Question fermă de ciuperci

Kerzab1

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 4, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Bună ziua, m-am hotărât să fac o fermă de acasă din niște ciuperci magice, dar poate cineva să-mi spună tot ce trebuie să știu și ce trebuie să am pentru a o face?
o altă întrebare este, cât ar costa să cumpăr 1-5g de ciuperci magice de la un dealer de droguri?
Cine îmi poate da un răspuns bun, îi voi fi foarte recunoscător.
 

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
@AKWA - Acest domn are multă experiență în cultivarea ciupercilor și în metodele de extracție. Un tip foarte prietenos care m-a ajutat cu întrebările mele despre ciuperci. Poate vă poate ajuta. 😊
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,482
Solutions
4
Reaction score
1,007
Points
113
Deals
1
Aș putea, dar ar însemna mult de tastat. Există mai multe moduri de a proceda. Unde mă aflu eu, 5 grame valorează 25-35 USD. Există un munte de informații disponibile dacă cauți. Consultați "The Shroomery.org"
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
66
Points
18
Subscriu la ceea ce a spus @Frit Buchner și v-aș îndruma, de asemenea, către philly golden teacher, Willy's world, 90 seconds mycology și, în cele din urmă, canalul de youtube al lui mycotrophic. Mycotrophic este pentru mine cel mai bun, chiar dacă a încetat să mai fie activ pe youtube pentru a se concentra pe patreon și discord, videoclipurile sale sunt încă extrem de utile
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Boomer shroomer de pe youtube are informații excelente. Totuși, este probabil pentru un utilizator mai experimentat. Eu nu am avut niciodată probleme în utilizarea PF Tek. Ca începător, vă recomand să începeți de acolo, această metodă este mai mult sau mai puțin "fool proof"
Articole necesare: Oală sub presiune. Borcane "ball" de 1 sau 1/2 halbă - cele cu gura largă sunt cele mai bune. Pungă de vermiculită, pungă de perlit, orez brun organic, cuvă mare de plastic "rubbermaid", blender sau râșniță de cafea și, desigur, seringa pentru spori. Sporii pe care îi obțineți online - sunt legali - cel puțin în majoritatea locurilor din SUA. Orice altceva puteți găsi la un Walmart sau prin oraș. De asemenea, sunt necesare - ustensile de bucătărie, alcool pentru sterilizare pe parcursul procesului. Mărunțiți orezul în făină folosind un blender sau o râșniță. Un raport de 2/3 cană vermiculită, 1/4 cană făină de orez brun și 1/4 cană apă este folosit pentru a umple borcanele. Sterilizate în oala sub presiune și injectate cu spori. Păstrați la întuneric și căldură timp de câteva săptămâni.
Urmați aceste instrucțiuni: https://erowid.org/plants/mushrooms/mushrooms_mmgg.shtml

NU POT SUBLINIA ÎNDEAJUNS: TREBUIE SĂ FIȚI CÂT MAI CURAT POSIBIL PE PARCURSUL ÎNTREGULUI PROCES! Altfel nu veți face decât să creșteți mucegai/bacterii și să vă pierdeți timpul/bani!

Cu toate acestea, când vine vorba de terariu - faceți acest lucru mai jos.
Umpleți fundul cuvei dvs. de plastic Rubbermaid cu aproximativ 2 cm de perlit. Adăugați suficientă apă astfel încât să se absoarbă în toată perlita și să rămână puțină pe fund, dar nu atât de multă încât să depășească perlita. Acesta este terariul dumneavoastră. Când borcanele au terminat de colonizat - ciuperca crește în tot borcanul, fără să se decoloreze - așteptați încă o săptămână pentru a fi siguri că sunt mature. Nu deschideți niciodată borcanele până nu așteptați câteva zile după ce vedeți că întregul borcan s-a colonizat. Unele sunt mai rapide decât altele.
Acum sunteți gata să vă "nașteți" "prăjiturile". Goliți toate borcanele ("prăjiturile") într-o altă cadă pe jumătate plină cu apă pentru a le "scufunda" - lăsați-le să plutească timp de 12-23 de ore - apoi puneți-le în terariu. Acest lucru ajută la informarea prăjiturilor că este timpul să faceți ciuperci, iar scufundarea ajută la rehidratarea prăjiturilor, deoarece ciupercile au 90+% greutate de apă - acest pas ajută foarte mult.
Odată cu apa stătătoare din terariu, va exista suficientă umiditate și ar trebui să vedeți umezeala acumulată pe partea laterală a terariului - acesta este un semn bun. Lăsați terariul într-un loc cald și întunecat și verificați la fiecare două zile, deschideți capacul pentru câteva minute pentru aer proaspăt și lăsați-l la lumină pentru o oră sau două, NICIODATĂ în lumina directă a soarelui! După câteva zile veți vedea cum se formează "știuleți" pe prăjituri. În alte câteva zile, ciupercile vor fi gata. Culegeți-le chiar înainte ca capacul să se desprindă de tulpină. După prima recoltare, "înmuiați" din nou turtele timp de 12-23 de ore și le puneți înapoi în terariu pentru următoarea
"spălare". Dacă terariul începe să se usuce, adăugați mai multă apă în perlita de la fund, dar nu atât de multă încât prăjiturile să stea în apă. Doar suficient pentru a menține umiditatea ridicată.

Prăjiturile se vor spăla de 2/3/4 ori, scufundați-le din nou după fiecare spălare și repetați până când nu mai cresc. Încercați să nu manipulați prăjiturile și să le zgâriați sau să smulgeți ciupercile când le culegeți - nu deteriorați prăjiturile.
Un deshidrator de alimente funcționează cel mai bine pentru uscare, dar nu este necesar. Puteți usca la aer cu ventilator etc. Ciupercile trebuie să fie uscate la oase și să li se rupă tulpina înainte de a putea fi depozitate, altfel vor fi distruse.
Producția și potența ciupercilor se reduc cu fiecare repriză ulterioară. Primul ciclu este cel mai bun, ultimul este cel mai rău. Sper că aceste informații vă ajută! o7
 
Last edited:

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
99
Reaction score
67
Points
18
Mi-a spus cineva din experiență (am vizionat o mulțime de videoclipuri pe youtube), dar mierea funcționează pentru creșterea sporilor în așa-numita cultură lichidă și este această soluție suficient de bună pentru a o pune în orez brun (fiert de câteva ori) pentru a începe să crească miceliul?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,482
Solutions
4
Reaction score
1,007
Points
113
Deals
1
Mierea va funcționa, dar are o anumită imunitate fungică, deci nu este lucrul ideal. Karo, sirop de orez brun BREWERS MALT EXTRACT, trebuie doar să fie o formă de glucoză/ fructoză. Există probleme inerente utilizării sporilor pentru a inocula un LC, dar s-a mai făcut. Tehnologia Soldados Erowid este mai veche decât el și, probabil, mai veche decât mine, iar "terariul", adică Camera fructelor, este o concepție proastă. Aceasta este problema cu încercarea de a vă învăța să o faceți aici. Am scris un articol de 7 pagini pentru o revistă internațională de micologie care a fost publicată în urmă cu aproximativ 10-12 ani și chiar și în 7 pagini este într-adevăr doar un rezumat
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Nu am spus că este cea mai nouă sau cea mai bună tehnică sau ceva de genul acesta, am afirmat doar că este "infailibilă". Am furnizat o schemă generală pe care un începător curios o poate urma. Sterilizarea este probabil cea mai mare problemă pentru un începător, iar oala sub presiune elimină în mod vital orice greșeală până în acest moment. Nu trebuie decât să inoculeze și să nască aceste borcane după colonizare. Frit Buchner are dreptate, designul terariului care este furnizat în acel tek pe erowid este complicat și prostesc, prin urmare am furnizat o alternativă foarte simplă - perlit umed într-o cadă de plastic, nu am avut niciodată probleme cu eșecul fructificării sau uscarea. Nu sunt necesare furtunuri de aer și umidificatoare și un "scut de picurare" și altele. Adăugați doar o cană sau două de apă la discreție, suficient pentru a menține "aburul" în interiorul terariului. Ca începător, v-aș recomanda să vă familiarizați cu întregul proces înainte de a încerca să inovați. Există modalități mult mai bune de a face acest lucru, sunt sigur, dar cu siguranță nu este dificil și nici pe jumătate atât de complicat pe cât îl fac mulți oameni. Dacă tek-ul este mai vechi decât mine (peste 35 de ani), atunci există probabil un motiv pentru care încă îl oferă - pentru că este încercat și adevărat. Intenția mea este doar de a ajuta la explicare și simplificare.
 
Top