Întrebări privind sinteza alprazolam/flualprazolam

Mulch4065

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 25, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Materialul meu de referință este 10.1007/s00044-016-1585-z și sinteza alprazolam la scară mică pe care am găsit-o aici - înțeleg procesul de bază.

Totuși, am câteva întrebări și nu pot găsi răspunsuri la acestea online în altă parte.

  1. Precursorul de 2-amino-5-clorobenzofenonă este pentru alprazolam, dar presupun că acesta poate fi înlocuit cu 2-amino-5-cloro-2'-fluorobenzofenonă pentru flualprazolam? Sau este vorba de o substituție diferită?
  2. Clorura de cloroacetil poate fi înlocuită cu cloroacetat de etil?
  3. Este anhidrida acetică singura opțiune? Am crezut că și clorura de acetil ar putea funcționa aici, cu excepția faptului că HCl ar fi eliberat sub formă de gaz (evident, mai greu de prelucrat). Este totuși mai ușor decât să încerci să obții AA.
  4. Hidratul de hidrazină poate fi înlocuit direct cu sulfat de hidrazină? Este mai ușor de procurat, mai sigur de utilizat, iar produsul este oricum curățat la final. Dacă nu, cred că poate fi transformat în hidrat de hidrazină, deci este cel puțin tot mai ușor de obținut.

Tot ceea ce este necesar pentru această sinteză se poate obține, deși am unele întrebări cu privire la extinderea reacției. Principala mea preocupare este etapa finală, în care s-au utilizat 25 ml de AcOH. Este aceasta o cantitate arbitrară?

Sinteza la scară mică de aici a sugerat să utilizați baloane în formă de pară pentru toată această reacție - presupun că un balon de fierbere va funcționa foarte bine?

Îmi cer scuze pentru întrebările aparent nebunești și vă mulțumesc! Sunt un pic în afara zonei mele de confort cu aceasta, astfel încât orice material de lectură pe această temă ar fi suficient la fel de bine :)

Am întocmit o sinteză (folosind cloroacetat de etil, clorură de acetil și sulfat de hidrazină - nu știu dacă sulfatul de hidrazină va funcționa, dar restul pare în regulă). Hidratul de hidrazină poate fi probabil obținut, deci nu este partea cea mai dificilă a acestei sinteze.

Jtq5GlNZQ0
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,817
Points
113
Deals
1
Alo, da
Nu sunt sigur, există un grup diferit pe carbonul carboxilic.
Probabil că aveți dreptate
Probabil că da, dar trebuie să creșteți cantitatea de NaOAc deoarece trebuie să obțineți spațiu bazic acolo. -SO4 va reacționa cu Na din NaOAc.
A fost preluat dintr-un articol.
Ce vrei să spui prin balon de fierbere?? Balon cu fund rotund? Este în regulă. Balonul în formă de pară este mai convenabil pentru sinteza la scară mică.
 

Mulch4065

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 25, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Vă mulțumim pentru răspuns!

În ceea ce privește clorura de acetil, sugerați că ar trebui să funcționeze? Sunt puțin confuz cu răspunsul dvs. în această privință.

Voi face mai multe cercetări cu privire la substituția cloroacetat de etil, deoarece este cu siguranță mai ușor de obținut.

Am vrut să spun un RBF, îmi cer scuze pentru că nu am fost mai clar și vă mulțumesc pentru lămuriri. Alegerea balonului în formă de pară m-a derutat destul de mult.

Noroc :)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,692
Solutions
3
Reaction score
2,817
Points
113
Deals
1
Îmi pare rău, am vrut să spun că nu sunt sigur că va funcționa. Dar puteți încerca și să ne împărtășiți prin rezultatul dvs. Forumul nostru va fi apreciat pentru tine =)
Trebuie să încercați, cred că îl veți recomanda după prima dvs. sinteză ca mine!
 

Mulch4065

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 25, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Vă mulțumim pentru ajutor!

Nu sunt sigur cu privire la cloroacetatul de etil, dar cred cu tărie că clorura de acetil ar trebui să funcționeze în locul anhidridei acetice - este mult mai reactivă, dar sper că nu prea mult.

Oricum, datorită ușurinței cu care se obține clorura de acetil aici, este doar o reacție rapidă și o distilare departe de a fi anhidridă acetică

Voi mai face câteva cercetări, deoarece cloroacetatul de etil este mult mai ușor de obținut decât clorura de cloroacetil.
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
165
Reaction score
160
Points
43
Ați făcut vreun progres în acest sens?
 
Top