Microdozarea substanțelor psihedelice. Ce știm astăzi?

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
SX60wBQknG



În ultimul deceniu, subiectul microdozării a preocupat atât persoane familiarizate cu lumea substanțelor psihoactive, cât și persoane îndepărtate de aceasta.

Liberalizarea legislației deschide noi oportunități pentru cercetători. Rezultatele muncii lor formează o viziune mai clară și mai semnificativă asupra relației dintre creierul nostru și agenții exogeni, ceea ce duce în mod logic la relaxarea în continuare a legislației în țările în care sistemele judiciare funcționează cumva. Vedem aici un feedback pozitiv rar, care, mai devreme sau mai târziu, va duce la faptul că majoritatea substanțelor, psihedelicele fiind printre primele în această coadă, vor fi legale.

Cu toate acestea, calitatea cercetării și nivelul actual de înțelegere a multor procese sunt limitate. Acest lucru nu îi împiedică pe apologeții biohacking-ului, autodezvoltării, ocultismului și formelor radicale de psihoterapie să declare cu îndrăzneală eficacitatea și beneficiile microdozării.

Eu cred că o astfel de abordare este dăunătoare, iar microdozarea psihedelicelor pentru omul de rând de astăzi este alegerea unui blade runner. Și iată de ce:

1. Toleranță individuală largă - oamenii reacționează foarte diferit la dozele active, ce putem spune despre utilizarea subactivă în mod regulat. Un număr gigantic de factori pot interfera în această chestiune: de la set și set (cred că acest lucru este relevant și pentru microdozare) până la mutații ale genei HTR2A, care codifică receptorul serotoninei 5HT-2A. Și dacă o astfel de practică ca meditația are reacții secundare și nu este potrivită pentru toată lumea, gândiți-vă la introducerea actorilor în sistemul nervos superior care provoacă reacții psihotice.

2. Calitatea substanței - ceea ce subiecții sunt microdozați în laborator sau ceea ce acceptă CEO-ul companiei din Cupertino, cel mai probabil diferă într-o serie de parametri de ceea ce o persoană obișnuită își poate permite în condiții standard.

3. Înțelegerea procesului - în practica mea, am întâlnit situații în care oamenii doresc doar să își rezolve cumva problemele, să adauge noi experiențe sau, chiar mai rău, să fie în trend. Pentru mulți, ideea se află la suprafață. Puteți arunca ciuperci sau LSD și totul va fi bine. Viața va deveni mai bună. Deși starea unei persoane nu poate decât să se înrăutățească, sau ea trebuie mai întâi să își ajusteze regimul de somn și de nutriție.

Pot fi notate și alte puncte, dar aceste trei pot fi cauzele celor mai mari probleme cu sfera mentală. Paradoxal, în căutarea motivației, inspirației și păcii, o persoană poate avea parte de insomnie, schimbări emoționale, defocalizare și impasuri mentale.

Dar să punem capăt acestui disclaimer prelungit și să trecem la cele interesante.

Ce știm despre microdozarea psihedelicelor mai mult sau mai puțin sigur până la sfârșitul anului 2022?
În principal, va fi vorba despre administrarea de LSD și/sau psilocibină.


Beneficiile și provocările microdozării

Acest punct se referă mai mult la cei care se gândesc la microdozare. Nu considerați această parte a articolului ca fiind o listă de efecte - acestea vor fi mai jos. Acesta conține statistici de la persoanele care practică microdozarea și opinia lor cu privire la avantajele și dezavantajele acestei metode.

Un articol de analiză bazat pe un sondaj anonim realizat pe 278 de respodenți:
Fc4AHUs0ES


Pentru mai multe informații, puteți citi despre rezultatele studiului aici (acces gratuit)

Totul arată frumos și se pare că oamenii chiar se simt mai bine cu utilizarea repetată de cursuri de doze sub-halucinogene de psihedelice. Dar ceea ce mă derutează. În primul rând, acesta este un sondaj online. Poate fi miop și chiar periculos să tragem concluzii finale și să luăm decizii serioase pe baza unei astfel de cercetări.

Cu toate acestea, site-uri, grupuri, subreddits și alte locuri de schimb și consum de informații cu fast îndeplinesc fiecare astfel de studiu. Oamenii citesc informația că microdozarea poate deveni un panaceu și se apucă cu îndrăzneală de treabă.

Principalul avantaj al unor astfel de lucrări este că ele pun bazele sistematicii și creează o bază pentru cercetări ulterioare, pentru adulți. Despre care, spre lauda lor, scriu autori specifici.

Microdozare sau doze active. Ce este mai bun pentru îmbunătățirea sănătății?
Răspunsul la această întrebare poate părea evident. Dar, cu toate acestea, mi se pare important să trecem pe scurt prin acest subiect. Un alt studiu cu un design tipic de microdozare mă va ajuta în acest sens - un sondaj de dimensiuni gigantice.
De data aceasta, autorii au colectat date de la un eșantion impresionant de 4 050 de microdozatoare independente și 4 653 de non-microdozatoare prin intermediul aplicației mobile Quantified Citizen. Ceea ce este demn de remarcat este faptul că aplicația funcționează numai pe iOS, ceea ce înseamnă că rezultatele se aplică numai utilizatorilor de iPhone. Iar pcilocybin a fost cea mai frecvent utilizată substanță microdoză în acest eșantion (85%). Link către studiu (acces gratuit).

GYUPui7b3E

Non-microdozele au fost mai susceptibile de a confirma orice probleme de sănătate mintală sau de consum de substanțe și au fost, de asemenea, mai susceptibile de a prezenta depresie, tulburare de stres post-traumatic / traumă și dependență de tutun.

Ce se întâmplă cu dozele?

Aici și în continuare, până când voi indica contrariul, mă voi referi la un studiu de sondaj proaspăt și cu adevărat gigantic care acoperă lucrările din 1955 până în 2021 (acces gratuit).

Este greu să dai un răspuns precis chiar și pentru o substanță specifică. Cantitatea exactă care alcătuiește o microdoză este dificil de determinat, iar până în prezent nu există criterii general acceptate sau consens între cercetători. Inclusiv din cauza celor trei puncte principale care sunt descrise la începutul acestui material.
Cea mai frecvent menționată definiție este că o microdoză este o doză de aproximativ o zecime până la o douăzecime dintr-o doză recreațională tipică.


Dar aici putem vedea intervale de doză plauzibile pentru microdozele de diferite substanțe.
43FmiMrB9e



Efecte dovedite ale microdozării

Deși există întrebări cu privire la măsura în care efectele microdozelor pot fi explicate prin așteptare, există efecte directe ale medicamentelor în intervalul microdozelor. În special, numeroase studii au arătat schimbări pozitive în procesarea cognitivă și îmbunătățirea indicatorilor de sănătate mintală. Cele mai promițătoare date atât din studiile de laborator, cât și din cele autoevaluate sunt rezumate mai jos.

Jz6MhsLfeE


Vă recomand să acordați atenție coloanei din stânga. Acestea sunt domeniile pe care le-am confirmat cu siguranță astăzi și pe care le putem folosi în propriile noastre scopuri.

Aș pune la îndoială orice altceva. În orice caz, merită să cântăriți foarte bine toate notele introductive înainte de a interfera cu neurochimia creierului dumneavoastră.

Bidirecționalitatea efectelor microdozării

Un fenomen căruia i se acordă nemeritat de puțină atenție. Microdozarea poate duce la efecte opuse. Adică, în unele cazuri, microdozarea a fost asociată atât cu o creștere, cât și cu o scădere a acelorași indicatori. De exemplu, mai multe variabile au crescut semnificativ la unii participanți, dar au scăzut la alții în funcție de doza de medicament.

Cercetările au arătat adesea rezultate bidirecționale pentru indicatori precum anxietatea, atenția, starea de spirit, nivelul de energie și funcțiile cognitive.

Acest model de rezultate poate fi o interacțiune între efectele substanței și așteptare sau alți factori contextuali (de exemplu, anxietatea poate crește sau scădea în funcție de cât de favorabil este mediul fizic) și, prin urmare, variază în cadrul aceleiași personalități în contexte diferite.

De asemenea, bidirecționalitatea efectelor poate fi asociată cu subtipuri de persoane care reacționează la consumul unei substanțe într-un mod specific și consecvent. De exemplu, există diferențe individuale în activitatea enzimatică care afectează capacitatea unor persoane de a metaboliza LSD.

Placebo
Există o opinie conform căreia efectele microdozării se datorează în mare parte efectului placebo. Ei bine, astăzi putem spune doar cu siguranță că așteptarea afectează într-adevăr efectul general al microdozării, dar nu există încă suficientă certitudine cât de puternic este acest efect și cât de important este în comparație cu efectele farmacologice ale microdozării. Așa cum scriu întotdeauna oamenii de știință în astfel de cazuri, este nevoie de mai multe cercetări.

Microdozarea are în mod clar un efect asupra neurochimiei noastre. Dar dacă poate fi folosit în terapie, fixat în timp și optimizat în siguranță zonele noastre problematice este încă neclar. Indiferent dacă efectele microdozării se bazează pe placebo sau pe farmacologie, există dovezi că microdozarea are un impact semnificativ asupra vieții oamenilor.

Din păcate, accelerarea lucrărilor în această direcție este împiedicată de problemele legate de legislația din majoritatea țărilor, de stigmatizarea psihedelicelor în sine și a consumatorilor lor și, sincer, de atitudinea nepăsătoare a multor oameni față de consumul de substanțe psihoactive, sănătatea lor mentală și fizică.

Ce se va întâmpla în continuare?
Urmăresc acest domeniu de cercetare cu interes și entuziasm și mă aștept la o creștere a numărului de studii longitudinale de laborator, bine controlate.

După cum am menționat, principalele sarcini în acest stadiu sunt:
1. Predicția unei reacții individuale pentru o anumită persoană.
2. Condiții pentru efectuarea de studii cu adevărat orb și randomizate.
3. Probleme de siguranță legate de microdozarea pe termen lung.

Dacă vom reuși acest lucru, restul se va conecta mult mai rapid. Și după încă un deceniu, vom putea obține substanțe, algoritmi pentru utilizarea lor și, de exemplu, metode de administrare care ne vor face pe noi și viața noastră un pic mai luminoasă, mai productivă și mai bună. Eu sper.

Dacă practicați microdozarea și doriți să contribuiți la cercetarea din acest domeniu, verificați site-ul: microdose.me - pe baza acestuia și a aplicației mobile menționate mai sus, se colectează date pentru activitatea ulterioară a oamenilor de știință. Nu uitați de securitate și citiți termenii de utilizare înainte de a trimite orice date.

Ca întotdeauna, vă mulțumim pentru timpul și atenția dumneavoastră. Dacă aveți o experiență personală a oricărei modalități, gândurile sau întrebările dvs. pe această temă, vă invit la o discuție.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Salut Paracelsus - mulțumesc pentru acest articol interesant.

În prezent practic un regim de microdozare bazat pe LSD pe care l-am început în urmă cu aproape trei luni cu intenția de a-mi oferi o schimbare focală care să-mi permită să scap de o dependență destul de neplăcută de cocaină.

Am luat în jur de 15µg la fiecare trei zile. Am început acest lucru seara, chiar înainte de a merge la culcare și am trecut la primul lucru dimineața în urmă cu aproximativ o lună.

Sunt fascinat de cantitatea de energie care a fost investită în cercetarea reală (sunt ocupat să citesc cât de mult pot) și am planificat o zi (mâine) în care soția mea să ia o doză puternică de LSD și să-și exploreze alcoolismul. Eu voi fi dădaca ei.

Deoarece microdozarea a mers atât de bine, am ales, de asemenea, să încep să explorez alte experiențe psihedelice complete pentru a înțelege mai bine atât pe mine însumi, cât și experiențele disponibile pentru noi ca oameni.

În acest scop, mi-am procurat o gamă uluitoare de substanțe care urmează să fie încercate într-un cadru foarte specific în următorii doi ani (5-MEO-DMT, NN-DMT, mescalină, 2CB, MDMA, ketamină, psilocibină și multe altele - aceasta este o explorare psihedelică și disociativă completă care va fi efectuată cu atenție, cunoscând foarte bine riscurile)

Un lucru pe care articolul dvs. de mai sus nu pare să îl ia în considerare și pe care eu îl consider foarte important este că, în calitate de oameni, ne supradozăm CONSTANT cu mulți compuși pentru care nu am fost evoluați biologic. De la cafeină la uleiurile de pește, de la acidul acetilsalicilic la grâu, organismele noastre nu au fost concepute pentru toate aceste concentrații ridicate de substanțe cu care ne dozăm mereu.
Dacă ne uităm la tehnicile de microdozare semnificative ale societății obișnuite, folosim alcool de milenii pentru a ne ajusta/adapta, cocaină, canabis și multe altele.


Oamenii sunt experți în a arunca chestii care le modifică masiv psihicul direct în creierul lor și apoi să meargă mai departe.
Această dorință de a căuta stări alternative, de a căuta creșterea calității vieții, această calitate de a dori mai mult... Sunt destul de sigur că are legătură cu capacitatea noastră mentală de a căuta lucruri noi, are legătură cu succesul nostru masiv ca specie.

Omenirea a descoperit că poate mânca aproape orice, simțul gustului este cu mult superior oricărei alte specii, iar puterea rezistenței noastre la atât de multe substanțe chimice menite să ucidă...


Deci, da, microdozarea poate fi dăunătoare pe termen lung pentru mulți oameni, dar este probabil mult mai puțin periculoasă decât nicotina, alcoolul, grâul, zahărul, sarea, uleiul vegetal și multe alte substanțe consumate în exces, dacă este gestionată corespunzător. (Așa cum zahărul, alcoolul și grâul etc. sunt mai puțin periculoase atunci când sunt gestionate corespunzător - toate excesele au tendința de a se dovedi dăunătoare)


Oricum, asta a devenit mult mai mult decât intenționam; îmi cer scuze că nu este clar/concis; sunt concentrat pe alte lucruri acum. De asemenea, voi încerca să contribui la proiectul de cercetare privind microdozarea pe care l-ați subliniat mai sus.
 

autodidact6

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Ați analizat-o perfect, iar partea cea mai bună a fost că nu ați concluzionat.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Mulțumesc pentru opinie, cubesquare!

Sunt de acord că am atins culmi de neegalat în a îndesa totul în noi înșine. Acest fapt are o bază multifactorială și merită un articol separat.

Problema cu microdozarea nu este nici măcar că poate provoca probleme pe termen lung (la urma urmei, chiar trăim cu alcool, zahăr și alte substanțe "legale și sigure" pentru cea mai mare parte a istoriei noastre, așa cum ați observat absolut corect). Problema pe care o văd este dezinformarea, naivitatea și speranțele false care au creat un nor de hype periculos în jurul unei direcții noi și promițătoare.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Este un nor hype periculos cu siguranță, nu toată lumea a avut gândirea critică activată. Direcția, deși pozitivă, nu este deloc nouă :(
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Mulțumesc pentru această deschidere! Am vrut doar să vă las un scurt "succes" ție și soției tale aici.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Mulțumesc, omule - Ea este foarte nervoasă din cauza LSD, așa că am început cu o lovitură mică (este), astfel încât să își poată face o idee despre faptul că nu o va ucide. I-am dat aproximativ 90µg și am petrecut ziua cu ea, vorbind cât mai puțin posibil. Am petrecut mai multe zile în perioada premergătoare, concentrându-ne pe stabilirea intenției ei, pe asigurarea faptului că avea suficientă concentrare pentru a atrage atenția asupra problemei ei.
I-am tot spus că este bine și că totul este în regulă, dar s-a dovedit că faptul că am vorbit tot timpul a scos-o din introspecție și, deși a reușit să scoată la suprafață o traumă legată de moartea surorii și a tatălui ei (două evenimente separate, neașteptate și non-violente), nu a simțit că a avut suficient timp să exploreze pe deplin din cauza "amestecului" meu.

Așa că plănuim o altă zi luna viitoare în care va lua 200 µg, iar eu voi sta cu ea, ținând-o de mână și fiind ancora ei, în tăcere. (Mi-a cerut să citesc o carte și doar să o ating).

NU sunt psihiatru (pentru @Paracelsus punctul de mai sus), dar chiar și ca un soț care are grijă de soția mea, pot vedea cât de puternice pot fi aceste molecule atunci când nu sunt doar favoruri de petrecere.

Nu mă înțelegeți greșit, îmi place să petrec, dar stilul meu de viață nu-mi mai permite să folosesc astfel de substanțe psihedelice, de aceea am căzut în gaura cocainei, prea ușor de făcut în timp ce pretind că sunt un adult funcțional. Psihedelicele necesită un angajament pe care copiii mei nu mi-l pot permite :) Ei au nevoie de un părinte funcțional, așa că da. Am o rezervă mare de chestii super amuzante (și puternice) pe care îmi face plăcere să le păstrez, ca un dragon cu aurul său, dar intenționez să iau lucruri în afara regimului de microdozare doar o dată pe lună, pentru o cale de îmbunătățire/înțelegere de sine.

Oricum, partea de a te face bine începe cu a ști că ești bolnav, lucrăm la asta împreună și vom fi bine :)
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Cred că doza mică pe care ați avut-o înainte a fost grozavă în ceea ce privește realizarea a ceea ce caută la o bonă, astfel încât să vă puteți asigura că nu o copleșiți atunci când este timpul pentru doza mare. Din nou, îți doresc mult succes în călătoria ta.
Bine spus :)
 

paletto10

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 21, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Ceea ce mă uimește este cât de mulți oameni sunt de acord cu microdozarea. Oameni obișnuiți, nu neapărat consumatori de droguri, par să fie intrigați de această idee de microdozare. Întâlnesc din ce în ce mai mulți oameni care vor să încerce sau au început deja.
Cred că ideea că psihedelicele și-au făcut loc în mințile oamenilor normali este destul de mișto. Acei oameni care nu ar fi luat niciodată un psihedelic pentru a se droga au acceptat acum ideea că microdozarea acelui psihedelic este în regulă și mulți oameni o fac.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Cred că schimbarea de ton a presei mainstream este 100% responsabilă pentru acest lucru.
De când SUA a început să dezincrimineze iarba peste tot, viziunea mass-media asupra războiului împotriva drogurilor s-a schimbat și, odată cu ea, percepția publicului.

Deci, oamenii se tem în general de drogurile mari și rele, dar atunci când sunt încadrate ca instrumente medicinale pentru a ajuta la aceleași lucruri cu care oamenii se luptă zilnic, mai degrabă decât ca o evadare din realitate, ei sunt obligați să fie mai receptivi.
 
Top