Ar trebui să continuăm să folosim Telegram ?

HewHiSt

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 19, 2024
Messages
46
Reaction score
28
Points
18
FaRur4jkiP

Pavel Durov, miliardar franco-rus (naturalizat francez în 2021) și CEO al Telegram a fost arestat pe aeroportul Le Bourget sâmbăta trecută și inculpat miercuri seara, după ce a petrecut 4 zile în detenție (arest preventiv)

en.wikipedia.org

Justiția franceză îl acuză pe Pavel Durov că nu a acționat împotriva difuzării de conținut infracțional pe aplicația sa, ceea ce l-ar putea costa sancțiuni grele
(În total, ancheta judiciară deschisă împotriva sa pe 8 iulie se referă la douăsprezece infracțiuni)

Sursă: Procurorul Parchetului de pe lângă JudecătoriaProcurorul din Paris, Laure Beccuau

Știind că a fugit din Rusia pentru a proteja viața privată a utilizatorilor săi, refuzând să ofere FSB accesul la informațiile noastre



Fondatorul Telegram a fost eliberat și este supus unui control judiciar sever,
care prevede obligația de a plăti o cauțiune de 5 milioane de euro sau aproximativ 5,5 milioane de dolari și de a se prezenta la secția de poliție de două ori pe săptămână, precum și interdicția de a părăsi teritoriul francez

Sursă: Procurorul general al Parchetului de pe lângă Curtea de Justiție a Republicii Franceze: Procurorul din Paris, Laure Beccuau


Pavel Durov riscă până la zece ani de închisoare.
Avocatul miliardarului, David-Olivier Kaminski, a declarat că :

"este total absurd să se creadă că șeful unei rețele sociale ar putea fi implicat în fapte penale care nu îl privesc, nici direct, nici indirect"

După arestarea domnului Durov, compania, care are sediul în Dubai, Emiratele Arabe Unite, a declarat că respectă legislațiile U.U. și că "este absurd să se pretindă că o platformă sau proprietarul acesteia sunt responsabili pentru abuzurile de pe acea platformă".

În plus, Pavel Durov face și obiectul unei anchete pentru "violență gravă" împotriva unuia dintre copiii săi, cel mai mic (plângere depusă de soția sa în Elveția)



Reacții internaționale :


Elon Musk a reacționat creând #FreePavel înainte de a publica un nou mesaj cu textul

"Liberté, Liberté! Liberté?"

(Liberté = Libertate)


"Arestarea lui Pavel Durov este un atac la baza drepturilor omului de a comunica"

informatorul Edward Snowden a atacat în continuare

"Sunt surprins și profund întristat de faptul că Emmanuel Macron s-a coborât până la a lua ostatici pentru a obține acces la comunicațiile private. Acest lucru înjosește nu numai Franța, ci întreaga lume"


Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al președinției ruse, a declarat marți că :

"acuzațiile formulate sunt foarte grave și necesită dovezi la fel de solide"

denunțând o " încercare de intimidare"



Sursa : France Bleu


Breaking news :


"Directorul general al Telegram, Pavel Durov, a cerut sâmbătă seară ca miliardarul francez Xavier Niel să fie notificat cu privire la reținerea sa, a aflat BFMTV, confirmând informații de la AFP. Acesta este primul apel pe care CEO-ul Telegram l-a făcut, dar nu se știe dacă a reușit să vorbească la telefon cu CEO-ul Free. Contactat de AFP, anturajul lui Xavier Niel nu a răspuns încă"

NwjArikCuK



"Fondatorul Iliad este unul dintre marii șefi apropiați ai președintelui Emmanuel Macron. Potrivit unei alte surse apropiate cazului, Pavel Durov a menționat în timpul reținerii sale la poliție legăturile sale cu șeful statului în special. Cei doi bărbați au luat masa împreună în 2018. Din motive pe care autoritățile nu au dorit niciodată să le comunice" (BFMTV)


en.wikipedia.org
 

echelon

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jul 26, 2024
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Dacă guvernul francez accesează aceste date, acest lucru va afecta în primul rând infractorii minori care nu sunt anonimi și care se pot confrunta cu consecințe din cauza propriilor lor decizii greșite.

În schimb, Partidul Comunist Chinez are acces la cantități uriașe de date globale, însă această problemă pare să primească puțină atenție în prezent.

Puteți utiliza în continuare Telegram, dar este important să rămâneți vigilent cu privire la confidențialitatea dvs. :)

Dacă sunteți interesat de acest subiect, am împărtășit un fir de discuție despre algoritmul Telegram în urmă cu o lună.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Cred că este un domeniu de care aș fi foarte precaut în acest moment... Văd că se va întâmpla ceva important cu ea
 

DontGetUp

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2024
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Nu ar trebui să începeți niciodată să utilizați Telegram pentru activități ilegale
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Sunt de acord că Telegram nu este ideală pentru un bun OPSEC. Se poate face, dar chiar și atunci escrocii sunt peste tot
 

Insurgeon

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 18, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Puteți utiliza Telegram ca pe o carte poștală, adică atâta timp cât sunteți conștient că TOATĂ lumea vă poate citi lucrurile și acționați în consecință, atunci este în regulă. Nu faceți nimic ilegal pe Telegram.
 

bennykoz

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Sep 21, 2024
Messages
6
Reaction score
3
Points
3
Unul dintre șefii mei mi-a spus odată: "nimic nu este imposibil, este doar o chestiune de bani." Așadar, eu personal cred (rețineți că nu cred că știu mare lucru despre chestiile astea) că dacă ceva "pare pătat, nu riscați. Cred că a face o platformă de chat criptat hi care are mesaje false cu informații înșelătoare pe spunem 11 și 1 cu informații adevărate. Și hav-l coordoneze la o formă de sistem care rulează pe timp trimis ... adică la fiecare 5 minute din oră semnificative pentru fiecare mesaj, dar numai persoanele care trebuie să știe știu cel real. Să existe platforme de rezervă pregătite pentru a funcționa în cazul în care una este distrusă. Toți cei implicați să aibă aceeași responsabilitate, astfel încât să aibă aceeași structură ca web-ul. Nu un singur punct de conexiune, ci mai multe egale. Deci nu poate fi flancat...

Dar, hei, aceasta este prima mea postare .. așa că wtf aș ști lol
 

mr_spongebob

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 2, 2024
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
İdealy nimeni nu ar trebui să folosească telegram pentru ceva ilegal în acest moment, deoarece dacă forțele de ordine fac o cerere, acestea vor furniza numere de telefon și adrese IP, poate că vă puteți ascunde IP-ul, dar numărul de telefon este foarte dificil de făcut acest lucru.
 

narabreakingbad

Don't buy from me
New Member
Language
🇭🇺
Joined
Oct 3, 2024
Messages
27
Reaction score
7
Points
3
Cred că ar trebui să nu mai folosim Telegram, a devenit riscant.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Session, simplex sau vechiul jabber vor fi aliați buni
 

matijamaki1

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
puteți începe să utilizați sesiune sau atox
 
Top