Extracția salvinorinei din Salvia Divinorum

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,815
Points
113
Deals
1

Prepararea tincturii
VxJqp2a960

Dacă aveți 100 de grame de frunze uscate de Salvia divinorum, puteți face patru până la cinci uncii de tinctură puternică. Frunza poate fi pulverizată într-un mic râșniț electric de cafea. Este foarte important ca frunza să fie pulverizată fin, până la o consistență asemănătoare făinii. Dacă frunza nu este măcinată suficient de fin, această metodă de extracție rapidă folosind Isopropanol 99% nu va fi suficient de eficientă. După ce frunza de Salvia este măcinată fin, luați toată pulberea și puneți-o într-un borcan care poate fi sigilat, turnați Isopropanol 99%, puneți-i capacul, agitați timp de cel puțin cinci minute și așteptați ca particulele de frunze să se depună.

După ce toate frunzele s-au depus pe fundul borcanului, turnați izopropanolul (păstrați-l) și mai turnați izopropanol. Procedați la agitare, sedimentare și turnare cu izopropanol cu același material de încă trei ori, pentru un total de patru ori. Apoi spălați frunza pulverizată de cel puțin încă două ori cu solvent proaspăt pentru a elimina cât mai mult posibil din solventul vechi care conține salvinorină. După ce ați terminat de colectat tot izopropanolul de la extracții, combinați-l într-un castron sau recipient puțin adânc și lăsați-l să stea peste noapte. Deși este posibil să nu le puteți vedea, vor exista o mulțime de particule fine plutind în alcool. Aceste particule sunt tanin și alte sedimente fine din frunze și sunt atât de fine încât poate dura până la șaisprezece ore pentru ca toate acestea să se depună în lichid. Unii oameni preferă să își spele frunzele cu apă pentru a îndepărta cea mai mare parte a taninului înainte de extragerea cu alcool. Eu nu recomand spălarea cu apă a frunzelor deoarece, deși salvinorina nu este solubilă în apă, au fost efectuate teste de către un chimist profesionist care a stabilit că spălarea cu apă poate elimina până la o treime din salvinorină din frunze, că există ceva în frunze care permite salvinorinei să fie spălată, chiar dacă este insolubilă în apă.

După ce ați terminat de îndepărtat toate particulele de frunze din tot izopropanolul colectat într-un singur recipient, următorul pas este să așteptați ca sedimentele ultrafine de tanin să se depună din lichid. Puneți recipientul
L7wN4Vvurs
cu izopropanol verde într-un loc întunecos, ferit de lumină, timp de cel puțin opt ore, astfel încât cea mai mare parte a sedimentelor să se depună pe fundul recipientului. S-ar putea să nu credeți că aceste sedimente fine sunt acolo, dar veți vedea ce vreau să spun după câteva ore, când vor începe să se adune pe fundul recipientului. Este important să puneți extractul de izopropanol verde în întuneric în timp ce așteptați, deoarece lumina poate interacționa cu Salvinorin în timp ce se află în alcool și poate distruge o parte din producție.

După ce ați acordat suficient timp pentru ca majoritatea sedimentelor de tanin să se depună, turnați încet lichidul într-un alt recipient, lăsând în urmă toate sedimentele care au căzut pe fundul primului recipient. Acum lăsați al doilea recipient să stea încă opt ore în întuneric pentru a vedea dacă mai cad sedimente. După sedimentare, turnați din nou, încet, izopropanolul verde, având grijă să lăsați în urmă pulberea de culoare maro sau verde din fund. Lăsând sedimentul să cadă timp de opt ore peste noapte, se îndepărtează cea mai mare parte a sedimentului și a taninurilor care vor cădea din alcool, dar lăsându-l să stea timp de 16 ore complete se va asigura că tot sedimentul a căzut. Îndepărtarea sedimentelor în două sau trei etape va fi mai ușoară, deoarece, chiar dacă sunt atent, am constatat că o parte din sedimente se vor vărsa cu solventul de fiecare dată când încercați să le separați. Folosind această metodă, nu este nevoie să faceți o filtrare specială. Am încercat atât filtrarea pe hârtie, cât și pe pânză a solventului după extracții, iar particulele fine par să treacă întotdeauna prin filtru. Cel mai bun mod de a elimina sedimentele fine este să le lăsați să se depună. Utilizarea filtrelor de cafea din hârtie sau a pânzei de bumbac pentru a îndepărta sedimentele are potențialul de a îndepărta și salvinorina, în special atunci când se utilizează pânză, deoarece aceasta va absorbi o parte din solventul care conține salvinorină.

După ce ați îndepărtat majoritatea sedimentelor cu gust neplăcut, puteți evapora tot izopropilul, puteți răzui extractul ceros cu aspect negru și îl puteți dizolva complet în alcool alimentar de înaltă concentrație. Everclear 95% (190 proof) este perfect pentru acest lucru, dar am folosit și Everclear 75,5% (151 proof) (Etanole, EtOH). Dacă ați extras din 100 de grame de frunze uscate de potență medie, ar trebui să puteți face cel puțin ~118 ml (4 uncii) de tinctură de potență mare din extract și până la ~177 ml (6+ uncii) dacă frunza dvs. are un conținut de salvinorină mai mare decât frunza medie, în funcție de cât de bună este frunza dvs. Conținutul de salvinorină din frunzele de Salvia divinorum poate varia de la aproximativ 2 la 4 mg pe gram uscat, deși 4 mg pe gram este neobișnuit de ridicat. Eu consider că o frunză cu un conținut de 2 până la 2,5 mg pe gram de frunză uscată este medie.
Ygft7FzexV
Salvinorin A (Divinorin A):
Punct de fierbere: 760 la 760 mm Hg;
Punct de topire: 235-238 °C;
Greutate moleculară: 432,469 g/mole;
Densitate: 1,3±0,1 g/mL;
Număr CAS: 83729-01-5.

Etapă suplimentară pentru realizarea unei tincturi de înaltă calitate

După evaporarea completă a solventului de extracție, acesta poate fi răzuit și reconstituit cu alcool alimentar pentru a obține o tinctură foarte închisă la culoare și poate cu gust aspru, dar care va fi foarte eficientă. Dacă doriți să obțineți o tinctură cu gust mai bun, puteți îndepărta cea mai mare parte a cerii negre folosind nafta. Dacă aveți de gând să faceți acest pas suplimentar, puteți turna niște nafta curată în vasul de extracție, răzuiți tot extractul și puneți totul (cu nafta cu tot) într-un recipient îngust din sticlă. Ceea ce veți face este să spălați cea mai mare parte a cerii din extract cu nafta, în care Salvinorin nu este solubil. După ce particulele s-au sedimentat timp de o jumătate de oră sau mai mult, îndepărtați nafta, lăsând în urmă extractul brut care s-a sedimentat pe fund, turnați nafta proaspătă și așteptați încă o jumătate de oră sau mai mult înainte de a o turna din nou. După câteva spălări ca aceasta, extractul brut din fundul recipientului va deveni din ce în ce mai deschis la culoare. Odată ce extractul nu mai are o culoare neagră închisă și devine mai deschis la un verde ac de pin, puteți opri spălarea cu nafta și puteți usca extractul brut. Extractul uscat ar trebui să aibă o cantitate suficientă de ceară îndepărtată, astfel încât să aibă o culoare verde închis. Textura extractului uscat ar trebui să fie o substanță uscată, granulată, care poate fi zdrobită cu o lingură. Nu vă îngrijorați dacă are o crustă subțire de negru închis pe partea superioară atunci când este uscat, deoarece acest lucru este normal. Veți avea o crustă superioară mică și subțire de negru deasupra, dar acest strat ar trebui să fie atât de subțire încât să fie de grosimea unei bucăți de hârtie de fotocopie atunci când este complet uscat. La zdrobirea extractului, acest strat superior ar trebui să se amestece bine cu Salvinorin verde închis, în așa măsură încât să nu mai vedeți deloc negru în pulbere, ci doar o pulbere verde închis. După ce extractul este complet uscat și nu mai există niciun indiciu sau miros de nafta, îl puteți reconstitui cu alcool alimentar. Am constatat că această etapă va produce o tinctură de calitate extrem de ridicată, la fel de bună ca cea mai bună disponibilă pe piața comercială, poate chiar mai puternică. Este suficient de puternic pentru a reconstitui extractul în Everclear de 151 de grade și a obține în continuare o tinctură foarte eficientă, deși reconstituirea cu alcool alimentar de 98% ar fi chiar mai bună.

Note
E8iT4j0dYM

Dacă ați extras din 100 g de frunze care conțin aproximativ 2,5+ mg de salvinorină pe gram de frunze, ar trebui să puteți face cel puțin 5 uncii de tinctură puternică care conține aproape 1,5 mg de salvinorină pe ml de alcool. Aceasta este mai mare decât majoritatea tincturilor comerciale. Dacă este posibil, utilizați alcool de 95% (190 de grade) pentru a dizolva extractul de ceară de culoare închisă, deoarece alcoolul cu o concentrație mai mare va face tinctura mai eficientă. De asemenea, clorofilele de culoare închisă din extract vor face tinctura mult mai eficientă decât în lipsa acestuia, deoarece ceara crește atât cantitatea de salvinorină pe care o poate reține alcoolul, cât și absorbția sublinguală a salvinorinei. Pentru a fi eficientă, tinctura de Salvia divinorum nu are nevoie de o cantitate atât de mare de clorofile sau de ceară neagră, care vor fi prezente în ea atunci când se utilizează această metodă brută de extracție. Tinctura făcută în acest mod va avea un gust mai puternic decât cea pe care o puteți cumpăra de la majoritatea vânzătorilor, dar tinctura va fi foarte puternică și ar trebui să funcționeze foarte bine.

Tinctura de alcool nu poate conține foarte multă salvinorină, doar aproximativ 1,5 mg pe ml de lichid la temperatura camerei. Ar putea fi cu câteva zecimi mai mult mg pe ml, așa că nu mă țineți de această cifră. Cei care prepară tincturi de Salvia divinorum nu doresc ca salvinorina să se cristalizeze din lichid, așa că nu îl încarcă la maximum pentru că o scădere de temperatură de doar 20 de grade ar putea face ca o parte din salvinorină să cadă sub formă solidă. Pentru tinctura de Salvia trebuie să folosiți un alcool cât mai puternic posibil și nu doriți să folosiți Salvinorin pur doar cu alcool, deoarece compușii din clorofilele verzi din frunzele de Salvia ajută la absorbția sublinguală. Compușii clorofilei întunecate din tinctura de alcool vor permite alcoolului de înaltă concentrație să rețină mai multă Salvinorină pe ml de lichid, dar acest efect este mai predominant cu alcoolul care are foarte puțină apă în el. Alcoolul de aproape 98% ar fi cel mai bun lucru de folosit pentru a face tinctură, ar fi mult mai eficient în acest fel în comparație cu Everclear 151 proof care are aproape 25% apă.

Acest proces necesită ca frunza să fie pulverizată cât mai fin posibil pentru a fi suficient de eficientă pentru scurta agitare și înmuiere. Dacă agitați borcanul cu frunze pulverizate și izopropanol de patru ori în total, timp de cel puțin cinci minute (lăsând frunza să se decanteze), cu spălări proaspete cu izopropanol 99% de fiecare dată, pentru un total de 20 de minute sau mai mult de agitare, puteți obține probabil undeva la 80+% din salvinorină care poate fi extrasă cu ușurință din frunze fără a aștepta zile întregi. Dacă prelungiți perioada în care frunza este înmuiată în solvent la trei zile, o agitați timp de cel puțin zece minute o dată pe zi și eliminați solventul în fiecare zi, ar trebui să obțineți aproape 90-95 % din salvinorina care poate fi extrasă din frunză folosind această metodă, atâta timp cât spălați frunza cu izopropanol proaspăt încă o dată de fiecare dată când turnați solventul. Acest lucru va ajuta la spălarea unei cantități mai mari de salvinorină din pulberea umedă înainte de a închide borcanul pentru următoarea înmuiere de 24 de ore. Metoda de înmuiere și agitare timp de mai multe zile este foarte eficientă și ajută la eliminarea din frunze a majorității salvinorinei rămase. Ultimele 10-20 % de salvinorină necesită o perioadă lungă de timp pentru a fi eliminate din cauza randamentului tot mai scăzut al eforturilor depuse după primele două sau trei scuturări și spălări care vor elimina cea mai mare parte a salvinorinei. Păstrați solventul din extracția fiecărei zile într-un borcan și, după 24 de ore, turnați-l cu grijă într-un alt recipient de colectare, lăsând în urmă sedimentul care cade în fiecare zi.

Ghid fotografic al procesului de extracție

Iată un ghid fotografic privind modul de extracție a Salvinorinei folosind Isopropanol 99%. Spălăturile cu nafta și izopropanol prezentate în acest ghid au rolul de a îndepărta cea mai mare parte a cerii negre, astfel încât salvinorina să poată fi utilizată pentru a face frunze îmbunătățite. Dacă faceți tinctură, efectuați doar spălături cu nafta și nimic mai mult. Nu continuați spălarea cu cantități mici de izopropanol, deoarece aceasta va îndepărta cu siguranță prea multe dintre ceară pentru o tinctură eficientă.
1. 100 de grame de frunze de Salvia au fost pulverizate fin până la o consistență asemănătoare făinii cu ajutorul unei râșnițe de cafea ieftine cu turație mare și apoi înmuiate în IPA 99 % la temperatura camerei. Aceste mici râșnițe de cafea pot fi găsite în majoritatea magazinelor alimentare mari sau în alte magazine generale care comercializează articole de bucătărie sunt excelente pentru pulverizarea frunzei uscate de Salvia.
IYThK23JOQ
Indiferent de marcă, toate arată așa în interior. Nu *****iți motorul mai mult de un minut la rând și lăsați-l să se răcească timp de un minut între măcinări, altfel se încing prea tare și se pot arde.
BUVBxQcHXl
2. Borcan de extracție: 100 g de frunze pulverizate se adaugă într-un borcan cu IPA 99%, se agită cinci minute și apoi se lasă în repaus pentru a permite particulelor grosiere de frunze să se depună înainte de a turna IPA. Re-extrageți frunza de 4-6 ori timp de 5 minute fiecare (nu utilizați acetonă, sigiliul de plastic din capac se topește).
6FgM8mpBal
3. IPA extrasă într-o tavă pyrex plată: Toată IPA de la extracțiile multiple a fost combinată într-un singur recipient care a fost lăsat să stea nemișcat timp de câteva ore, astfel încât sedimentele să aibă timp să se sedimenteze din lichid.
KRPTy8Q1uN
La 30 de minute după ce s-a turnat extractul în acest recipient, se pot vedea sedimentele de tanin care încă cad din lichid. Am șters o pată de pe fund și am plasat acolo o agrafă pentru a arăta că lichidul este încă tulbure. Ar trebui să fie limpede.
2WZtiH0cT7
O oră mai târziu, am putut curăța din nou pata, sedimentele de tanin continuă să cadă.
5NR4yFfgm8
Am făcut această fotografie la aproximativ 45 de minute după ultima și am folosit din nou degetul pentru a curăța locul de lângă agrafa de hârtie deja curățată. Sepoate vedea că taninul continuă să cadă din lichid.
F9Qky4UlgJ
Vedere deaproape a sedimentului.
Obyg6QGstz
4. Am continuat și am turnat IPA într-un alt recipient pentru a îndepărta sedimentul care a căzut pentru a-l cântări, după ce l-am curățat am pus IPA înapoi pentru o separare suplimentară.
6de720bKrN
IPA după îndepărtarea sedimentelor: Comparați diferența de culoare dintre IPA din această fotografie, după ce sedimentul a fost îndepărtat, cu prima fotografie, înainte ca acesta să fie îndepărtat. Este mult mai deschisă acum, dar sedimentele vor continua să cadă.
MHsiOjfnIT
Douăsprezece ore mai târziu, am găsit mai mult sediment de tanin pe fund. Nu știu dacă sedimentele rămase au căzut în prima oră sau două din cele 12 ore, sau tot timpul. Afost împrăștiat mai mult până când am scuturat lichidul.
YxFqJHDZsj
5. A doua separare a sedimentelor s-a uscat: Am turnat IPA încă o dată pentru a elimina ultimele sedimente.
ZlgEtf5JVs
Se întunecă: Am curățat vasul de sticlă și am continuat să evapor ISP-ul. Sepoate observa că lichidul devine mai închis la culoare pe măsură ce volumul său se reduce.
K6BU9aEJFA
Extract de IPA adunat: Aceasta este aceeași cantitate de lichid adunată într-un capăt al recipientului, un capăt al vasului a fost ridicat.
CM4jqP50Om
Gata pentru transfer: Când IPA se evaporă până aici, se îngroașă destul de mult, iar ceara începe să iasă din lichid. Lichidul trebuie transferat înainte ca ceara să înceapă să precipite sau să devină particule mici.
Wz31i8Xybx
6. Se transferă într-un bol mic: Am lăsat IPA să se evapore la aproximativ o treime sau mai puțin din volumul prezentat în fotografia anterioară și l-am transferat într-un bol mic pentru evaporarea finală.
TnE96w04QA
7. Mutați la cuptorul de 49 °С: Cândnivelul lichidului a fost redus la aproximativ 30 % din volumul său inițial, am mutat bolul într-un cuptor încălzit la 49 °С. pentru a evapora lichidul rămas fără ca aerul să sufle peste el, astfel încât salvinorina să se depună.
Uyd5YOfAvh
Apropiere, ventilatorul evaporat: Blițul aparatului foto a făcut ca lichidul să pară ușor roșu.
AWz9IUBlp0
8. Extract uscat: mica cantitate de IPA a fost apoi complet evaporată din extract într-un cuptor setat la 49 °С.
D7KDvn6IfL
Înextractul uscat era multă ceară neagră, dar nu atât de multă pe cât credeam că va ieși.
YCHXIrkiZS
Puteți vedea că extracția a decurs bine după extractul de culoare deschisă care se vede în partea de jos a bolului. Puteți turna nafta în castron pentru a facilita răzuirea și apoi puteți transfera totul într-un flacon sau borcan mic pentru a spăla ceara.
H4QpUJ9wly
9. Prima spălare cu nafta: Utilizați un recipient suficient de mare astfel încât extractul uscat să nu ocupe mai mult de o treime din volum. Amestecați bine nafta și lăsați deoparte timp de 30 de minute, apoi scoateți cu picuratorul ocular o treime din lichid din vârf, având grijă să nu vă scufundați prea adânc.
EKDJpzmBQs
10. A doua spălare cu nafta: După ce ați îndepărtat o treime din lichidul de la prima spălare și ați adăugat mai multă nafta pentru o a doua spălare, așteptați încă 30 de minute pentru ca particulele să se depună din nou pe fund înainte de a îndepărta nafta din partea superioară cu ajutorul unui picurător ocular.
8nxZo25Lkm
11. A treia spălare cu nafta: La adoua sau a treia spălare, ar trebui să puteți vedea salvinorina brută în partea de jos a recipientului.
A9wzLbynTd
12. Apatra spălare cu nafta.
NtWCkQdiNO
13. Acincea spălare cu nafta.
HQKMdPpO6y
14. A șasea spălare cu nafta: Salvinorin s-a depus mai mult decât în fotografia anterioară și arată mai întunecat decât ar fi arătat altfel, asta și lumina nu a fost la fel de bună în această fotografie.
0ImB3TZXWL
15. A șaptea spălare cu nafta: În acest moment, nu trebuie să mai curățați extractul. Curățarea acestuia în continuare cu IPA va reduce randamentul. Extractul este deja destul de pur și foarte bun pentru îmbunătățirea frunzelor, pentru a face tinctură sau un fel de mestecat. Este foarte puternic.
TTyJhSMjYg
Bolul în care am uscat extractul concentrat cu IPA, flaconul pe care îl folosesc pentru a spăla ceara din extractul brut și nafta verde de la cele șapte spălări.
72ryOXblPs
Aceasta este toată nafta folosită la cele șapte spălări, aproape 237 ml.
42pZMdRq3Y
16. Prima spălare cu IPA: Asigurați-vă că turnați nafta înainte de a adăuga IPA. De fiecare dată când spălați cu IPA, pierdeți o parte din salvinorină. Nu este necesar să curățați extractul cu IPA, acesta este suficient de pur pentru a face frunze îmbunătățite etc. (Extractul s-a sedimentat o oră).
LGwnWsvCTz
17. A doua spălare cu IPA: Am turnat IPA închisă și am adăugat IPA curată pentru a îndepărta mai multă ceară. Flaconul a fost agitat timp de 30 de secunde și așezat timp de cinci minute înainte să fac această fotografie, iar particulele fine de salvinorină încă se depun pe fund.
MqDKGudVhN
18. A treia spălare cu IPA încă se depune. Am degând să usuc extractul și să nu mai pierd Salvinorin de la fiecare spălare.
ZevrNQMgcJ
19. Extract uscat: am încetat să mai spăl Salvinorin și l-am uscat pe o folie de teflon într-un cuptor setat la 49 °С. Sepoate vedea că clorofilele s-au uscat deasupra, ca întotdeauna.
LIHLCEA2iq
Deși Salvinorin are o nuanță verde, este foarte concentrat și nu ar mai fi nevoie de multă curățare pentru a-l face complet alb. Estimez că am reușit să scot peste 75% din salvinorină din frunză în 20 de minute. 60 ar fi mai bine.
RluEmdVc1I
Cristale rezultate din acest extract după dizolvarea întregii pulberi în aproximativ 25 ml de alcool de 57-60 °С 75,5% (151 proof). Am reîncălzit alcoolul saturat cu salvinorină din acest flacon cu un cuptor cu microunde până aproape de fierbere, de trei ori, lăsând soluția să se răcească la temperatura camerei de fiecare dată. După al treilea ciclu de încălzire și răcire, s-au format aceste cristale mari. Păstrați solventul în întuneric în timp ce așteptați ca sedimentele să cadă. Luminapoate distruge Salvinorin.
HnjDwMrqei
Avertisment: Nu încercați să dozați cu extractul sau pulberea rafinată, este mult prea puternică. Doar câteva zecimi de miligram sunt prea puternice pentru unele persoane. Salvinorin este un intoxicant puternic care poate provoca reducerea controlului motor al corpului de la câteva minute până la o oră sau mai mult după utilizare. Există multe lucruri pe care nu le înțelegem cu privire la Salvinorin și efectele sale. Nu recomand niciodată nimănui să folosească această substanță, această decizie aparține fiecărei persoane: faceți propriile cercetări.
QJxhvy10e5
 
Last edited by a moderator:

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
86
Points
28
Deals
1
Poate fi utilizat EtOH?
 
Top