifade edilme yoğunluğunu ve koşullarını belirleyen farklı unsurları biliyor musunuz? Genetik kod, kodon optimizasyonu, primer tasarımı, klonlama ve ifade vektörleri, CRISPR-Cas9 kompleksinin yapısı hakkında ne biliyorsunuz? Bunlar rastgele kelimeler değil, bırakın kendi hücrenizi, bir memeli hücresini bile başarılı bir şekilde transfekte etmeden önce tamamen hakim olmanız gereken kavramlar.

İstediğiniz bir geni elde etmek için, öncelikle bir gen veritabanında dizisini bulmanız gerekir, bu çok kolaydır ve çevrimiçi olarak ücretsiz olarak kullanılabilir ve uygun bir promotör, bu iki öğeyi ve PCR primerlerini (kısıtlama enzimleri tarafından sindirim için kısıtlama bölgeleri ile) yapıştırın ve bunu özel bir DNA sentez şirketine gönderin. Bunlardan bir sürü var, bazıları diğerlerinden çok daha ucuz.

Aksi takdirde, yalnızca promotör ipliği satın alabilir ve ilgilendiğiniz geni doğal bir kaynaktan PCR ile elde edebilir veya lusiferaz sistemi gibi yaygın bir gen ise geni doğrudan satın alabilirsiniz (ama neden karanlıkta parlamak isteyesiniz ki lol)

Daha sonra bunu bir CRISPR plazmidine ve genomdaki belirli bir konumu hedeflemek için uygun bir kılavuz ipliğe yerleştirebilirsiniz.

Kendi üzerinde böyle bir deney yapan "the thought emporium" youtube kanalına bakabilirsiniz, ancak LÜTFEN projenizi gerçekleştirmeden önce EN AZ BİRKAÇ YIL araştırın

jvfuyfutfoytf87t

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Cevabınız için teşekkür ederim. Henüz çok bilgili değilim ama son zamanlarda genetik ve Crispr üzerine birçok kitap edindim. Bu konulara odaklanan derin bir web forumu var mı? Bulabildiğim en yakın forum buydu.

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
66
Bildiğim kadarıyla yok. Ne yazık ki kendimi ifşa etmeden size kamuya açık olmayan herhangi bir bilgi gönderemem, ancak bunu düzgün bir şekilde araştırmayı düşünüyorsanız devam edin ve sorularınız olursa istediğiniz zaman bana buradan bir PM atmaktan çekinmeyin.
Bu tür konular için gidilecek yer muhtemelen açık web'dir, eminim tüm sorularınız bir şekilde bir bilim insanı tarafından zaten yanıtlanmıştır. Bir kez daha, daha fazla sorunuz varsa, bana bir PM göndermekten çekinmeyin!