Sinteza nitritului de izopropil

Salut bb forum, aceasta este prima mea postare și în aceasta, vă aduc sinteza nitritului de izopropil, un antidot împotriva cianurii care poate fi foarte util în caz de (Doamne ferește) otrăvire cu acest compus. De asemenea, în unele cazuri, această substanță este folosită în scop recreațional de către persoanele LGBTQ+.
Doresc să precizez că această sinteză este elaborată exclusiv în scop informativ, și nu pentru a încuraja reproducerea clandestină a anumitor compuși chimici care se află pe lista neagră a FBI.
De asemenea, doresc să clarific faptul că nu sunt un expert chimist, ci mai degrabă un ucenic chimist cu ceva mai multe cunoștințe decât colegii mei de facultate, puritatea produselor mele fiind suficient de acceptabilă și nu deplorabilă.
PIQrRkE2Tm

Instrumente de utilizat:

-2x500 ml pahare de laborator
-pipete (pentru extracții)
-tuburi de testare de 200 ml
-butelii pentru depozitare
-aparat de cântărire

Compuși de utilizat

-180 ml de alcool izopropilic (IPA)
-300 ml acid clorhidric conc. (HCl)
-230 g nitrit de sodiu (NaNO2)
-180 ml apă distilată (dH2O)
- 1 până la 2 linguri de bicarbonat de sodiu (NaHCO3)

Să începem, într-un pahar de 500 ml, amestecăm 300 ml de acid clorhidric 37%, și 180 ml de alcool izopropilic. (să numim acest amestec, amestec B). Punem amestecul B în frigider timp de aproximativ 30 de minute, astfel încât temperatura sa să scadă.
5g2vI1et03
ZL258VrHhD
HTRrUKYve2

Între timp, în celălalt pahar, amestecăm 180 ml de apă distilată și 230 g de nitrit de sodiu. (Pentru această sinteză, nu am avut un cântar, așa că am turnat pur și simplu NaNO2 în dH2O până când s-a format o reacție suprasaturată. Am amestecat bine. (Nu am făcut o fotografie a amestecului de NaNO2 și dH2O, doar faza de apă (apoi am adăugat NaNO2)

MsZytm1znX
U7Nn2KyYg6


-După ce amestecul A a fost bine agitat, adăugăm soluția B deja răcită picătură cu picătură și amestecăm până când adăugarea este completă.


AUneoltPY0
H8hnswBkIM
JE5Mq24rPW


- După adăugare, se vor forma două straturi (cel superior fiind produsul pe care îl căutăm)
- Apoi extragem stratul superior cu o pipetă și îl depozităm într-un pahar de laborator de 250 ml (eu nu am unul, dar un pahar este ok)

PBjtCHLm0p
U4fSMne3Rv


- Următorul pas este să eliminăm resturile de acid care nu au reacționat complet. Pentru aceasta, adăugăm o lingură de Bicarbonat de Sodiu la produsul nostru și amestecăm până când nu mai există bule.

E90JvxoyU5


-Odată ce nitritul nostru este deja mai curat, următorul și ultimul pas este să decantăm nitritul nostru de izopropil și să îl depozităm în sticle de chihlimbar.
-Randamentul final este de aproximativ 110 ml.

QyGNY9BZwO
AvsImolrBS

Vă mulțumim pentru atenție.
~~FĂCUT DOAR ÎN SCOPURI EDUCAȚIONALE~~
 

Attachments

  • W26AjiUrcs.jpeg
    W26AjiUrcs.jpeg
    496.8 KB · Views: 43
  • kWSMo0UZsy.jpeg
    kWSMo0UZsy.jpeg
    575.9 KB · Views: 42
  • O15RTPAzMm.jpeg
    O15RTPAzMm.jpeg
    637.7 KB · Views: 58
Top