Nouă sinteză 2cb + probleme cu imagini , vă rog să mă ajutați să o rezolv

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
am găsit această modalitate inedită și am încercat să o fac , dar am întâmpinat probleme sper că mă puteți ajuta să o rezolv.
CeMgoFKiy0

Am comandat 1 kg de 2,5 Dmba din China.

aceștia sunt pașii :

1. Dizolvați 8,3g (50mmol) 2,5-Dimetoxi Benzaldehidă în 50ml Metanol și 6,1g(100mmol) Nitrometan în pahar de laborator de 1L. Agitați soluția și răciți-o la 0~5 grade C.

2. Se dizolvă 8,4g(150mol) hidroxid de potasiu în 25ml metanol. Se agită soluția și se răcește la 0~5 grade C.

3. Așezați paharul cu soluția de 2,5-dimetoxi benzaldehidă din (1) într-un recipient mare cu baie de gheață și sare și instalați recipientul mare pe agitatorul magnetic. Utilizați termometrul pentru a monitoriza temperatura din interiorul paharului și *****iți agitatorul.

4. Utilizați picurător pentru a adăuga încet soluția de hidroxid de potasiu în paharul de laborator. Evitați ca temperatura să depășească 5 grade C.

5. După ce adăugarea este terminată (de obicei în decurs de 1 oră), amestecați amestecul timp de încă 30 de minute.

6. Pregătiți 300 ml soluție de HCl 10% și răciți-o la 5-10 grade C atunci când agitați amestecul.

7. Adăugați soluția răcită de HCl 10% în paharul cu amestec de 5 ori la fiecare 5 min (aproximativ 60 ml o dată) cu agitare.

8. Acum puteți vedea cristale de culoare galbenă în interiorul amestecului. Pregătiți pâlnia Buchner și balonul și utilizați sursa de aspirație pentru a colecta cristalul. Nu este necesar să uscați și să cântăriți cristalul.

***Prima imagine când vedeți galbenul (cel mai întunecat este DMBA ans nereacționat a fost îndepărtat.

9. Se amestecă 300 ml soluție HCl 32% și 150 ml IPA într-un pahar de laborator de 1 l. Răciți soluția la 5 grade C.

10. Adăugați cristalul umed de la (8) în soluția HCl/IPA de la (9). Așezați paharul într-un recipient mare cu băi de gheață-sare și configurați recipientul mare pe agitatorul magnetic.

11. Se prepară 45 g pulbere de zinc. Adăugați pulberea în soluția de agitare în decurs de 1 oră. Nu vă grăbiți sau veți obține multe bule galbene. Folosiți o lingură mică și adăugați încet.


12. 12. După ce adăugarea este terminată. Agitați amestecul timp de încă 2 ore, acum puteți vedea că soluția devine transparentă și este posibil să existe zinc nedizolvat în partea de jos. Pe suprafața pulberii de zinc nedizolvate, veți vedea bule de hidrogen foarte mici. Puneți amestecul cu capac în frigider pentru o noapte. În același timp, amestecați 100 g hidroxid de sodiu cu 150 ml apă. Adăugați NaOH în apă de 3 sau 4 ori pentru a evita creșterea temperaturii. Puneți soluția de NaOH, de asemenea, în frigider.

13. Puneți paharul cu amestec într-un recipient mare cu băi de gheață-sare și configurați recipientul mare pe agitatorul magnetic. Adăugați încet soluția de NaOH în amestecul agitat pentru a evita creșterea temperaturii.

14. După terminarea adăugării, se adaugă încă 50 g NaCl în amestec și se așează amestecul timp de câteva ore până când se poate vedea stratul IPA bine separat.

15. Utilizați picurător pentru a aspira cu grijă stratul IPA într-un recipient. Se adaugă 50 ml IPA în amestec și se aspiră pentru a colecta produsul de două ori.
16. Puneți IPA cu 2C-H sub un ventilator pentru a-l evapora. Câteva ore mai târziu, veți obține ulei de culoare galbenă (2C-H). 17. Puteți amesteca 200 g hidroxid de sodiu cu 300 ml apă. Adăugați NaOH în apă de 3 sau 4 ori pentru a evita creșterea temperaturii. Puneți soluția de NaOH în frigider.

17. Cântăriți uleiul și înregistrați-l. Dacă aveți probleme cu limita superioară a cântarului, pregătiți un recipient mai mic și înregistrați greutatea în gol. În timpul evaporării IPA, puteți transfera amestecul în recipientul mai mic.

*** PIC aici am obținut 2ch extras cu dmba cu ipa și a fost uscat (2ch-ul meu avea un aspect cam închis la culoare chiar dacă am urmărit cu atenție temperatura.

18. Pentru 100 mmol 2C-H, se dizolvă în 50 ml GAA într-un pahar de 1 l și se pune paharul în baie de gheață pe agitator.

19. Se amestecă 120 ml GAA, 40 ml apă, 11,8 g acid sulfuric (120 mmol) și 14,3 g bromură de potasiu (120 mmol) într-un alt pahar. Adăugați 5,8 g soluție de peroxid de hidrogen 35% (60 mmol) în amestec, amestecând. Veți observa schimbarea culorii.

20. Utilizați picuratorul pentru a adăuga încet amestecul de la punctul (19) în amestecul de la punctul (18), amestecând. După ce adăugarea este terminată, adăugați 5,8 g soluție de peroxid de hidrogen 35% (60 mmol) în amestec, amestecând. Așteptați încă 20 de minute sub agitare.

*aici este etapa de bromminare , cred că am înțeles bine ... doar amestecați toate lucrurile împreună.


21. Adăugați încet soluția de NaOH de la punctul (16) în amestecul din baia de gheață.

*aceasta este imaginea cu chestia neagră care plutește

22. Culoarea ar trebui să fie maro închis acum. Se adaugă 100 ml de toluen în amestec amestecând. După 5 minute de agitare, se așează amestecul pentru a aștepta separarea straturilor. Se aspiră toluenul cu ajutorul unui picurător și se colectează toluenul. Repetați acest pas până când toluenul devine transparent. Trebuie să adăugați toluen poate de 3 ori sau mai mult, în funcție de priceperea dumneavoastră.

*Adăugați imaginea cu extracția soluenului cu straturile . am folosit apoi și o pâlnie separatoare pentru a mă asigura că toluenul este cât mai curat posibil, fără apă în el.


23. Puneți toluenul pe agitator și adăugați 13,6 g soluție de HCl 32% (120mmol). Prin agitare, veți observa generarea unei cantități de sare în toluen. Câteva minute mai târziu, opriți agitarea și utilizați pâlnia și filtrul pentru a colecta pulberea de sare. Aceasta trebuie să fie de culoare maro închis.

***Am adăugat hcl în toluen și, în loc să se genereze sare, s-a generat o pastă neagră care a căzut pe fund și am sfârșit cu o cantitate mare din ea T_T


24. Utilizați acetonă pentru a spăla pulberea de pe filtru cu picătura până când culoarea devine albă.

Acum chiar nu știu ce să fac? , am acea chestie neagră care s-a scufundat la fund, cred că este 2cb? care nu poate forma sare? și s-a protenat și a devenit insolubilă la toluen și s-a scufundat la fund?
Am acces la DCM și mă întreb ce ar trebui să fac în continuare? Ar trebui să colectez substanța neagră scufundată și să fac ceva cu ea?
De asemenea, uleiul meu 2ch avea un aspect cam închis la culoare, este acest lucru semnificativ?
 
Last edited by a moderator:

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
edit : Am luat o bucată care a plutit după adăugarea de NAOH, care face ca 2cb să nu fie solubil în apă, am aruncat-o într-un toluen curat și am adăugat hcl și a generat sare albă, presupun că există alte lucruri în toluen care împiedică generarea de sare, așa că mi-a venit ideea să adaug hcl în toluen și toate 2cb-urile protenate se vor scufunda la fund, să separ toluenul cu o pâlnie, apoi să adaug NAOH care va genera bucăți de 2cb insolubile în apă, apoi să le iau, să le adaug într-un nou toluen curat și să adaug din nou hcl.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
De fapt, cred că H2O2 35% cu acid sulfuric vă distrug (supraoxidează) produsul. Puteți obține brom elementar și să efectuați reacția așa cum am scris?
Se topește această substanță la aceeași temperatură ca 2C-B*HCl?
 
Last edited by a moderator:

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
nu am avut ocazia să verific
Nu cred că pot face rost de brom elementar, deoarece este nevoie de o aprobare specială, dar voi întreba poate în cantitate mică, știu sigur că prietenul meu din altă țară a reușit sinteza 100%, deci doar eu fac ceva greșit, mi-a spus că trebuie să supraveghez temperatura la chiar mai puțin de 10C în reducerea zincului sau voi obține un ulei 2ch cu aspect mai închis.
Sunt aproape sigur că toluenul meu este doar murdar cu alte produse, deoarece nu a devenit limpede după adăugarea HCL, iar 2cb protenat s-a scufundat la fund, dar am obținut sare dacă am luat o bucată din imagine și am adăugat-o la toluenul curat, mi-a dat o cantitate mică de sare, așa că mă întreb cum ar trebui să extrag substanța 2cb din toluen?
să adaug hcl și să las să se scufunde? apoi să arunc toluenul murdar, să adaug apă bazică la bun amestecând pentru a-l face insolubil în apă și va genera bucăți de ulei 2cb, apoi să-l arunc din nou în toluen curat și să adaug din nou hcl? ar putea funcționa? ce credeți?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Este foarte greu de citit, omule, dar înțeleg.
Evaporați toluenul, distilați toluenul și repetați
Te referi la soluția aq. de NaOH, nu?
Ce este?
 
Last edited by a moderator:

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1

Îmi pare rău pentru engleza proastă, voi încerca să fiu mai clar, mă refeream la bucăți, fotografia în care sunt 2 bucăți de Cb care plutesc, am luat una dintre ele și le-am aruncat într-un toluen curat și am adăugat hcl și sarea a fost generată, deci cred că toluenul folosit pentru extracție poartă cu el lucruri care nu permit formarea de sare, Acum am toluen cu substanță vâscoasă pe fund după adăugarea hcl și mă întreb cum ar trebui să o separ de toluenul murdar (împreună cu chestiile din el, altele decât 2cb) pentru a o putea adăuga la un nou toluen și a încerca să adaug hcl pentru a forma sare
 

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
51
Points
18
Cred că aveți o problemă în primul pas, în reacția Henry, ar trebui să utilizați un fel de amină primară ca catalizator în loc de hidroxid de sodiu, dacă nu puteți obține un catalizator bun, puteți utiliza acetat de amoniu, apoi refluxați catalizatorul cu reactanții, o anumită temperatură pentru a permite deshidratarea alcoolului β-nitro pentru a forma nitroalcen, această temperatură este cel puțin temperatura camerei, nu sub și în condiții.
Adăugați acid clorhidric la reacție, cred că scopul dvs. este de a termina reacția, de fapt cred că acest pas este redundant, după ce reacția este terminată, puteți pune reacția în frigider și apoi pompați și clătiți cu IPA sau recristalizați
Nitroalcenul obținut ar trebui să fie portocaliu spre roșu, iar după recristalizare forma cristalului arată cristale aciculare, produsul dvs. este galben, nu cred că acest lucru este corect, este posibil să fi redus doar aldehida la alcool și apoi să fi bromat pentru a obține acești produse negre
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Sau repetați sinteza cu DCM.
 
Top