Question Cum se schimbă grupa carboxil a fenilalaninei în grupă metil

lain

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Cum se schimbă grupa carboxil a fenilalaninei în grupă metil
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
Este un scenariu cu vești bune și vești proaste... Cea rea este că exact fenilalanina și celelalte AAA sunt dificil de supus acestei transformări (poate alcoolul primar poate fi obținut în teorie cu LAH, dar grupa hidroximetil nu vă interesează, după cum îmi imaginez). Vestea bună este că tipul despre care îmi amintesc că mi-a pus exact această întrebare ca urmare a propriei sale cogniții a devenit unul dintre cei mai competenți chimiști pe care i-am format vreodată (inginer chimist mai exact). Continuați să faceți treabă bună, se pare că puneți întrebări bune care vor duce la cunoștințe valoroase atunci când căutați răspunsul. Cu toate acestea, vă rog să îmi dovediți că mă înșel și să reușiți să reduceți carboxilul la Me, în acest caz veți fi o vedetă și voi fi foarte mândru că v-am încurajat (acest lucru este fail safe, deoarece nimeni nu se așteaptă să reușiți). Acum nu v-aș ajuta dacă nu v-aș întreba dacă aveți la dispoziție nitroetan, restul substanțelor chimice sunt mai ușor de găsit.
 
Top