Cel mai bun mod de a izola safrolul din ulei esențial de sassafras

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Deci, am primit în sfârșit niște ulei de sassafras și văd mai multe modalități de a face acest lucru...

Cele mai comune par a fi:
cristalizarea prin congelare a safrolului
distilarea în vid
extracția lichid/lichid

( https://www.drugtimes.org/ecstasy-3/safrole.html un fel de merge peste o grămadă de metode, dacă cineva curios. scris de grevă eons ago)

Ce metode au funcționat pentru voi? orice sfaturi? gânduri?

Am configurația de distilare în vid și tot ce este necesar pentru a merge pe aproape orice cale cu ea... Sper să aud gândurile și experiențele altor oameni înainte de a mă angaja la o metodă, deși...
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
26
Points
8
Subiect Vesp:
"cant get safrole? ÎNGHEȚAȚI-L!"

Mergeți la pagina 2 și începeți să citiți de acolo, cred că ar trebui să găsiți cea mai mare parte din ceea ce aveți nevoie doar parcurgând acea a doua pagină de sus în jos. Lasă-mă să știu dacă funcționează pentru tine sau nu!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,404
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Se pare că înghețarea ar fi un început excelent, urmată de distilarea în vid pentru a obține calitatea de reactiv, care nu este niciodată un lucru teribil, dar poate fi inutilă, în funcție de ceea ce intenționați să faceți în continuare
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Este cea mai bună cale, cred eu. Bună.
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
26
Points
8
@BrownRiceSyrup
@G.Patton
De fapt, am avut mult succes cu metoda pe care am postat-o mai sus; de la postarea răspunsului meu pe acest fir am avut timp să experimentez.
Cu toate acestea, nu am fost suficient de norocos să pun mâna pe ulei de sassafrass, așa că nu pot comenta direct procesul, însă, atunci când am cercetat procedura, am constatat că uleiul esențial pe care l-am ales a fost mult mai greu de prelucrat și chiar mi s-a spus să renunț atunci când am cerut ajutor. Rezultatele distilării fracționate în vid au fost slabe, iar fracțiunile au fost prea apropiate, după părerea mea.
La final, am împărțit uleiul în sticle de sticlă transparentă de 1 l și le-am băgat în congelatorul unui apartament, cred că la început nu s-a întâmplat nimic, deoarece frigiderul mic abia avea ceva în el, deci cred că temperatura nu a fost suficient de scăzută. Nu am avut nici un cristal de semințe.
După aproximativ 2 săptămâni, din ulei s-a format un precipitat alb care a fost observat aglomerat și plutind, în plus, s-au format cristale mici pe unul dintre pereții sticlei care a fost plasată în congelator în poziție orizontală. Uleiul din sticla orizontală a fost turnat rapid într-un alt recipient, sticla a fost închisă la temperatura camerei și cristalele au început să se transforme din nou în lichid. Celelalte sticle au fost scoase și uleiul a fost decantat foarte lent pentru a reține substanța asemănătoare spermei în sticle. Sticlele au fost lăsate să revină la temperatura camerei și să se topească substanța din interior (pentru a colecta toate părțile înghețate ale precipitatului alb care a rămas acum, dar care a fost observat și format în cantități mici pe pereții sticlelor).
Uleiul lichid, mult mai ușor acum, a fost combinat într-o sticlă de sticlă mai mică și plasat pentru încă 10 sau mai multe zile în congelatorul de rahat... Uleiul a fost împărțit încă o dată în sticle de 1 l și toate sticlele au fost așezate orizontal...
Imaginați-vă surpriza, când a deschis congelatorul după acest timp, a găsit mai mult precipitat lăptos plutind în sticlele de ulei și sticla mică în care substanța a fost combinată, a fost aproape complet solidă și a cristalizat forme frumoase pe tot peretele interior pe care a fost pus.

Pot să vă dau un singur sfat, care a fost subiect de discuție în firul la care v-am trimis; substanța care a cristalizat la mine, a făcut-o în mod eficient, numai atunci când a fost separată de uleiul mamă. Substanța albă lăptoasă care îngheață din uleiuri nu se lipește de fund sau de pereți, poate că în concentrații mai mari ar face-o, dar pentru mine pur și simplu plutește și trebuie să aveți mare grijă să decantați uleiul și să nu turnați laptele cu el. Am separat aproape totul și voi efectua mai multe teste atunci când voi avea timp, aș dori cu siguranță să îngheț uleiul și să încerc separarea prin centrifugare, însă nu am timp să încerc să scot această cantitate "mică" de substanță și să mă joc cu ea, deoarece am clienți pe care trebuie să îi satisfac la scară mai mare. Când voi avea ceva timp, voi cerceta acest lucru în continuare, am câteva fotografii, aș putea face un fir pentru a da înapoi la această comunitate ... Cu un echipament mai bun, voi reanaliza cu siguranță această metodă, pentru că atunci poate ar putea fi utilă pe o scară mai largă.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Bănuiesc că puteți utiliza o coloană lungă și viguroasă pentru a efectua această distilare cu mai multă atenție, în plus față de procedura de congelare.
Ar fi minunat!
 

oldkaw

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2022
Messages
6
Reaction score
6
Points
3
Voi folosiți un alambic cu aburi pentru a separa uleiul de sassafras din rădăcini?
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
H @BrownRiceSyrup - deci acest link este din Total Synthesis II a lui Strike. O carte OK în opinia mea, dar încep să am unele îndoieli cu privire la ea. Am experimentat cu Sassafras-ul meu folosind metoda cu 30% acid acetic și etanol menționată de Strike. Pe baza mai multor experimente, metoda fie nu funcționează, fie nu am Sassafras adevărat. Așa că încerc să găsesc un laborator profesionist care să testeze dacă am Sass sau nu. Orice recomandare ar fi apreciată. Sunt curios care este cea mai bună metodă încercată și adevărată pentru izolarea Safrolului de metoda Sass în acest moment.

Un lucru corect este că Illicium Parviflorum conține Safrol în frunze și ramuri. Am câteva "Florida Sunshine" care cresc în prezent în curtea mea. Peste câțiva ani, voi extrage esențialul prețios din ele și nu va mai fi nicio îndoială dacă am sau nu Safrole. Între timp însă, vreau să văd dacă am obținut cea mai bună legătură cu Sass din SUA sau dacă este doar o altă escrocherie nenorocită.

Nimic nu se compară cu o distilare fracționată plictisitoare timp de ore întregi, să lași PdCL-ul să se agite peste noapte în metanol, să te confrunți cu o mizerie de hidrochinonă, să distilezi în vid timp de ore întregi și să nu obții nimic
 
Top