Farmacologia pirovaleronelor. De ce provoacă psihoză?

RWG13

Don't buy from me
Resident
Language
🇷🇺
Joined
Mar 26, 2024
Messages
15
Reaction score
7
Points
3
Bună ziua, sunt extrem de interesat de subiectul pirovaleronelor din punct de vedere științific. De ce sunt consumatorii de sare de baie atât de diferiți de alți consumatori de stimulente? De exemplu, metamfetamina este destul de potrivită ca stimulent de luptă, dopaj sportiv (testat pe mine însumi) și este foarte posibil să se angajeze în activități intelectuale productive în timp ce o utilizează. Dar nu am întâlnit sau auzit niciodată de utilizatori a-pvp care să facă altceva decât redosare compulsivă și căutarea de insecte sub piele. Desigur, acest lucru se aplică și dependenților de metamfetamină, dar în mod specific dependenților și nu doar utilizatorilor ocazionali sau rezonabili. Am studiat acțiunea farmacologică a acestor substanțe și am aflat că sunt deosebit de selective la fel ca NDRI-urile, se poate presupune că psihoza este cauzată de stimularea excesivă a dopaminei, fără efectul de înmuiere al serotoninei (așa cum se întâmplă cu aceeași metamfetamină sau cocaină, de exemplu). Dar există, de exemplu, același metilfenidat, cu un principiu de acțiune identic, dar și utilizatorii de Ritalin nu au simptome similare. Care ar putea fi problema în opinia dumneavoastră?
 
Top