Question Catinonă din fenilpropanolamină

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
Se poate oxida PPA într-o catinonă ca în cazul efedrinei?

ați obține cathinone în loc de methcathinone
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
este corect, ați obține catinonă din PPA. Pentru a obține methcathinone se oxidează efedrina.

Am făcut-o cu reactivul Jones și, de asemenea, pe calea permanganatului de potasiu... Trebuie să existe metode mai bune, dar a fost pentru uzul meu propriu, așa că nu mi-a păsat prea mult de randament. Cea mai bună cale de a obține catinonă cu randament ridicat este să începeți cu propiofenona care poate fi achiziționată de oriunde... va trebui să adăugați brom, dar poate puteți folosi acid hidrobromic și să adăugați încet peroxid de hidrogen pentru a elibera bromul din amestec, astfel încât să nu trebuiască să vă jucați cu bromul elementar.... Asta aș încerca eu. Apoi adăugați etanol saturat cu amoniac. Sunt doar doi pași importanți pentru asta. Îmi imaginez că va fi ușor de făcut

 

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
Vă mulțumesc pentru răspuns, vă rog să detaliați cum ați oxidat efedrina cu permangante? Am citit această sinteză și pare relativ simplă.
Procedura dvs. a fost similară și, dacă da, ce ați făcut diferit. Ce se poate aștepta cineva ca randamentele să fie

 
Last edited:

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
da, tocmai pe această rută am încercat. Aceeași pagină de la rodiu. Acest lucru a fost acum câțiva ani în timpul covid când am fost un pic nebun de la tot timpul liber în laboratorul meu și am fost de a face cât mai multe droguri posibil, pentru a fi destul de departe plecat am făcut destul de bine trebuie să recunosc lol (im off toate drogurile grele acum )... Dar ideea mea este că nu-mi amintesc exact dacă au existat variații, știu doar că a fost acest proces pe care l-am făcut o iterație în laboratorul meu. orice modificări făcute au fost pur și simplu adaptări la echipamentul pe care îl aveam. Puritatea efedrinei pe care o aveam era poate îndoielnică și aveam poate doar un gram din ea. Problema a apărut atunci când am încercat să o purific și, deoarece este o catinonă și are acel carbonil, este solubilă atât în apă, cât și în solvenți nepolari. și, cu cantitatea mică pe care o aveam, practic am pierdut totul în realizarea unei extracții A/B.... În momentul în care mi-am dat seama cum să extrag efedrina cu o eficiență de aproximativ 75%, am trecut la metamfetamină...

tbh permanganatul este destul de intens, iar calea reactivului jones era mai bună. îmi amintesc că m-am gândit la asta. am reușit să obțin ceva cu reactivul jones care era semnificativ mai mult decât permanganatul.. pentru că TREBUIE să purifici, orice reziduu de permanganat duce la leziuni intense ale creierului... și poate că asta a fost.

Calea reactivului Jones nu este nici ea lipsită de capcane, cu această metodă există o mențiune despre această "masă albă sau roșie care se formează și care este un semn de randament semnificativ redus" .... Nu am putut evita acest lucru, dar totuși am obținut ceva. Cu toate acestea, fac acest lucru într-o eprubetă de 20 ml cu un gram pe rând, fiind un mare consumator de droguri... deci..... Oxidarea unei grupări hidroxi în poziția benzilică (ceea ce facem noi) este destul de ușoară din câte am înțeles (reducerea la metamfetamină este de notorietate ca fiind dificilă) și, prin urmare, ar putea exista agenți oxidanți mai blânzi și mai prietenoși care nu erau bine cunoscuți pe vremea rodiului... cum ar fi clorocromatul de piridin (PCC). dar nu am nicio idee despre aceste posibilități pentru a fi sincer....
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
PCC nu este chiar atât de greu de fabricat, dar am observat că proprietățile de oxidare ale acestuia scad încet la depozitare, nu rapid, dar destul de greu de depozitat.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Da, am făcut-o și eu atunci... s-a rumenit într-o zi sau două lol.... am fost atât de tristă. atât de multă muncă am depus pentru ea. Mi-a fost greu să o usuc și să îndepărtez hcl-ul. Nu aveam nici filtru de vid... așa că nu am putut obține pudră și probabil că asta nu a ajutat.....dar a fost un portocaliu strălucitor..... pentru o zi. Nu am apucat să o folosesc...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
Am fost complet perplex în fața complexității moleculelor pe care le-am sintetizat cu lipsa de experiență pe care o aveam atunci... pemolina mea a fost un succes chiar dacă nu a fost foarte multă și nu datorită randamentului, ci pentru că tocmai am învățat de la profesori că ar trebui să încerc întotdeauna lucrurile la scară mică mai întâi.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
wow pemoline, asta pare a fi o moleculă destul de dificil de făcut fără experiență. Bună treabă lol... Nu-mi imaginez că ai găsi ingredientele pentru asta peste tejghea. Cum a fost?

Acesta este un sfat bun, am irosit o mulțime de chimicale imaginându-mi că ar trebui să fac mai întâi la scară mică... De fapt, am observat că, dacă fac mai întâi un test la scară mică, mă păcălesc aproape de fiecare dată, pentru că aș fi putut folosi mai multe chimicale, deoarece funcționează grozav lol. Dar este un mare contrast cu jinxing mine pentru că am folosit prea multe chems și a eșuat.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
Îmi amintesc că acest lucru a fost făcut într-o multitudine de etape, deoarece a trebuit să sintetizez eu însumi unii dintre reactivi, am rmember NaOCN a fost o fierbere lungă în DMSO realizată în exterior și guanidină din cianamidă de calciu
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
Am efectuat, de asemenea, o oxidare a efedrinei cu dicromat și randamentul a fost modest, dar succesul a fost o piatră de hotar, deoarece eram la început. Aș putea sugera utilizarea ppa pentru aminorex (am sintetizat pemoline pe vremuri, dar întotdeauna am fost curios de aminorex pe care nu am apucat să-l încerc). Cele mai bune salutări!
 
Top