DIY: Laborator portabil (hote de fum cu intrare liberă)

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Hei, oameni buni,

după cum spune și titlul, mă gândeam la hotele de fum DIY.
În general, o hotă este un accesoriu excelent pentru un laborator, dar cum ar fi să creăm un sistem care să extragă și să convertească toate vaporii și aerul din laborator, direcționându-le în același timp către aceleași conducte care provin de la extractoarele principale amplasate lângă sursele de fum?

Practic, mă refer la adăugarea unui al doilea sistem de extracție în laborator, lângă sistemul care este utilizat pentru a extrage fumurile direct din reactoare etc.

Pe următoarele imagini se vede un laborator grozav publicat într-o postare de către administrația forumului:

NH9U78mdXb


Faptul că încăperea este acoperită cu plastic este grozav, deoarece laboratorul poate fi demontat cu ușurință, fără a lăsa dovezi (de exemplu, apartamente de închiriat) în caz de urgență.
De asemenea, un mare plus față de laboratorul descris mai sus este filtrul de apă (colțul din dreapta), care ar trebui să curețe și mai mult vaporii.

A face acest concept portabil și a plasa sisteme suplimentare de extragere/ventilare l-ar face și mai potrivit pentru mulți oameni care caută spații în care să își instaleze magazinul.
Găsirea de spații permanente nu numai că crește riscul, dar este și foarte dificilă pentru mulți, de aceea m-am gândit să deschid acest subiect pentru a discuta ideea de laboratoare complet portabile.

Iată ce am găsit online, cred că este uimitor ca laborator portabil care ar putea fi plasat într-o chirie pentru o perioadă scurtă de timp:

R4W0nFeESk

(imaginea de mai sus: evidențierea pe tavan a extractoarelor de fum)
U67Q48zxiM


(imaginea de mai sus: evidențiere pe extractorul de fum suplimentar mobil + folie care nu permite trecerea prin ochi)

Cred că singurul lucru care lipsește aici ar fi un plastic rezistent care să acopere podeaua pentru a evita ca reactoarele vărsate să distrugă podelele clădirilor și să lase urme.

Ce părere aveți despre acest lucru în ceea ce privește siguranța și, în general, în ceea ce privește funcționalitatea ca laborator?
Este poate ceva ce ați adăuga?

Cincerly,

Koko
 

Attachments

  • usrXGveKhg.png
    usrXGveKhg.png
    149 bytes · Views: 206

Netflix

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
54
Reaction score
52
Points
18
Growbox și aveți același lucru, dar fumul de la acid trebuie să iasă din formă sau trebuie să lucrați cu acid în afară
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
În regulă, nu m-am gândit la asta!

Intrările pentru țevile de ventilație sunt perfecte, mulțumesc pentru adăugare.

A7WqQVBtxv
 
Top