Σύνθεση της β-φαινυθυλαμίνης

sakalak

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Ξέρω ότι πρόκειται για νόμιμη ουσία, αλλά είναι κυριολεκτικά αδύνατο να βρω οποιαδήποτε πηγή στο clearnet για το πώς να το συνθέσω στο σπίτι. Πώς να συνθέσετε β-φαινυλαιθυλαμίνη/β-φαινυλαιθυλαμίνη/φαινυλαιθυλαμίνη HCl στο σπίτι; Σας ευχαριστώ.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,404
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Παράξενο, πληκτρολόγησα σύνθεση β-φαινυλαιθυλαμίνης στο Google και πήρα 6 διαδρομές
 
Last edited:

sakalak

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Σας ευχαριστώ, τα έχω δει όλα αυτά. Εκτός από το πρώτο, φαινόταν αδύνατο να γίνουν εκτός αν έχεις ένα πραγματικό εργαστήριο με όλα τα φανταχτερά χημικά - δεν θα έκανα την ερώτηση αν είχα.
Μετά έρχεται η πρώτη εργασία που αναφέρατε. Ενώ το βενζυλοκυανίδιο δεν είναι κυριολεκτικά αδύνατο να βρεθεί- η αντίδραση απαιτεί υψηλή πίεση υδρογόνου, η οποία πάλι απαιτεί εξοπλισμό υψηλού προφίλ (υποθέτω;).
Έκανα την ερώτηση για να δω αν υπάρχουν ευκολότεροι τρόποι, που είναι δυνατόν να γίνουν στο σπίτι. Ορισμένες από τις συνθέσεις αμφεταμίνης απαιτούν ελάχιστο εξοπλισμό και προσιτές χημικές ουσίες, ήλπιζα ότι υπάρχει τέτοιος τρόπος και για τη β-φαινυλαιθυλαμίνη.
Έτσι, για παράδειγμα, αν την έχετε συνθέσει ποτέ ή έχετε δει μια σύνθεση που να πληροί τα "κριτήρια" που μόλις εξήγησα, θα εκτιμούσα τη βοήθεια.
Το γκουγκλάρισμα της ερώτησης ήταν ανάμεσα στις δυνατότητες και τις προσπάθειές μου.
Σας ευχαριστώ.
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Μπορείτε να το συνθέσετε αρκετά εύκολα. Αν θέλετε ένα πώς να το κάνετε μόνο με otc πράγματα εδώ είναι.
1. Μπορείτε να πάρετε βενζαλδεΰδη από κάποια αρωματικά αμυγδάλου απλά ελέγξτε την ετικέτα (θα πρέπει να την αποστάξετε) ή μπορείτε να πάρετε πικραμυγδαλέλαιο (ενδεχομένως δεν απαιτείται απόσταξη). 2. Πάρτε λίγο NaOH από ανοιχτήρι αποχέτευσης, νιτρομεθάνιο από καύσιμα rc (θα χρειαστεί να το αποστάξετε) και HCl. Προσαρμόστε τη στοιχειομετρία, αλλά ακολουθήστε αυτή τη διαδικασία: https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0413. Θα σας συνιστούσα να το ανακρυσταλλώσετε. Τώρα που έχετε το νιτροστυρένιο θα πρέπει να το μειώσετε. Ο ευκολότερος τρόπος θα είναι με υδράργυρο. Αν μπορείτε να αγοράσετε υδράργυρο απευθείας, κάντε το. Αν όχι, αγοράστε διακόπτες κλίσης ή κάποιο άλλο προϊόν που περιέχει υδράργυρο. Προμηθευτείτε νιτρικό οξύ ή φτιάξτε το. Χρησιμοποιήστε το για να φτιάξετε νιτρικό υδράργυρο. Υπάρχουν μερικές εξαιρετικές πηγές στο διαδίκτυο για αυτή την αντίδραση. Τώρα κάντε μια αναγωγή Hg/Al στο νιτροστυρένιο σας. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αυτής της αντίδρασης στο διαδίκτυο. Κάντε την εργασία σας και κάπως έτσι τελειώσατε!
2. Αγοράστε βενζυλική αλκοόλη. Την έχω δει να πωλείται ως διαλύτης σε μερικά μέρη. αντιδράστε την με HCl για να πάρετε χλωριούχο βενζύλιο. Υπάρχουν πολλά βίντεο αυτής της αντίδρασης στο youtube. Από εκεί και πέρα θα φτιάξετε όποιο κυανιούχο άλας θέλετε. Υπάρχουν πολλές αναφορές στο διαδίκτυο για το πώς να φτιάξετε κυάνιο. Απλά να είστε προσεκτικοί! Τώρα θα αντιδράσετε το κυάνιο σας με το χλωριούχο βενζύλιο. Γκουγκλάρετε τη σύνθεση νιτριλίου kolbe για παραδείγματα και για το ποιους διαλύτες να χρησιμοποιήσετε. Τώρα έχετε βενζυλνιτρίλιο! Μπορεί επίσης να αναχθεί με Al/Hg.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,404
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
HsV4d81z6r

Εδώ είναι η πιο εύκολη σύνθεση της. Τι θα με ανταλλάξετε με αυτό; Έχω αυτό εδώ. Ξεχνάω πόσο το πλήρωσα, αλλά λιγότερο από 20 δολάρια.
 

sakalak

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Σας ευχαριστούμε. Αν ήμουν στις ΗΠΑ, θα ήθελα πολύ να το αγοράσω αυτό από εσάς. Είδα και άλλα στο διαδίκτυο, αλλά η χώρα μου μάλλον δεν θα επιτρέψει την εισαγωγή. Γι' αυτό προσπαθώ να το συνθέσω.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,404
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Δεν μπόρεσα να βρω τίποτα άλλο να κάνω με αυτό εκτός από το να συνθέσω κάποιο ανάλογο καρφεντονύλης. Αν γνωρίζετε κάτι άλλο, παρακαλώ πείτε το μας.
 

sakalak

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Δεν είμαι ειδικός, αλλά απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν πολλά που μπορείτε να κάνετε με αυτό το πράγμα. Και έχετε 500 γραμμάρια, που είναι αρκετά πολλά. Αν δεν έχεις ανοίξει τη συσκευασία (όπως καταλαβαίνω από τη φωτογραφία, δεν το έκανες), θα το πουλούσα απλά στο διαδίκτυο. Δεν είναι παράνομο, οπότε αν βάλεις τιμή χαμηλότερη από την κανονική, θα είσαι εντάξει. Διαφορετικά, είναι ένα ωραίο και ασφαλές διεγερτικό για κατανάλωση, αν αυτό είναι μια επιλογή για εσάς. Μην ξεπερνάτε το 1 γραμμάριο την ημέρα και τα 3 γραμμάρια την εβδομάδα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,404
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Πιστέψτε με, έκανα την έρευνα. Χωρίς ένα ΜΑΟΙ-Β, δεν διαρκεί αρκετά in vivo για να κάνει τίποτα. Οι ΜΑΟΗ-Β είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεθούν με τα Α. Τελικά θα βρω κάτι να κάνω με αυτό. Υποθέτω ότι θα το κάνω. Είδα σήμερα ότι μπορώ να το διμεθυλιώσω με ακετόνη κάνοντας διμεθυλοφαινυλαιθυλαμίνη Schaffer bas, ιμίνη, αζω. Δεν ξέρω πώς να το ονομάσω, αλλά μια αναδιάταξη 1,2 θα μπορούσε να το κάνει μεθαμφεταμίνη.
 

sakalak

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
@psy Ουάου, δεν περίμενα ένα τόσο χρήσιμο σχόλιο. Ευχαριστώ πολύ, θα το κάνω οπωσδήποτε αυτό. Θα δημοσιεύσω τις ενημερώσεις μου εδώ αν κάποιος τις χρειαστεί και στο μέλλον.
 
  • Like
Reactions: psy

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Ο απολύτως ευκολότερος τρόπος θα ήταν απλώς μια αποκαρβοξυλίωση της φαινυλαλανίνης. Αυτό μπορεί να γίνει με έναν καταλύτη κετόνης και έναν διαλύτη υψηλού σημείου ζέσεως. Αυτό θα ήταν πολύ πιο εύκολο αν ο μοναδικός σας στόχος είναι να φτιάξετε μπιζέλια. Ξέχασα ότι αυτό ήταν δυνατό όταν έγραψα την τελευταία μου ανάρτηση.
 
Top