Sinteza dietil fenilmalonata (predhodnik fenobarbitala)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,815
Points
113
Deals
1

Uvod

V tej temi je predstavljena pot sinteze dietil fenilmalonata. Dietil fenilmalonat se pridobiva iz etilfenilacetata (CAS 101-97-3), ki ni uvrščen na seznam nadzorovanih predhodnikov Mednarodnega urada za nadzor drog (INCB). Dietil fenilmalonat se uporablja za neposredno sintezo fenobarbitala.

Oprema in steklovina.

  • 2 L bučka s tremi grli;
  • Stojalo za retorto in objemka za pritrditev aparature;
  • Magnetno ali zgornje mešalo z grelnikom;
  • 250 mL kapljični lijak;
  • Vakuumski vir;
  • steklena palica in lopatka;
  • stroj za rotiranje;
  • povratni hladilnik;
  • Laboratorijska tehtnica (primerna je od 0,001 do 500 g) [odvisno od sintezne obremenitve];
  • laboratorijski termometer (od 10 °C do 200 °C) z nastavkom za bučko;
  • Buchnerjeva bučka in lij [za majhne količine se lahko uporabi Schottov filter];
  • voda in mineralno olje/peščena kopel;
  • 2 L x1; 500 ml x2; 100 ml x2 čaše;
  • 1 L merilni valj;
  • 500 mL Claisenova bučka s stransko roko za frakcioniranje;
  • Vrelišča;
  • aparat zavakuumsko destilacijo z manometrom (neobvezno);
  • mehurček;

Reagenti.

  • 600 ml absolutnega etilnega alkohola (EtOH);
  • 23 g (1 mol) natrija (Na);
  • 146 g (1 mol) etil oksalata ( 2);
  • 175 g (1,06 mola) etilfenilacetat ( 1);
  • 1,3 L dietiletra (Et2O);
  • 29 ml žveplove kisline (H2SO4);
  • 500 ml destilirane vode (H2O);
  • ~200 g natrijevega sulfata (Na2SO4) ali magnezijevega sulfata (MgSO4) [brezvodni];
QWMko9KBf0

1,3-dietil-2-fenilpropandiat:
vrelišče: 171 °C pri 21 torr;
tališče: 16,5 °C;
molekulska masa: 236,26 g/mol;
gostota: 1,101 g/mL (15 °C);
številka CAS: 83-13-6.


Postopek
YEXv4noxBr
V bučko s tremi grli in prostornino 2 L, opremljeno z mešalnikom, povratnim hladilnikom in kapljičnim lijem, damo 500 mL absolutnega etilnega alkohola (EtOH) (opomba 1) in v obrokih dodamo 23 g (1 mol) čisto narezanega natrija. Ko se natrij raztopi, se raztopina ohladi na 60 °C, nato pa se ob močnem mešanju skozi kapalni lijak v hitrem toku doda 146 g (1 mol) etil oksalata (2) (opomba 2). To speremo z majhno količino absolutnega alkohola in takoj zatem dodamo 175 g (1,06 mola) etilfenilacetata (1). Mešanje se takoj prekine, reakcijska bučka se spusti z mešalnika in pripravi se 2 L čaša. V štirih do šestih minutah po dodajanju etilfenilacetata (1) se začne kristalizacija. Vsebina erlenmajerice se ob prvih znakih kristalizacije, ki je skoraj takojšnja, takoj prenese v čašo .
JLOJ3aERbS
Skoraj trdna pasta natrijevega derivata se ohladi na sobno temperaturo in nato temeljito premeša z 800 ml suhega etra. Trdna snov se zbere s sesanjem in večkrat spere s suhim etrom. Feniloksaloocetni ester (3 ) se iz natrijeve soli sprosti z razredčeno žveplovo kislino (29 mL koncentrirane žveplove kisline v 500 mL vode). Skoraj brezbarvno olje se loči, vodna plast pa se ekstrahira s 3 x 100 mL etra, ki se združi z oljem. Eterično raztopino posušimo nad brezvodnim natrijevim sulfatom (Na2SO4) ali brezvodnim magnezijevim sulfatom (MgSO4), eter pa destiliramo. Ostanek olja, ki se nahaja v modificirani Claisenovi bučki s stransko roko za frakcioniranje s termometrom, se segreva pod majhnim pritiskom približno 15 mm Hg v oljni/peščeni kopeli. Temperatura kopeli se postopoma dvigne na 175 °C in se vzdržuje, dokler se ogljikov monoksid ne razvije do konca (za preverjanje sproščanja plina se uporabi posoda z mehurčki). Med tem postopkom se segrevanje za trenutek prekine v primeru začasnega povečanja tlaka. Ob koncu reakcije (pet do šest ur) se destilirano olje vrne v erlenmajerico, etilfenilmalonat (4) pa se destilira pri znižanem tlaku. Frakcija, ki vre pri 158-162 °C/10 mm Hg, tehta 189-201 g (80-85 % teoretične količine ).
2L5oYQVzK9

Opombe:

1. Nujno je treba imeti visoko kakovostni absolutni alkohol. Običajni "absolutni" alkohol se lahko obdela s približno 5 % mase Na in destilira neposredno v reakcijsko bučko.
2. Da bi zagotovili popolnoma suhe in nevtralne reagente, smo etil oksalat (Org. Syn. Coll. Vol. I, 1941, 261) in etil fenilacetat (Org. Syn. Coll. Vol. I, 1941, 270) stresli z brezvodnim kalijevim karbonatom in jih po predhodnem segrevanju pod atmosferskim tlakom, dokler nista dosegla vrelišča, previdno destilirali pod znižanim tlakom.
 
Last edited:

Evilcarrot2

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 15, 2022
Messages
32
Reaction score
15
Points
8
Ali se lahko uporablja CAS 20320-59-6?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,815
Points
113
Deals
1
Za kaj?
 

Evilcarrot2

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 15, 2022
Messages
32
Reaction score
15
Points
8
Žal sem mislil, da sem to objavil v p2p sintezi.
Ali lahko dobite p2p iz CAS 20320-59-6.
Opravičujem se za objavo v napačni temi
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,815
Points
113
Deals
1

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18

Na povezavi, ki ste jo navedli zgoraj, se za pretvorbo v P2P uporablja dietil(fenilacetil)malonat, vendar ta nit govori o dietilfenilmalonatu. Nekoliko sem zmeden. Ali bi se lahko dietilfenilmalonat uporabil za pretvorbo v P2P? Ali ga uporabiti namesto fenilacetila ali kako?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,815
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, zahvaljujemo se vam za vaš zapis. To je moja napaka. Dietil fenilmalonat je predhodnik fenobarbitala. Popravil jo bom.
 

middlemaneu

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 25, 2023
Messages
61
Reaction score
37
Points
18
To so sicer lepe informacije, vendar - res je cilj sintetizirati *Fenobarbital*? Res se počutim nekako izgubljenega in zmedenega - obstajajo samo -uhm- v bistvu vsi drugi barbiturati, ki so boljši od feno =>
 
Top