Ev Laboratuvarı: Kendin Yap Çeker Ocak

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
45
Bu başlıkta, fakir bir adamın çeker ocağını inşa ettiğimi belgeleyeceğim. Henüz öyle görünmüyor olabilir, ancak bu karton kutu birkaç gün içinde işlevsel bir çeker ocak haline gelecek.

Attachments

• iHUYZW8zMT.jpg
    iHUYZW8zMT.jpg
    1.5 MB · Views: 24

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
45
1. aşama ekstraksiyon için ihtiyacımız olacak:
  • şeffaf plastik folyo için yastık kılıfı
  • en iyi İskoç viskisinden kağıt tüp
  • 12V fan 80x80 mm
  • 12V güç adaptörü
  • tutkal tabancası
  • geniş (50 mm) yapışkan bant
  • şerit metre
  • maket bıçağı

Attachments

• JcVQbEyDrM.jpg
    JcVQbEyDrM.jpg
    1.9 MB · Views: 26

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
45
İnşaata devam etme zamanı geldi:
  1. Bitmiş davlumbazın içindeki görevleri yerine getireceğiniz kutuya büyük bir pencere açın. Dibine kadar ulaşması gerekmez.
  2. Karşı tarafta egzoz için bir delik açın, yukarıya daha yakın yerleştirin, böylece yükselen dumanlar çıkarılabilir.
  3. Şeffaf plastik folyoyu (biraz kalın olması gerekir, streç film yetersizdir) çalışma penceresini bir yandan diğer yana tamamen kaplayacak şekilde kesin, ancak alt kısmı 10-15 cm açıkta bırakın ve davlumbaza üç taraftan (alttan değil) sabitlemek için yapışkan bant kullanın.
Egzoz üzerinde biraz daha çalışılması gerekiyor ve son yazıda gösterilecek.

Attachments

• mOhjBPFoZp.jpg
    mOhjBPFoZp.jpg
    1.3 MB · Views: 15
  • u8Jbar2B6q.jpg
    u8Jbar2B6q.jpg
    311.4 KB · Views: 15

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
45
Bu arada, birincil egzozu bitirmeden önce bir yan görev olarak bu mekanizmayı da inşa ettim. Kağıt tüp bir ucundan yaklaşık 12 cm derinliğinde çapraz olarak kesildi. Ortaya çıkan parçalar 12V'luk bir bilgisayar fanına uyacak şekilde büküldü ve boru aslında yuvarlaktan kare kesite bir dönüştürücü haline geldi. Fan yerine sıcak yapıştırıldı ve boşluklar yapışkan bantla kapatıldı. Çok çirkin ama bir şekilde çalışıyor, ancak fan çok zayıf ve beklenen hava akışını sağlamıyor. Bunu davlumbaz olarak kullanmam pek olası değil ama örneğin bazı elektronik parçalar üzerinde lehimleme yaparken dumanı dışarı atma işini görecektir.

Attachments

• nbWCIJXwhk.jpg
    nbWCIJXwhk.jpg
    839.3 KB · Views: 11

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
960
Deals
1
Tavsiye ettiğiniz 100 ft/dakika hava hızına ulaşamayacağınızı düşünüyorum. 1'x1''lik bir açıklıkta 100 fpm elde etmek için elbette 100 cfm'ye ihtiyacınız olacaktır. Sadece vitrin alışverişi yaparken ve çeker ocaklar hakkında hayal kurarken, hedeflediğiniz şeyin bu olduğunu düşündüm. Daha az ve enerjik bir reaksiyon davlumbazın kapasitesini aşacaktır. Bu sadece kafama ışınlanan şeydi. Benim sözüme inanmayın🫨

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
45
Bu yapıda 1730 cfm hareket eden bir fan kullanacağım, kayıplar hesaba katıldığında bile bu yeterli olacaktır. Sonuçları birkaç gün içinde yayınlayacağım.

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
74
Deals
9
Size en ucuz çözümün 50 euro olduğunu söylemiştim (evet şimdi 60 falan) 500 m3h 150mm fi PP yapımı havalandırma.
başka bir artısı daha var. yani 2 kuş bir taş,, 2-3 parça gibi çoğaltabilirsiniz, böylece birçok yerde egzozunuz olur, sonra bunları 3 borulu ayırıcıya bağlayabilirsiniz (adını bilmiyorum) ve bu havayı filtreye koyan basınçlı havalandırma ile emilebilir (herhangi bir havalandırmadan kayıp yok)

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
45
Bu noktaya daha sonra geleceğim. O zamana kadar elimdekileri kullanarak bu doğaçlama yapıyı tamamlayacağım ve gerçekten neleri almam ve geliştirmem gerektiğini deneyimlerimden öğreneceğim.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
960
Deals
1
Bu. Bu, çeker ocağın tam tersidir. Bu bir laminer akış kabinidir. Havayı 24x24x11.5 Neuclear sertifikalı HEPA filtreden dışarı üfler. Üst muhafazanın altında bir fırından çıkan sincap kafesli bir üfleyici var. Bir çeker ocak sizi kimyasallardan korur, ancak bu mantarları sizden korur, ancak bitkiler genellikle bir tanesinin önünde klonlanır ve eczacılar ve mikrobiyologlar bunları kullanır. Filtrenin %99,997 verimliliği, küf veya bakteri sporlarıyla kirlenmiş olabilecek atmosferik havayı değiştirmek için havayı laminer hızlardan çok daha hızlı üfler. Bu şey bana 10 yıl boyunca neredeyse %100 başarıyla hizmet etti. 10 yıl sonra, yaptığım 200 dolar karşılığında sattım. Laminer sadece akılda kalıcı bir ifadedir, atmosferik havada laminer akış bir masaldır. Laminer akışın bir şey olmadığından bahsetmiyorum bile, bu bir ölçümdür ve ölçüm birimine Reynolds sayısı denir.
KBI4526Zra

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
74
Deals
9
fi̇ltreler ne siklikla deği̇şti̇ri̇li̇r?
Sanırım içeride sadece dolap var ve havayı dışarı itiyorsunuz, değil mi?

fosties

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
11
Bence karton kutu ve sıcak tutkal kullanmak yerine daha iyi bir seçenek, akf + son derece büyük boyutlu havalandırmalı küçük bir yetiştirme kutusu olacaktır. Ve çıkıştaki havayı pencereden dışarı üflemenizi öneririm.
Çadırda çalışıyorsanız, elbette normal koruma ekipmanına ihtiyacınız olacaktır (A2B2E2K2-HG-P3 filtre maskesi !!).

Ancak gerçek bir davlumbaz satın almak yerine, bu benim kullanacağım seçenek olurdu.