Question Cum se convertește (S)-3-hidroxi-gamma-butirolactona CAS nr. 7331-52-4 în GHB CAS: 96-48-0

MisterAnonymous

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
89
Reaction score
38
Points
18
Bună ziua,

Îmi poate spune cineva dacă (S)-3-hidroxi-gamma-butirolactona CAS: 7331-52-4 este un bun precursor al GHB CAS: 96-48-0? Și îmi puteți da sinteza vă rog? 🙏🙏
Vă mulțumesc în avans.
Salutări,

MisterAnonymous.
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
78
Reaction score
55
Points
18
Da, ar trebui să fie posibil prin hidroliză, nu am găsit nimic online, dar procedura teoretică ar trebui să fie ceva de genul acesta:
-disolvați (S)-3-hidroxi-gamma-butirolactona (CAS: 7331-52-4) în apă
-se adaugă o bază puternică (NaOH, KOH)
se reglează pentru reflux ș i se încălzeș te amestecul până la neutralizarea ph-ului
-se lasă amestecul să se răcească, apoi se extrage cu solvent
-se lasă să se cristalizeze (se repetă această etapă pentru a purifica produsul final)
 

TheWaterman

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 4, 2022
Messages
157
Reaction score
49
Points
28
Cred că ați greșit puțin, deoarece 96-48-0 nu este GHB, ci GBL. Nu cred că 7331-52-4 este un precursor al GBL sau GHB. Mi s-a spus că este o versiune diferită de GBL. Dacă este posibil, vă rog să mă informați, deoarece este mult mai ușor de obținut.
 

MisterAnonymous

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
89
Reaction score
38
Points
18
Știu că 96-48-0 este Gamma-butyrolacton a fost doar o greșeală de tipar lol 😆
Dar despre întrebarea ta vreau, de asemenea, să știu că am de gând.to hit băiatul meu sus! El un chimist profesionist cu o diplomă de master de la una dintre cele mai bune universități din lume!
El va ști!
Voi reveni la tine da domnule o zi sau 2 ...
 
Top