Question modalitate sigură de a da hidrogen gazos?

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
27
Points
28
Deoarece hidrogenul gazos este combustibil cu aerul, care este cel mai bun mod de a face față hidrogenului gazos atunci când realizez o reacție care îl produce? (În afară de utilizarea unei hote profesionale).
 

cesc

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Zinc HCl ?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
27
Points
28
ați putea detalia?
 

cesc

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Sensul Redox. Notshooting H2 to Space 🤣
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
27
Points
28
ok. deci adaug zinc hcl la soluția cu borohidridă de sodiu pentru a-i reduce explozivitatea?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
675
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Dacă sunteți atât de îngrijorați, instalați furtunuri de la partea superioară a condensatorului la exterior.
Dar dacă reduceți doar folosind borohidridă, de exemplu, o fereastră deschisă și un ventilator în funcțiune vor fi suficiente
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
27
Points
28
dar hidrogenul gazos nu este combustibil cu aerul?
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
66
Points
18
Astfel, H2 poate provoca explozii la o concentrație minimă de 4 %. Pentru a fi o preocupare reală, ar trebui să utilizați o cantitate destul de mare pentru a umple o cameră normală în acest moment.

Ventilați corect spațiul de lucru și nu ar trebui să fie o problemă.
 

cesc

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Bună. Din câte știu eu H este inflamabil cu focuri Într-adevăr,
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
545
Reaction score
298
Points
63
Depinde într-adevăr de cantitatea de gaz care evoluează, astfel încât, dacă volumul nu este mare, puteți pune la capătul instalației și un balon umflat și apoi golit anterior; pe măsură ce acesta se umflă, presiunea din sistem va crește (un lucru destul de des dorit în reacțiile de hidrogenare) și, în loc să îl lăsați să explodeze, îl schimbați și îl goliți pe cel plin. Avantajul H2 este că este mai ușor decât aerul, deci va avea mai degrabă tendința de a ieși dintr-o cameră cu un curent de aer, apoi se va acumula pentru a forma amestecuri explozive cu O2 în atmosferă (motivul pentru care Et2O este un solvent periculos este că se acumulează pe podea și până ajunge la nasul tău poate fi prea târziu). Sper că acest lucru vă ajută.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
27
Points
28
Exact la asta mă gândeam și eu, deși dacă balonul se sparge din greșeală înainte să îl schimb, atunci poate că ar putea provoca o explozie prin eliberarea rapidă a presiunii sau statică.

Aveam de gând să pun un furtun care să ducă de la condensator în afara ferestrei. dar sunt încă puțin paranoic/îngrijorat de explozii. cred că va trebui să fac asta.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
545
Reaction score
298
Points
63
ați ales metoda cea mai preferată, nu vă faceți griji, H2 plutește mai bine decât He și se va dilua în atmosfera exterioară, urcând și îndepărtându-se de sursă (asigurați-vă că furtunul este atașat în exterior de la punctul superior pentru a nu avea gazul suflat înapoi de vânt)
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Modalitatea corectă este de a-l scoate prin țeavă și de a avea la capăt un dispozitiv de protecție împotriva revenirii de flăcări.

deși furtunul/tuba spre exterior ar trebui să fie suficient atât timp cât nu este prins

hidrogenul este mai ușor decât aerul. Gândiți-vă la un balon de heliu. Cu siguranță, toată lumea a avut experiența pierderii unui balon de heliu.

Gândiți-vă la 3 secunde după ce ați scăpat de balon.

Unde este balonul acum?
Sunteți în stare să luați balonul înapoi.

Balonul reprezintă un pericol de explozie. Cât de repede a părăsit perimetrul dvs.

Calea sa spre cer ar fi mai bine să nu fie împiedicată.

Nu-l lăsați să se acumuleze în camera în care lucrați.

Cele mai multe reacții nu trebuie să aibă un sistem închis pentru a evita acumularea de presiune / explozii.

Cu excepția cazului în care faceți o bombă cu preasigurare unde aveți vase cu preasigurare.

Eu nu aș folosi un balon... Folosiți furtunuri sau țevi.. Acea presiune mică, în cazul în care dismetrul este mic, înseamnă că ai nevoie de pereți groși.

Dar dacă extractorul este mare, doar direcționați fluxul de gaz.

Dacă extractorul ventilatorului de bucătărie merge direct afară, este în regulă și asta.

Unele băi trimit aerul doar în acoperiș, dar cu excepția cazului în care urcă pe acoperiș pentru a avea un cigerrettte u ar trebui să fie bine.

Ventilatoarele nici măcar nu trebuie să fie *****ite.. Dacă duce afară.. Doar rulează furtunul un pic mai sus.. Sau la exterior, unde poate merge direct în sus. Hidrogenul nu are miros, nu cred. Aș putea greși.

Dacă se produce o cantitate mare de hidrogen, acesta ar putea transporta o parte din solventul lichid cu el. Co vaporizare. Dacă acesta miroase, trebuie să faceți ajustări pentru a ține cont la scară largă.

Vă sugerez să executați totul ca să știți cu ce aveți de-a face.

.reacție mai mică face probleme mai mici. Apoi puteți decide ce aveți nevoie efectiv.

Hidrogenul este destul de sigur în aer liber atâta timp cât nu există surse de aprindere.



Trebuie să vă faceți griji pentru gazele care coboară și persistă, deoarece nici măcar nu știți că sunt acolo.

Dacă miroase după un mic test. Va trebui să curățați gazul.

Aici este un videoclip cu o persoană care folosește un asporator de apă ca spălător. Va trebui să închideți capacul.. Și o țeavă de la capac pentru a vă permite să direcționați hidrogenul în exterior.



Fiți în siguranță
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
545
Reaction score
298
Points
63
de asemenea, sita de cupru are proprietatea magică de a opri flăcările să treacă prin ea
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Vă mulțumim pentru asta...
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
545
Reaction score
298
Points
63
Chiar nu știu, dar asta am auzit de la un profesor de renume cu o vastă experiență în chimia industrială, că plasarea unei sită fină de cupru la ieșirea gazului din materialele inflamabile blochează flacăra care intră în sistem. Eu am pus o astfel de sită, dar am avut mai multă grijă să nu am o sursă de aprindere, așa că nu am avut nefericita șansă de a vedea eficiența ei.
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Interesant, îmi plac cunoștințele obscure. Trebuie să mă gândesc la asta.

Vreau să urmăresc această tangentă oriunde ar duce.. Dar nu știu cu ce termen să încep această mică călătorie. Este întotdeauna jargon găsirea cuvântul potrivit pentru a căuta pentru a obține răspunsurile pe care le căutăm..

A făcut referire la ea ca sită .. poate retarder flacără ..
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Caut și caut... Și mi-am dat seama.. Am avut plasă de sârmă pentru highscgool.. Și arzătoare bunsen sub.. Și ai dreptate, nu trece.. Wtf..
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
545
Reaction score
298
Points
63
trebuie să fie plasă de sârmă de cupru
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,817
Points
113
Deals
1

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
545
Reaction score
298
Points
63
un generator electrolitic de H2 este cel mai bun dacă îl utilizați pentru reduceri catalitice eterogene, cum ar fi cu Pd/C
 
Top