1-Fenil-1,2-propandiondan dl-Efedrin sentezi

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,812
Deals
1

Giriş

Burada, hidrojen gazı ve Adams katalizörü ile katalitik indirgeme yoluyla 1-Fenil-1,2-propandiondan dl-Efedrin sentez yöntemi açıklanmaktadır. 1-Fenil-1,2-propandion uluslararası kimya pazarından satın alınabilir, diğer reaktifleri satın almak o kadar da zor değildir. Bu, hidrojen gazına hafifçe maruz kalmayı kullanan tek potlu bir reaksiyondur. Güvenlik önlemlerine dikkat edin. Ayrıca, bitkilerden Efedrin ekstraksiyonu, propiyofenondan efedrin sentezi, efedrin tabletlerinden metamfetamin ve Temiz Yeşil Efedrin Üretim Süreci gibi birkaç basit Efedrin üretim yöntemi vardır.

Ekipman ve cam eşyalar.

Reaktifler.

• Mutlak etil alkol ~150 mL;
  • 1-Fenil-1,2-propandion (0.05 mol) 7.4 g;
  • Metilaminin 1,6 g (0,05 mol) içeren alkollü çözeltisi;
  • Platin oksit (PtO2; Adams katalizörü) 0,1 g;
  • Hidrojen klorür (HCl) alkollü çözeltisi ~30 mL;
  • Aseton ~200 mL.
WaqusZ80Or

H2O 47.62 g/L (25 ºC), alkol, eter, kloroform ve yağlarda çözünür
.
Kaynama Noktası: 760 mm Hg'de 255 °C (serbest baz);
Erime noktası serbest baz: 37-39 ̊C;
Erime noktası HCI tuzu: 187-188 ̊C;
Molekül Ağırlığı: 165.236 g/mol;
Yoğunluk: 1.124 g/cm3 (20 °C);
CAS Numarası: 299-42-3 (serbest baz) ve 50-98-6 (hidroklorür tuzu).

dl-Efedrin hidroklorür sentez prosedürü

50 mL mutlak etil alkol, 7.4 g 1-Fenil-1,2-propandion (0.05 mol) ve 1.6 g (0.05 mol) içeren alkollü metilamin çözeltisi karışımı, 200 mL yuvarlak tabanlı balonda 0.1 g platin oksit (PtO2) varlığında hidrojen ile katalitik olarak indirgenmiştir. Bazı deneylerde, uzun bir indüksiyon süresi vardı ve ardından verim düşüktü. Bu davranış, önce katalizörün indirgenmesi ve ardından reaktanların eklenmesi ile önlenebilmiştir. İndirgeme artık devam etmediğinde, katalizör filtrasyonla çıkarıldı ve alkolün yaklaşık yarısı indirgenmiş basınç altında uzaklaştırıldı. Bu sayede metilamin fazlalığı giderilmiştir. Çözelti, pH 6,5-7'ye kadar alkollü hidrojen klorür ile sadece asit yapıldı ve kuruluğa kadar buharlaştırıldı. Katı hidroklorür soğuk aseton ile yıkandı ve kurutuldu. Bundan sıcak kloroform vasıtasıyla az miktarda psödoefedrin hidroklorür ekstrakte edilebildi ve kesin tanımlama için yeterli sayıda ekstraksiyon yapıldı (m.p. 164 °C; serbest baz, m.p. 118 °C).
WljO9AzCHE
dl-Efedrin hidroklorür, alkol-asetondan bir kez yeniden kristallendirilerek saflaştırıldı ve 189 °C'de eritildi. Serbest baz, kloroform-petrol eterinden yeniden kristallendirildi. Verim 2,5-4,0 g (%25-40) olmuştur.

Last edited by a moderator:

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
39
Bu reaksiyon katalizörü için platin karbon katalizörü kullanmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Bir yandan, platin karbonun yoğunluğu düşüktür ve çözelti içinde daha kolay askıda kalır. Öte yandan, platin karbon katalizörü nispeten büyük miktarda kullanılır, bu da geri dönüşümü kolaydır ve nispeten düşük bir kayıp oranına sahiptir. Siz ne düşünüyorsunuz?

mxtlrr_chem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
5
Pubchem'e göre, 1-phenyl-1,2-propanedion[e] kahvede bulunur, ancak ekstraksiyonu hakkında herhangi bir literatür bulamadım. Kahveden ekstraksiyon hakkında bilgisi olan var mı?

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
156
Kahve ne kadar?

mxtlrr_chem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
5
Hiçbir fikrim yok. Pubchem sadece kahve dilinde olduğunu belirtiyor.

junjun

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Merhaba dl-Ephedrine sahipsem sormak istiyorum iyot kırmızı fosfor yoluyla D metamfetamin elde edebilir miyim veya DL metamfetamin elde edebilir miyim

bb.puffs

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
D meth elde edeceğinize inanıyorum ama sadece rasemik öncülün l-efedrininden. Yani efedrinin sadece yarısı meth haline gelecektir.

Teotaita

Don't buy from me
Member
Reaction score
0
Filtre kağıdının boyutu nedir?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,812
Deals
1
Gerekirse tipik kahve filtresi veya iki tanesini aynı anda kullanabilirsiniz

Teotaita

Don't buy from me
Member
Reaction score
0
Katalizörün çıkarılması için.
Benden büyük bir teşekkür (Ewen)

Toti

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
1
Merhaba @G.Patton

Acaba (1-Fenil-1,2-propandion "e")'den gitmek için kısa bir yol var mı?
Kristal metamfetamine, (1-Fenil-1,2-propandion "e") efedrine ve ardından kristal metamfetamine dönüştürmeyi durdurarak gitmek

Benim fikrim daha kısa sürede ve daha az verim kaybıyla sonuçlanabileceğiydi

Eğer öyleyse ne önerirsiniz?
Teşekkür ederim

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,812
Deals
1
Merhaba, böyle bir yol bilmiyorum ve bunun imkansız olduğunu düşünüyorum.

Toti

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
1
Bilgileriniz için teşekkür ederiz

WalterFan

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
8
Cehaletimi bağışlayın, 'uzun bir indüksiyon dönemi vardı ve ardından verim düşüktü. Bu davranış, önce katalizörün indirgenmesi ve ardından reaktanların eklenmesi ile önlenebilir. ' Sadece katalizörü azaltarak uzun indüksiyon periyodunu nasıl önleyeceğimi anlamıyorum, katalizör platin oksittir, karışıma eklemeden önce, önce nasıl azaltılır? Bu siyah bir sıvı, bunu nasıl çözmeliyim?