Izopropil-nitrit szintézis

Helló bb fórum, ez az első hozzászólásom, és ebben elhozom az izopropil-nitrit szintézisét, amely egy ellenszer a cianid ellen, amely nagyon hasznos lehet abban az esetben, ha (Isten ments) mérgezést okoz az említett vegyület. Hasonlóképpen, bizonyos esetekben ezt az anyagot rekreációs céllal használják az LMBTQ+ emberek.
Szeretném tisztázni, hogy ez a szintézis kizárólag tájékoztatás céljából készült, és nem azért, hogy bizonyos, az FBI feketelistáján szereplő kémiai vegyületek titkos szaporítására ösztönözzön.
Hasonlóképpen szeretném tisztázni, hogy nem vagyok vegyészszakértő, hanem inkább egy vegyészgyakornok, aki egy kicsit több tudással rendelkezik, mint az egyetemi osztálytársaim, a termékeim tisztasága pedig kellően elfogadható és nem sajnálatra méltó.
PIQrRkE2Tm

Használandó eszközök:

-2x500 ml-es főzőpoharak
-pipetta (extrakciókhoz)
-200 ml-es kémcső
-kamrás üvegek a tároláshoz
-mérleg

Felhasználandó vegyületek

-180 ml izopropil-alkohol (IPA)
-300 ml sósav (HCl)
-230 g nátrium-nitrit (NaNO2)
-180 ml desztillált víz (dH2O)
- 1-2 kanál nátrium-hidrogénkarbonát (NaHCO3)

Kezdjük el, egy 500 ml-es főzőpohárban keverjünk össze 300 ml 37%-os sósavat és 180 ml izopropil-alkoholt. (nevezzük ezt a keveréket B keveréknek). A B keveréket tegyük a hűtőszekrénybe kb. 30 percre, hogy a hőmérséklete csökkenjen.
5g2vI1et03
ZL258VrHhD
HTRrUKYve2

Közben a másik főzőpohárban 180 ml desztillált vizet és 230 g nátrium-nitritet keverünk össze. (Ehhez a szintézishez nem volt nálam mérleg, ezért csak addig öntöttem a NaNO2-t a dH2O-ba, amíg túltelített reakció nem alakult ki. Jól összekeverjük. (Nem készítettem képet a NaNO2 és a dH2O keveredéséről, csak a vízfázisról (akkor adtam hozzá NaNO2-t).

MsZytm1znX
U7Nn2KyYg6


-Amikor az A keveréket jól elkevertük, cseppenként hozzáadjuk a már lehűtött B oldatot, és addig keverjük, amíg az adalékolás befejeződik.


AUneoltPY0
H8hnswBkIM
JE5Mq24rPW


- Az adalékolás után két réteg képződik (a felső a keresett termék).
- Ezután a felső réteget pipettával kivesszük, és egy 250 ml-es főzőpohárban tároljuk (nekem nincs, de egy pohár is megfelel).

PBjtCHLm0p
U4fSMne3Rv


- A következő lépés a nem teljesen reagált savmaradványok eltávolítása. Ehhez egy evőkanál nátrium-hidrogénkarbonátot adunk a termékünkhöz, és addig keverjük, amíg nem lesznek buborékok.

E90JvxoyU5


-Ha már tisztább a nitritünk, a következő és egyben utolsó lépés az izopropil-nitritünk dekantálása és borostyánszínű üvegekben való tárolása.
-A végső hozam körülbelül 110 ml.

QyGNY9BZwO
AvsImolrBS

Köszönjük a figyelmet.
~~KIZÁRÓLAG OKTATÁSI CÉLLAL KÉSZÜLT~~
 

Attachments

  • W26AjiUrcs.jpeg
    W26AjiUrcs.jpeg
    496.8 KB · Views: 43
  • kWSMo0UZsy.jpeg
    kWSMo0UZsy.jpeg
    575.9 KB · Views: 42
  • O15RTPAzMm.jpeg
    O15RTPAzMm.jpeg
    637.7 KB · Views: 58
Top