Kaip antisocialus asmenybės sutrikimas eskaluoja psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimus

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
O7Y9DNwgXE


Naujame tyrime gilintasi į sudėtingus ryšius tarp asocialaus asmenybės sutrikimo (ASS) ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimų (PSĮ), pateikiant naujų įžvalgų apie sąsajų modelius, kurie jau seniai intrigavo mokslininkus. Žurnale "Translational Psychiatry" paskelbtame tyrime nagrinėjama, kaip ASPD sąveikauja su alkoholio, kanapių, kokaino, opioidų ir tabako vartojimo sutrikimų diagnozėmis ir sunkumu. Tyrimo išvados turi didelę reikšmę geresniam šių sutrikimų sambūvio supratimui ir gali turėti įtakos būsimiems gydymo metodams.

ASPD yra psichikos sutrikimas, kuriam būdingas manipuliatyvus, impulsyvus ir dažnai agresyvus elgesys, pasižymintis ryškiu gailesčio trūkumu. Šis sutrikimas neproporcingai dažnai pasitaiko asmenims, sergantiems priklausomybės nuo narkotikų ligomis. Iš tiesų, ankstesni tyrimai parodė, kad nors ASPD būdingas maždaug 3,6 % bendrosios populiacijos, jis gali būti nustatytas net 81 % asmenų, kovojančių su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu. Šis stulbinantis sutapimas rodo, kad reikia išsamiau ištirti, kaip ASPD sąveikauja su įvairiomis priklausomybės formomis.

Tyrime, kuriam vadovavo Jeilio universiteto ir kitų garsių institucijų tyrėjų komanda, daugiausia dėmesio skirta 1660 asmenų, kuriems diagnozuota ASPD, lyginant juos su kontroline grupe, kurią sudarė 6640 asmenų. Siekiant kontroliuoti demografinius veiksnius, galinčius turėti įtakos rezultatams, dalyviai buvo atrinkti pagal tokius atitikties kriterijus kaip lytis, amžius ir rasė. Buvo siekiama ištirti sąsajas tarp ASPD ir penkių rūšių SUD: alkoholio (AUD), kanapių (CanUD), kokaino (CocUD), opioidų (OUD) ir tabako (TUD) vartojimo sutrikimų.

Viena iš svarbiausių tyrimo išvadų - stiprus ryšys tarp ASPD ir AUD, CanUD ir TUD diagnozės bei sunkumo. Pavyzdžiui, ASPD turintiems asmenims beveik du kartus dažniau buvo diagnozuoti alkoholio vartojimo sutrikimai (šansų santykis - 1,89) ir daugiau nei du kartus dažniau - kanapių vartojimo sutrikimai (šansų santykis - 2,13). Nors ASPD buvo susijęs ir su kokaino bei opioidų vartojimo sutrikimais, šios sąsajos neišlaikė griežtų statistinių testų, reikalingų joms patvirtinti su dideliu tikrumu.

Tyrėjai taip pat nagrinėjo specifinius ŠNV diagnostinius kriterijus, tokius kaip pavojingas vartojimas, abstinencijos simptomai ir bandymai mesti vartoti. Pažymėtina, kad "pavojingo vartojimo" kriterijus buvo nuosekliai susijęs su ASPĮ visų tirtų medžiagų atžvilgiu. Tai rodo, kad ASPD sergantys asmenys yra linkę pavojingai elgtis vartodami medžiagas, nepriklausomai nuo narkotikų rūšies. Tačiau netikėtas posūkis - tyrime nustatyta, kad bandymai mesti vartoti kokainą buvo atvirkščiai proporcingi ASPD. Kitaip tariant, ASPD sergantys asmenys rečiau bandė mesti kokainą, palyginti su asmenimis, neturinčiais šio sutrikimo.

Šis atradimas kelia svarbių klausimų apie ASPD sergančių asmenų motyvaciją ir elgesį, susijusį su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu. Ar dėl impulsyvaus ir rizikuoti siekiančio ASPD pobūdžio asmenys mažiau linkę mesti priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimą, o gal kokainas yra kažkas specifinio, kas daro įtaką tokiam elgesiui? Norint išsiaiškinti psichologinius ir neurobiologinius mechanizmus, reikės tolesnių tyrimų.

Tyrimo išvados rodo, kad ASPD ir priklausomybės nuo narkotikų sindromo komorbidiškumas yra sudėtingas. Tyrimas, kuriame nagrinėjami skirtingi ASPD sergančių asmenų SUD modeliai, suteikia vertingų įžvalgų, galinčių padėti gydytojams parengti tikslingesnes intervencines priemones. Pavyzdžiui, gydymo programose gali tekti labiau atkreipti dėmesį į padidėjusią ASPD pacientų pavojingo vartojimo riziką, taip pat į tam tikrų medžiagų, pavyzdžiui, kokaino, keliamus unikalius iššūkius.

Dar vienas svarbus tyrimo aspektas - dėmesys ASPĮ sunkumo laipsniui. Nustatyta, kad ASPD ir SUD diagnozių sąsajos buvo stipresnės nei sąsajos, pagrįstos sutrikimo sunkumu. Tai rodo, kad ASPD gali būti labiau susijęs su tuo, ar asmeniui išsivysto priklausomybė, o ne su tuo, kokio sunkumo ta priklausomybė tampa.

Apskritai šis tyrimas žymi svarbų žingsnį į priekį siekiant suprasti dvigubas ASPD ir SUD problemas. Išryškinus skirtingus šių sutrikimų sąveikos būdus, jis atveria kelią būsimiems tyrimams, kurie galėtų patikslinti diagnostikos kriterijus ir pagerinti gydymo rezultatus. Kaip pažymi tyrimo autoriai, "individualizuotos intervencijos, nukreiptos į mechanizmais pagrįstą potipių nustatymą", galėtų padėti geriau rūpintis asmenimis, susiduriančiais ir su ASPĮ, ir su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimais.

Išsamesnės informacijos apie visą straipsnį rasite čia: https://doi.org/10.1038/s41398-024-03054-z (clearnet).

Jei domitės tokiomis publikacijomis, atsiliepkite ir palikite komentarų. Tai bus ženklas man tęsti.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,472
Solutions
4
Reaction score
1,002
Points
113
Deals
1
Palyginti su visais mano pažįstamais, aš vartoju daug kokaino. Kokainas yra laikinas vaistas nuo asocialaus asmenybės sutrikimo. Kai esu pavartojęs kokaino, tiesiog einu ir su visais kalbuosi. Aš retai kalbuosi su kuo nors, ko nepažįstu, nebent esu išgėręs kokaino. Anksčiau 25 metus buvau alkoholikas, bet mano kepenys nesveikos. Tai padarė kokainas ir alkoholis. Neturėjau jokių problemų metęs gerti. Tiesiog iškeičiau jį į metamfetaminą. Man nebuvo diagnozuotas joks sutrikimas, bet ir nesistengiau juo tapti.
 
Top