Lista de cumpărături homelab pentru noob

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
47
Points
18
M-am uitat aruncat amazon și vreau să împărtășesc lista de produse de laborator pe care am găsit să le folosesc pentru diferite utilizări.

Vă rog să nu ezitați să îmi dați sfaturi cu privire la echipamentul pe care vreau să îl cumpăr.

Planul meu este să rămână mic și rentabil.


1.Kit de distilare
(kit de distilare vevor 1000ml) cu sau fără element de încălzire?

2. Beaker, tuburi suplimentare, conducte

3. Pâlnie, tuburi de testare, pipetă, spatulă, ventilatoare , găleată. sticle de filtrare-spălare, kit de testare ph, cleme, unelte.

4. Echipament de siguranță (mască, mănuși etc.)

5. Pompă de vid + cameră

6. Agitator magnetic cu încălzitor: Onilab 280°

7. Pompă de apă.

Mulțumesc în avans
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Dacă sunteți ca mine, veți continua și veți continua. Sunt oameni aici care nu au o singură bucată de sticlă. Sunt oameni care au fiecare bucată pe care v-o puteți imagina. Am început de unde începeți voi și până acum am adăugat;
1. O capcană rece sau pompa ta va fi plină de apă. Moare și alte câteva lucruri.
2. Un adaptor Claisen. L-am cumpărat pentru că rm-ul meu se lovea de condensator, dar este util să ai 2 orificii în balonul de fierbere, pentru o pâlnie sau un injector de gaz
3. Balon cu 3 gâturi, reacționați, refluxați și distilați fără să dărâmați
4. Condensator Allihn pentru reflux
5. Un tub de uscare pentru mai multe motive
Clorură de calciu, sulfat de magneziu sită moleculară alte șlamuri de uscare
6.5. Tigăi de cristalizare, am luat mai multe tigăi Pyrex pentru plăcinte. Sunt 3$/PC sau ceva de genul ăsta
Cleme kek suplimentare care se rup sau se pierd
Defapt numărul 1. O pâlnie Buckner pe bune. Este un must have. Îți sugerez unul cu orificiu de vid pe pâlnie, astfel încât să poți folosi orice balon.

Asta e ceea ce am făcut eu. Mai am câteva piese pe care nu le-am menționat, baloane cu fund plat set erlenmeyer, eprubete. Cleme unsoare pentru vid
 

googie

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Beakers, niciodată nu poți avea destule, și 2 pâlnii sep.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
47
Points
18
Thx pentru sfaturi, orice sfat pentru un agitator magnetic ieftin cu placa de încălzire?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
512
Points
63
Deals
5
Faceți-vă o favoare și achiziționați un agitator de cap vevor pentru 60E și asociați-l cu o manta și/sau o plită de bucătărie care poate fi utilizată pentru o baie de lichid.
Dacă vă aflați în Europa, vă recomand să evitați sticlăriile Vevor, acestea au o îmbinare proprietară, vă pot recomanda niște furnizori de sticlă solidă.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Kiturile de distilare Vevor 32pcs pe care le găsiți pe ebay sunt un chilipir și IMHO un kit adecvat de reflux/distilare din sticlă și o pompă de vid + buchner sunt esențiale. Veți dori, de asemenea, o placă magnetică de amestecare cu control adecvat al temperaturii și o pompă submersibilă ieftină de acvariu pentru condensatoare.

Echipament de siguranță standard, mască de respirat completă, halat de laborator, mănuși.

Acesta este echipamentul esențial, în afară de alte accesorii precum spatule, tije de sticlă, hârtie de filtru etc. Orice altceva depinde într-adevăr de ceea ce faceți. Nu are rost să cumpărați extractoare Soxhlet sau sticle de spălare a gazului dacă nu faceți ceva care să le necesite, dar veți distila întotdeauna la un moment dat.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Vă mulțumesc pentru menționarea kitului de 32 de piese! Pare prea frumos ca să fie adevărat. Am una pe drum. Acesta va servi aceluiași scop pentru distilare și reflux ? Ar trebui să se poată improviza un buchner cu un tăietor de sticlă și niște gunoi. Submersibilul este destul de ușor de găsit.
Rămân o placă de amestecare și o pompă de vid care ar trebui să fie accesibile pentru > 200 $.
Deci, într-adevăr, aproximativ 300 $ și acum gătim. Vă mulțumim din nou.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Da, eu folosesc în principal condensatorul Allihn pentru reflux sau puteți utiliza Vigreux pentru anumite aplicații. Condensatoarele Liebig și Graham pentru distilare. Deoarece probabil sunteți nou în acest domeniu, aceste PDF-uri sunt lecturi esențiale pentru un noob
 

Attachments

  • TXLfW6jnqd.pdf
    135.1 KB · Views: 609
  • oMBubD7vxf.pdf
    114.1 KB · Views: 652
  • mX2Yc0LGFH.pdf
    4.3 MB · Views: 512
  • Oo7KsvU5qL.pdf
    906.7 KB · Views: 505
  • EQxL4uVaJ2.pdf
    4.8 MB · Views: 536

googie

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Echipamentul Vevor este, de fapt, foarte bun pentru prețul său. Am acel kit de distilare, nu a sărit o bătaie.

https://m.vevor.com/magnetic-stirrer-c_11062/vevor-magnetic-stirrer-hot-plate-digital-hotplate-stirrer-2000-rpm-2l-w-stand-p_010493051894

Și

https://m.vevor.com/magnetic-stirrer-c_11062/1000ml-lab-electric-heating-mantle-sleeves-magnetic-stirrer-500w-thermost-heater-p_010322605939

Cu toate celelalte pe care le-ați menționat este un starter excelent. Restul le veți achiziționa în funcție de necesități. Mult noroc.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
47
Points
18
Am primit o mică actualizare pentru viitorul meu laborator la domiciliu.
Deci, acum pâlnia Buchler și balonul sosit sunt gata de utilizare cu fiterpaper albit.
Am primit deja un alt pahar de laborator și agitatoare magnetice.
Am primit deja mănuși din latex de la departamentul de curățenie

Cred că următorul mare pas va fi kitul de extracție vevor + elementul de încălzire și agitare și camera de vid.

Pe lângă acestea, cred că voi mai avea nevoie de câteva pahare și de echipamente de siguranță pentru a începe producția de 4 mmc
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
47
Points
18
Acum sunt puțin confuz cu privire la echipamentul pe care ar trebui să îl achiziționez în continuare pentru sinteza 4mmc?

În primul rând m-am gândit că voi avea nevoie de kitul de extracție, dar am văzut, de asemenea, că sinteza cu metilamină și toluen se face doar cu doze de plastic. De asemenea, am o plită de gătit normală.

Deci, ce mi-ai sugera să achiziționez în continuare? Sunt suficiente câteva doze de plastic și pahare de măsurare plus o mască de gaze adecvată?

Greez
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
47
Points
18
Lista de cumpărături Amazon:

1. labglass
https://www.amazon.de/VEVOR-Laborat...fix=laborglas+vevor,aps,138&sr=8-3&th=1&psc=1

2. Pompă de vid
https://www.amazon.de/VEVOR-Vakuump...1702215042&sprefix=vevor+vakuu,aps,177&sr=8-5

3. Încălzitor, agitator magnetic
https://www.amazon.de/VEVOR-Heizman...=vevor+labot+heizmantel+1000ml,aps,200&sr=8-1


4. Echipament de siguranță
https://www.amazon.de/Gefahrgutkoff...A==&sprefix=gefahrgutkoffer+73,aps,184&sr=8-1

Suport pentru sticlă de laborator
https://www.amazon.de/VEVOR-Unterst...09-91f2-78a2619bce37&pd_rd_i=B093F7BWDX&psc=1

Suma totală: 487, 95 €

spuneți-mi ce părere aveți despre lista mea de cumpărături.

Vreau să produc 3 și 4 mmc la început.

dacă pot face mai ieftin, vă rog să-mi spuneți, deoarece este o investiție de aproximativ 1000 € pentru a începe, ceea ce nu este o sumă mică de bani pentru mine!
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Prefer să cumpăr Vevor de pe site-ul lor din Polonia vevor.pl în PLN. Ciudat, dar este ceva mai ieftin decât pe eur.vevor.com în EUR.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
47
Points
18
Am văzut persoane care produc 4 mmc numai în recipiente de plastic, așa că nu sunt sigur dacă sticla de laborator este într-adevăr necesară, în afară de scopul de a usca acetona
 

kpach

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 26, 2023
Messages
60
Reaction score
37
Points
18
Mult succes cu producția dvs. și vă mulțumim pentru că ne-ați împărtășit o parte din cercetările/echipamentele dvs.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Hei @1019er ai ajuns vreodată să faci vreo pisică? Cum a ieșit?
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
47
Points
18
Din nefericire, nu, dar în curând am primit banii pentru echipamentul de laborator. După părerea mea, nu are niciun sens să îl cumpăr parțial
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Nu există niciun kit care să fie complet. Nu am văzut niciodată un kit cu o capcană frigorifică. S-ar putea să aibă 4 condensatoare, dar fără capcană rece. Nu am văzut nici o pâlnie de egalizare a presiunii într-un kit. Din moment ce nu l-ați cumpărat încă, haideți să vă lămurim. Nu cumpărați o manta, nu va face decât un balon de o singură mărime. O farfurie poate face orice balon, pahare erlymeyers. O placă este mai versatilă. Nu am văzut NICIODATĂ un kit cu o pompă de apă. Se poate distila fără vid, dar nu fără o pompă de apă. Furtunurile din aceste kituri sunt o vechitură. Acestea duc apă la condensatoare, dar se prăbușesc sub vid
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Frit are grijă de tine. 💪
Poate fi mai bine, în scopuri secrete, să cumpărați totul pe bucăți.
În cazul în care vă decideți să achiziționați o manta de încălzire, ar fi mai bine să achiziționați una mai mare și apoi să puteți utiliza flacoane de dimensiuni mai mici în ea folosind o baie de nisip?
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Nu mă gândeam doar la sticlărie, nu văd un risc prea mare în a cumpăra sticlărie. Este vorba de gândul de a cumpăra tot ce este necesar pentru o sinteză dintr-o dată, cu aceeași metodă, la aceeași adresă etc. Nu vreau să par exagerat de paranoic, probabil sunt unul dintre cei mai proști și imprudenți. Doar o sugestie și o reamintire, fiți atenți, fiți în siguranță.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
V-ați prăpădi dacă ați ști ce a intrat pe ușa mea și ce a ieșit din nou. Îmi împart lucrurile între locurile locale și online, dar stând împreună pe verandă au fost niște produse radicale
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Nevrrmind, nu m-am uitat bine la acest dinozaur și am crezut că este o găină. Am comentat deja cu mult timp în urmă. Totuși am toate chestiile alea pe wishlist👍
 
Top