Syntéza dl-efedrínu z 1-fenyl-1,2-propandiónu

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1

Úvod

Tu je opísaná metóda syntézy dl-efedrínu z 1-fenyl-1,2-propandiónu pomocou katalytickej redukcie s plynným vodíkom a Adamsovým katalyzátorom. 1-fenyl-1,2-propandión sa dá kúpiť na medzinárodnom chemickom trhu, ostatné činidlá nie je také ťažké kúpiť. Ide o reakciu s jedným kotlom, pri ktorej sa využíva šetrné pôsobenie plynného vodíka. Dbajte na bezpečnostné opatrenia. Okrem toho existuje niekoľko jednoduchých metód výroby efedrínu, ako je extrakcia efedrínu z rastlín, syntéza efedrínu z propiofenónu, metamfetamín z efedrínových tabliet a čistý zelený proces výroby efedrínu.

Zariadenia a sklenený tovar.

Činidlá.

  • Absolútny etylalkohol ~ 150 ml;
  • 1-fenyl-1,2-propandión (0,05 mólu) 7,4 g;
  • Alkoholový roztok metylamínu obsahujúci 1,6 g (0,05 mólu);
  • oxid platinový (PtO2; Adamsov katalyzátor) 0,1 g;
  • Alkoholový roztok chlorovodíka (HCl) ~30 ml;
  • acetón ~200 ml.
WaqusZ80Or

Rozpustný v H2O 47,62 g/l (25 ºC), alkohole, éteri, chloroforme a olejoch
.
Bod varu: 255 °C pri 760 mm Hg (voľná báza);
Bodtopenia voľnej bázy: 37-39 ̊C;
Bod topenia HCI soli: 187-188 ̊C;
Molekulová hmotnosť: 165,236 g/mole;
Hustota: 1,124 g/cm3 (20 °C);
Číslo CAS: 299-42-3 (voľná báza) a 50-98-6 (hydrochloridová soľ).


Postup syntézy hydrochloridu dl-efedrínu

Zmes 50 ml absolútneho etylalkoholu, 7,4 g 1-fenyl-1,2-propandiónu (0,05 mólu) a alkoholového roztoku metylamínu s obsahom 1,6 g (0,05 mólu) sa katalyticky redukovala vodíkom v prítomnosti 0,1 g oxidu platiny (PtO2) v 200 ml banke s okrúhlym dnom. V niektorých experimentoch bola dlhá doba indukcie a potom bol výťažok nízky. Toto správanie by sa dalo odstrániť tak, že sa najprv zredukuje katalyzátor a potom sa pridajú reaktanty. Keď redukcia už nepokračovala, katalyzátor sa odstránil filtráciou a približne polovica alkoholu sa odstránila za zníženého tlaku. Týmto spôsobom sa odstránil akýkoľvek prebytok metylamínu. Roztok sa len okyslil alkoholovým chlorovodíkom na pH 6,5 - 7 a odparil sa do sucha. Pevný hydrochlorid sa premyl studeným acetónom a vysušil. Malé množstvo pseudoefedríniumhydrochloridu sa z neho dalo extrahovať pomocou horúceho chloroformu a vypracovaním niekoľkých extrakcií sa získalo dostatočné množstvo na jednoznačnú identifikáciu (m.p. 164 °C; voľná báza, m.p. 118 °C).
WljO9AzCHE
Hydrochlorid dl-efedrínu sa raz prekryštalizoval z alkohol-acetónu a roztavil pri 189 °C. Voľná báza sa rekryštalizovala z chloroform-petroléteru. Výťažok bol 2,5-4,0 g (25-40 %).
 
Last edited by a moderator:

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Myslím si, že by bolo lepšie použiť platinový uhlíkový katalyzátor pre tento katalyzátor reakcie. Na jednej strane má platinový uhlík nízku hustotu a ľahšie sa suspenduje v roztoku. Na druhej strane sa na platinový uhlíkový katalyzátor používa relatívne veľké množstvo, ktoré sa ľahko recykluje a má relatívne nízku mieru strát. Čo si myslíte?
 

mxtlrr_chem

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 29, 2022
Messages
18
Reaction score
5
Points
3
Podľa pubchemu sa 1-fenyl-1,2-propánedion[e] nachádza v káve, avšak nepodarilo sa mi nájsť žiadnu literatúru o jeho extrakcii. Má niekto niečo o extrakcii z kávy?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Koľko je v káve?
 

junjun

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
2
Reaction score
2
Points
1
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak mám dl-efedrín, môžem získať metamfetamín D prostredníctvom jódovej červenej fosforečnej alebo môžem získať metamfetamín DL
 

bb.puffs

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Domnievam sa, že metamfetamín D získate, ale len z l-efedrínu racemického prekurzora. Takže len polovica efedrínu sa stane pervitínom
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Aká je veľkosť filtračného papiera?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
ak je to potrebné, môžete použiť typický kávový filter alebo dva z nich naraz
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Na odstránenie katalyzátorov.
Veľká vďaka odo mňa (Ewena)
 

Toti

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 23, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Ahoj @G.Patton

Zaujímalo by ma, či existuje krátka cesta od (1-fenyl-1,2-propandion "e")
ku kryštalickému metamfetamínu, že ísť zastavením pri premene (1-fenyl-1,2-propandion "e") na efedrín fisrt potom kryštalický metamfetamín

Moja myšlienka bola, že to môže byť časovo kratšie a menšie straty výťažku

Ak áno, čo odporúčate?
Ďakujem
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, takýto spôsob nepoznám a myslím si, že je to nemožné.
 

Toti

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 23, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Ďakujeme vám za informácie
 

WalterFan

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 4, 2024
Messages
23
Reaction score
8
Points
3
Odpusťte mi moju neznalosť, časť, že "nastalo dlhé indukčné obdobie a potom bol výťažok nízky. Toto správanie by sa dalo odstrániť tak, že by sa najprv zredukoval katalyzátor a potom by sa pridali reaktanty. ' Len nechápem, ako sa dá odstrániť dlhé indukčné obdobie redukciou katalyzátora, katalyzátorom je oxid platiny, pred pridaním do zmesi, ako ho najprv zredukovať ? Je to nejaká čierna kvapalina, ako to mám vypracovať ?
 
Top