Kā antisociāli personības traucējumi pastiprina vielu lietošanas traucējumus

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
O7Y9DNwgXE


Jaunā pētījumā ir iedziļinājies sarežģītajās attiecībās starp antisociāliem personības traucējumiem (ASPD) un vielu lietošanas traucējumiem (SUD), piedāvājot jaunu ieskatu likumsakarībās, kas jau sen ir intriģējušas pētniekus. Šajā pētījumā, kas publicēts žurnālā Translational Psychiatry, aplūkots, kā ASPD mijiedarbojas ar alkohola, marihuānas, kokaīna, opioīdu un tabakas lietošanas traucējumu diagnozēm un smagumu. Pētījuma atklājumiem ir būtiska nozīme, lai labāk izprastu šo slimību līdzāspastāvēšanu, un tie varētu ietekmēt turpmākās ārstēšanas pieejas.

ASPD ir psihiski traucējumi, ko raksturo manipulatīva, impulsīva un bieži agresīva uzvedība ar izteiktu nožēlas trūkumu. Šis traucējums ir neproporcionāli bieži sastopams personām, kas cieš no SUS. Faktiski iepriekš veikti pētījumi liecina, ka, lai gan ASPD ir sastopams aptuveni 3,6 % no visas populācijas, tas var būt sastopams līdz pat 81 % personu, kas cīnās ar vielu lietošanu. Šī satriecošā pārklāšanās uzsver nepieciešamību veikt detalizētākus pētījumus par ASPD mijiedarbību ar dažādām atkarības formām.

Pētījumā, ko vadīja pētnieku komanda no Jēlas universitātes un citām ievērojamām iestādēm, galvenā uzmanība tika pievērsta 1660 personām, kurām diagnosticēta ASPD, salīdzinot tās ar kontroles grupu, kurā bija 6640 cilvēki. Dalībnieki tika atlasīti, pamatojoties uz tādiem atbilstības kritērijiem kā dzimums, vecums un rase, lai kontrolētu demogrāfiskos faktorus, kas varētu ietekmēt rezultātus. Pētījuma mērķis bija izpētīt saistību starp ASPD un pieciem SUD veidiem: alkohola (AUD), marihuānas (CanUD), kokaīna (CocUD), opioīdu (OUD) un tabakas (TUD) lietošanas traucējumiem.

Viens no galvenajiem pētījuma secinājumiem bija ciešā saikne starp ASPD un AUD, CanUD un TUD diagnozi un smaguma pakāpi. Piemēram, personām ar ASPD gandrīz divreiz biežāk tika diagnosticēti alkohola lietošanas traucējumi (ar izredžu attiecību 1,89) un vairāk nekā divreiz biežāk tika diagnosticēti kaņepju lietošanas traucējumi (ar izredžu attiecību 2,13). Lai gan ASPD bija saistīta arī ar kokaīna un opioīdu lietošanas traucējumiem, šīs saistības neizturēja stingros statistiskos testus, kas nepieciešami, lai tās apstiprinātu ar augstu ticamību.

Pētnieki pārbaudīja arī īpašus SUD diagnostikas kritērijus, piemēram, bīstamu lietošanu, abstinences simptomus un mēģinājumus atmest lietošanu. Zīmīgi, ka "bīstamas lietošanas" kritērijs bija konsekventi saistīts ar ASPD visās pētītajās vielās. Tas liecina, ka personām ar ASPD ir tendence iesaistīties bīstamā uzvedībā, lietojot vielas, neatkarīgi no narkotiku veida. Tomēr pārsteidzošā kārtā pētījumā atklājās, ka mēģinājumi atmest kokaīnu ir apgriezti pretēji ASPD. Citiem vārdiem sakot, cilvēki ar ASPD retāk mēģināja atmest kokaīnu salīdzinājumā ar cilvēkiem bez traucējumiem.

Šis atklājums rada svarīgus jautājumus par personu ar ASPD motivāciju un uzvedību saistībā ar vielu lietošanu. Vai ASPD impulsīvais un risku meklējošais raksturs samazina iespēju atmest atkarību izraisošo vielu lietošanu, vai arī šo uzvedību ietekmē kaut kas īpašs, kas saistīts ar kokaīnu? Lai noskaidrotu psiholoģiskos un neirobioloģiskos mehānismus, būs nepieciešami turpmāki pētījumi.

Pētījuma secinājumi uzsver ASPD un atkarības no atkarības izraisītas komorbiditātes sarežģītību. Izpētot atšķirīgos SUD modeļus ASPD slimnieku vidū, pētījums piedāvā vērtīgas atziņas, kas varētu palīdzēt klīnicistiem izstrādāt mērķtiecīgākas intervences. Piemēram, ārstēšanas programmās var būt nepieciešams tiešāk pievērsties ASPD pacientu paaugstinātajam bīstamas lietošanas riskam, kā arī dažu vielu, piemēram, kokaīna, radītajām īpašajām problēmām.

Vēl viens ievērojams pētījuma aspekts bija tas, ka tajā galvenā uzmanība tika pievērsta ASPD smaguma pakāpei. Tajā tika konstatēts, ka asociācijas starp ASPD un SUD diagnozēm ir spēcīgākas nekā tās, kas balstās uz traucējumu smaguma pakāpi. Tas liecina, ka ASPD var būt ciešāk saistīta ar to, vai cilvēkam attīstās atkarība, nevis ar to, cik smaga kļūst šī atkarība.

Kopumā šis pētījums ir nozīmīgs solis uz priekšu, lai izprastu ASPD un SUD dubultās problēmas. Izgaismojot šo traucējumu mijiedarbības atšķirīgos veidus, tas paver ceļu turpmākajiem pētījumiem, kas varētu precizēt diagnostikas kritērijus un uzlabot ārstēšanas rezultātus. Kā norāda pētījuma autori, "personalizētas intervences, kas vērstas uz mehānismu apakštipa noteikšanu", varētu uzlabot aprūpi personām, kuras cīnās gan ar ASPD, gan ar vielu lietošanas traucējumiem.

Lai iegūtu sīkāku informāciju, pilns raksts ir pieejams šeit: https://doi.org/10.1038/s41398-024-03054-z (clearnet).

Ja jūs interesē šādas publikācijas, lūdzu, reaģējiet un atstājiet komentārus. Tas man būs kā zīme, lai turpinātu.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,472
Solutions
4
Reaction score
1,002
Points
113
Deals
1
Es daru daudz kokaīna, salīdzinot ar visiem man pazīstamiem cilvēkiem. Kokaīns ir īslaicīgs līdzeklis pret antisociāliem personības traucējumiem. Kad esmu lietojis kokaīnu, es vienkārši eju un runāju ar visiem. Es reti runāju ar kādu, ko nepazīstu, ja vien neesmu lietojis kokaīnu. Es biju alkoholiķis 25 gadus, bet manas aknas nav veselas. Kokaīns un alkohols to darīja. Man nebija nekādu problēmu atmest dzeršanu. Es to vienkārši nomainīju pret metamfetamīnu. Man nav diagnosticēti nekādi traucējumi, bet es arī neesmu mēģinājis par tādu kļūt.
 
Top