Syntéza fenazepamu

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,815
Points
113
Deals
1

Úvod

Rád by som predstavil BB verejnosti klasickú syntézu fenazepamu (bromdihydrochlórfenylbenzodiazepín; 7-brómo-5-(2-chlórfenyl)-1,3-dihydro-2H-1,4-benzodiazepin-2-ón; fenazepam; BD 98) z p-bromoanilínu a kyseliny o-chlórben*****vej. Tento spôsob syntézy predpokladá laboratórne zručnosti a skúsenosti chemika s rôznymi laboratórnymi technikami. Zároveň si táto metóda nevyžaduje použitie exotických činidiel alebo drsných metód spracovania látok.

Acyláciou p-bromoanilínu (2) s chloridom kyseliny o-chlórben*****vej (3) v prítomnosti katalyzátora - chloridu zinočnatého (ZnCl2) - sa získa 2-(o-chlórbenzolamino)-5-bromo-2-chlórbenzofenón (4), ktorý sa hydrolyzuje bez izolácie vodným roztokom H2SO4 na 2-amino-5-bromo-2-chlórbenzofenón (5). 2-amino-5-bróm-2-chlórbenzofenón (5) sa bez izolácie medziproduktov premieňa na fenazepam takto: Vzniknutý 2-(aminometylkarbonylamino)-5-bróm-2-chlórbenzofenónhydrochlorid (7 ) sa pôsobením vodného NH3 prevedie na bázu (8), ktorá sa tepelne cyklizuje na fenazepam. 6
sapripravuje pôsobením PCl5 glycyrín v chloroforme.
WvjNBofESk

Biely alebo biely kryštalický prášok s krémovým odtieňom, prakticky nerozpustný vo vode, ťažko rozpustný v éteri, alkohole, chloroforme, rozpustný v benzéne, toluéne, dioxáne, dimetylformamide
.
Bod varu: 493,0 ± 45,0 °C/760 mm Hg
Bod topenia: 220 - 222 °C
Molekulová hmotnosť: 349,61 g/mol
Hustota: 1,6 ± 0,1 g/cm3 (20 °C)
Index lomu: 1,6 ± 0,1 g/cm3 (20 °C): 1,692
Číslo CAS: 51753-57-2

Vybavenie a sklenené nádoby.

5 L trojhrdlé banky s okrúhlym dnom;
5 L banka s okrúhlym dnom;
laboratórny teplomer (0 °C až 200 °C) s adaptérom na banku;
vodný kúpeľ a ľad;
ohrievač;
spätný chladič;
magnetické miešadlo;
odkvapkávací lievik 1 L;
5 L x2; 1 L x2; 500 ml x2; 100 ml x2 kadičky;
bežné veľké lieviky x2 (~20-25 cm);
Buchnerova banka 5 L a lievik (veľký);
Aspirátor s vodným lúčom;
Vákuový exikátor;
Odmerné valce 100 a 1000 ml;
Sklenená tyčinka;
Laboratórne váhy (vhodné 1 - 1000 g);
Destilačný prístroj s Vigreuxovou kolónou;
Retortový stojan a svorka na upevnenie prístroja;
Prijímacia banka (2 - 3 L);
Filtračný papier;
Oddeľovací lievik 5 L.

Reagencie.

276 g p-brómoanilínu (2);
672 g kyseliny o-chlórben*****vej (3);
264 g chloridu zinočnatého (ZnCl2);
0,6 l 14 % aq. kyseliny chlorovodíkovej (HCl) ;
3 l destilovanej vody;
0,6 l 72 % aq. kyseliny sírovej (H2SO4);
500 ml 20 % aq. Hydroxid sodný (NaOH);
2 L Chloroform;
~3 l
Toluén;
496 g Chlorid kyseliny aminoctovej (6);
~500 ml roztoku amoniaku NH4OH aq.;
1 L Etanol (96-98 %) (EtOH)
.

2-amino-5-bróm-2-chlórbenzofenón (5)

Zmes 276 g p-bromoanilínu (2) a 672 g kyseliny o-chlórben*****vej (3) v 5 L trojhrdlových bankách s okrúhlym dnom s teplomerom sa zahrieva 1 hodinu pri 100 - 110 °C so spätným chladičom, teplota sa zvýši na 150 - 160 °C, pridá sa 264 g ZnCl2, zahrieva sa 2 hodiny pri 190 - 198 °C a ochladí sa. K hmote sa cez odkvapkávací lievik pridá 0,6 l 14 % kyseliny chlorovodíkovej (HCl), zahreje sa na 100 °C, oddelí sa vodná vrstva, organická vrstva sa premyje varom s 0,3 l destilovanej vody. Postup premývania sa opakuje trikrát. Po premytí sa k zvyšku pridá 0,6 l 72 % kyseliny sírovej (H2SO4), zahrieva sa 2 hodiny pri 160 °C a preleje sa do 5 l pekáča so zmesou ľadu a vody. Zrazenina sa prefiltruje vo veľkej Buchnerovej banke a lieviku, premyje sa destilovanou vodou, mieša sa 1 hodinu s 20% vodným roztokom NaOH, prefiltruje sa, premyje v oddeľovacom lieviku vodou do pH 7 a vysuší sa na vzduchu. Výťažok 2-amino-5-bróm-2-chlórbenzofenónu technickej kvality (5) 228 g s obsahom základnej látky 70 %.
WshOUkxQR2

7-brómo-5-(2-chlórfenyl)-1,3-dihydro-2H-1,4-benzodiazepín-2-ón (fenzepam) (1)

Roztok 850 g 2-amino-5-bróm-2-chlórbenzofenónu (5) v 2 l chloroformu sa vysuší v 5 l banke s okrúhlym dnom azeotropickou destiláciou zmesi chloroformu a vody, pridá sa 496 g chlorovodíka chloridu kyseliny aminoctovej (6), varí sa 3 hodiny so spätným chladičom a ochladí sa na izbovú teplotu. Do zmesi sa pomaly naleje zriedený vodný roztok amoniaku, aby sa dosiahlo pH 8, organická vrstva sa premyje vodou v oddeľovacom lieviku a odparí sa do sucha v rotačnom prístroji. Do zvyšku sa nalejú 2 l toluénu, zahreje sa do varu, azeotropická zmes toluénu a vody sa oddestiluje, ochladí a prefiltruje v Buchnerovej banke. Fenazepam technickej kvality sa vykryštalizuje (1:60) z toluénu v 5 L pekáči, prefiltruje sa, zrazenina sa premyje toluénom, alkoholom (EtOH) a vysuší pri 100 - 110 °C. Výťažok 250 g (26 %).
Z9KbCtVaFo
 
Last edited:

Sponge Bob

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Pozornosť venujte Pattonovi: Môžete mi, prosím, pomôcť so syntézou fenazepamu. Činidlo "Hydrochlorid chloridu kyseliny aminoctovej" ma nechalo v neistote, s čím presne mám do činenia. Wikipédia vo svojom článku o fenazepame uvádza, že táto zlúčenina sa "pripravuje chemickou úpravou glycínu pentachloridom fosforu v chloroforme". V tomto článku sa uvádza ruský zdroj a to sú všetky informácie, ktoré mám o syntéze tejto zlúčeniny. Strávil som ďaleko viac času skúmaním zdrojov, ktoré mám k dispozícii, s malým úspechom. Rovnako aj moje znalosti organickej chémie sú prinajlepšom veľmi skromné.

Existujú okrem tejto syntézy aj iné syntézy na výrobu tejto konkrétnej zlúčeniny? V článku na Wikipédii nie sú uvedené žiadne podrobnosti o postupe. Zdá sa mi, že správne číslo CAS pre chlorid kyseliny aminoctovej je 4746-64-9, ale nie je to forma soli, o ktorej predpokladám, že sa uvádza v systéze. Tu moje znalosti chémie zlyhávajú. Môžete ponúknuť nejakú úplnú, podrobnú cestu k tejto zlúčenine. Ďakujem veľmi pekne.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,815
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, Je to správny CAS, ale musíte ho spracovať pomocou HCl, aby ste získali formu soli.
Je to spôsob syntézy chloridu kyseliny aminoctovej.
Je to najjednoduchší spôsob
Túto látku si môžete skúsiť kúpiť alebo vyrobiť sami. Spracujte glycín s pentachloridom fosforu v ekvimolárnom pomere v chloroforme
 

Sponge Bob

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
 
Top