Fumatul de metadonă - reducerea riscurilor?

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
57
Reaction score
31
Points
18
Fumatul de metadonă este foarte distractiv pentru mine și pentru mulți oameni din întreaga lume. Cu toate acestea, metamfetamina are nevoie de căldură pentru a se evapora (~170°C, în funcție de structura și puritatea metamfetaminei) și, de obicei, oamenii o ard în exces. Apoi, moleculele de metamfetamină încep să se descompună și, de obicei, devin negre.

Întrebarea mea este, ce este acest reziduu de meth, și cum să ruduce inhalarea de substanțe otrăvitoare din pipa de sticlă.

Am încercat să ard la o temperatură mai scăzută și am încercat să întind suprafața de meth topit, dar nu este deloc eficient.

Aveți vreo idee?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Depinde de modul în care a fost fabricat, de traseul WHT și, de asemenea, de temperaturi și excese. Acest document detaliază totul foarte bine. Cel mai bun mod de a le evita ar fi să cumpărați produse de calitate. Metanolul nu ar trebui să se înnegrească pentru mult timp. Niciodată, cu excepția cazului în care o ardeți până devine crocantă. Se pare că nu primești methnor, ci meth puternic adulterat. Ai o poză?
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
57
Reaction score
31
Points
18
Asta se întâmplă chiar și atunci când am metamfetamină de cristal. Pic nu am acum, mi-am aruncat ultima pipă.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Atunci când metamfetamina este expusă la temperaturi mult mai ridicate decât punctul său de vaporizare, moleculele sale încep să se degradeze prin piroliză (degradare chimică datorată căldurii). Această degradare poate forma diverși compuși toxici. Reziduurile negre pe care le vedeți sunt probabil un amestec de metamfetamină arsă și aceste substanțe chimice toxice, care pot afecta plămânii și alte țesuturi atunci când sunt inhalate.

Deși nicio metodă de utilizare a metamfetaminei nu este complet sigură, iată câteva abordări care ar putea ajuta la reducerea riscului de inhalare a subproduselor nocive:

1. Încălzire mai scăzută și mai controlată: Ați încercat deja temperaturi mai scăzute, ceea ce este un pas bun. Cheia aici este să urmăriți o încălzire constantă și uniformă a țevii pentru a evita arderea metamfetaminei. Utilizarea unei torțe cu butan cu o flacără moale (în loc de căldură ridicată directă) poate ajuta la controlul mai eficient al temperaturii. Scopul este de a încălzi doar suficient pentru a vaporiza metamfetamina, nu pentru a o arde.

2. Răspândirea subțire a metamfetaminei: Răspândirea metamfetaminei mai subțire pe suprafața țevii poate ajuta la expunerea unei cantități mai mari de substanță la o căldură mai scăzută, permițând o vaporizare mai bună. Cu toate acestea, după cum ați observat, nu funcționează întotdeauna bine. O modalitate de a îmbunătăți acest lucru este să înclinați și să rotiți ușor pipa în timpul încălzirii, asigurându-vă că meth-ul nu se adună și nu se supraîncălzește într-un singur loc.

3. Răcirea vaporilor: Luați în considerare utilizarea unor țevi de sticlă mai lungi sau a unor echipamente care permit vaporilor să se răcească ușor înainte de inhalare. Vaporii fierbinți pot provoca mai multe iritații la nivelul plămânilor și pot transporta mai multe impurități. Țevile mai lungi dau timp vaporilor să se condenseze ușor, permițând particulelor toxice mai mari să se depună în interiorul țevii în loc să fie inhalate.

4. Curățarea frecventă a pipei: Curățați-vă în mod regulat pipa de sticlă pentru a elimina orice acumulare de reziduuri. Nu numai că reziduurile de la sesiunile anterioare pot afecta aroma, dar pot contribui și la eliberarea de substanțe chimice nocive atunci când sunt reîncălzite. Utilizați o metodă adecvată de curățare a sticlei, cum ar fi alcoolul izopropilic și sarea, pentru a dizolva reziduurile și a preveni reinhalarea materialelor arse.

5. Tehnici de inhalare: Loviturile mai lente și mai mici pot reduce, de asemenea, cantitatea de vapori inhalată dintr-o dată, reducând iritarea și expunerea potențială la subproduse nocive.

Este important să recunoaștem că, chiar și cu metode de reducere a riscurilor, metamfetamina prezintă riscuri semnificative pentru sănătatea fizică și mentală. Fumatul de metamfetamină poate duce la afectarea plămânilor (denumită uneori "plămân de metamfetamină" sau pneumonită), dependență severă, stres cardiovascular, deficiențe cognitive și tulburări de sănătate mintală precum anxietatea, paranoia și psihoza.
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
57
Reaction score
31
Points
18
Vă mulțumesc pentru răspunsul precis. Am sperat că veți putea răspunde.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Sună ca un loc de muncă pentru instalația mea de e-dab cu pid și bobină
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
57
Reaction score
31
Points
18
Arată-mi cum faci 😏
și spune-mi ce pot cumpăra
 
Top