Θα πρέπει να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε το Telegram ?

HewHiSt

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 19, 2024
Messages
46
Reaction score
28
Points
18
FaRur4jkiP

Ο Pavel Durov, Γαλλο-Ρώσος (με γαλλική διατροφολογία το 2021) δισεκατομμυριούχος και διευθύνων σύμβουλος της Telegram συνελήφθη στο αεροδρόμιο Le Bourget το περασμένο Σάββατο και του απαγγέλθηκαν κατηγορίες το βράδυ της Τετάρτης, αφού πέρασε 4 ημέρες υπό κράτηση (αστυνομική επιτήρηση)

en.wikipedia.org

Η γαλλική δικαιοσύνη κατηγορεί τον Pavel Durov ότι δεν ενήργησε κατά της διάδοσης εγκληματικού περιεχομένου στην εφαρμογή του, γεγονός που θα μπορούσε να του στοιχίσει βαριές κυρώσεις
(Συνολικά, η δικαστική έρευνα που ξεκίνησε εναντίον του στις 8 Ιουλίου αφορά δώδεκα αδικήματα)

Πηγή: Δρ: Εισαγγελέας του Παρισιού, Laure Beccuau

Γνωρίζοντας ότι διέφυγε από τη Ρωσία για να προστατεύσει την ιδιωτική ζωή των χρηστών του, αρνούμενος να δώσει στην FSB πρόσβαση στις πληροφορίες μας



Ο ιδρυτής του Telegram αφέθηκε ελεύθερος και υπόκειται σε αυστηρό δικαστικό έλεγχο,
ο οποίος προβλέπει την υποχρέωση καταβολής εγγύησης ύψους 5 εκατομμυρίων ευρώ ή περίπου 5,5 εκατομμυρίων δολαρίων και την υποχρέωση να παρουσιάζεται στο αστυνομικό τμήμα δύο φορές την εβδομάδα, καθώς και την απαγόρευση εξόδου από το γαλλικό έδαφος

Πηγή: Παρίσι, Laure Beccuau


Pavel Durov κινδυνεύει με φυλάκιση έως και δέκα ετών.
Ο δικηγόρος του δισεκατομμυριούχου, David-Olivier Kaminski, δήλωσε ότι :

"είναι εντελώς παράλογο να σκεφτεί κανείς ότι ο επικεφαλής ενός κοινωνικού δικτύου θα μπορούσε να εμπλέκεται σε εγκληματικές πράξεις που δεν τον αφορούν, ούτε άμεσα ούτε έμμεσα"

Μετά τη σύλληψη του κ. Durov, η εταιρεία, η οποία εδρεύει στο Ντουμπάι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, δήλωσε ότι τηρεί την Ε.Ε. και ότι "είναι παράλογο να ισχυρίζεται κανείς ότι μια πλατφόρμα ή ο ιδιοκτήτης της είναι υπεύθυνοι για την κατάχρηση της εν λόγω πλατφόρμας".

Επιπλέον, ο Pavel Durov αποτελεί επίσης αντικείμενο έρευνας για "σοβαρή βία" εναντίον ενός από τα παιδιά του, του μικρότερου (καταγγελία που κατέθεσε η σύζυγός του στην Ελβετία)



Διεθνείς αντιδράσεις :


Ο Elon Musk αντέδρασε δημιουργώντας το #FreePavel πριν δημοσιεύσει ένα νέο μήνυμα που έλεγε

"Liberté, Liberté! Liberté?"

(Liberté = Ελευθερία)


"Η σύλληψη του Pavel Durov είναι μια επίθεση στη βάση του ανθρώπινου δικαιώματος στην επικοινωνία"

Ο πληροφοριοδότης Edward Snowden επιτέθηκε περαιτέρω

"Είμαι έκπληκτος και βαθιά λυπημένος που ο Emmanuel Macron έφτασε στο σημείο να παίρνει ομήρους προκειμένου να αποκτήσει πρόσβαση σε ιδιωτικές επικοινωνίες. Αυτό εξευτελίζει όχι μόνο τη Γαλλία, αλλά ολόκληρο τον κόσμο"


Ο Ντμίτρι Πεσκόφ, εκπρόσωπος της ρωσικής προεδρίας, δήλωσε την Τρίτη ότι :

"οι κατηγορίες που διατυπώνονται είναι πολύ σοβαρές και απαιτούν εξίσου αδιάσειστα στοιχεία"

καταγγέλλοντας μια " απόπειρα εκφοβισμού"



Πηγή: France Bleu


Breaking news :


"Ο διευθύνων σύμβουλος της Telegram, Πάβελ Ντούροφ, ζήτησε να ειδοποιηθεί ο Γάλλος δισεκατομμυριούχος Ξαβιέ Νιέλ για την κράτησή του το βράδυ του Σαββάτου, έμαθε το BFMTV, επιβεβαιώνοντας πληροφορίες του AFP. Αυτή είναι η πρώτη κλήση που έκανε ο διευθύνων σύμβουλος της Telegram, αλλά δεν είναι γνωστό αν κατάφερε να μιλήσει στο τηλέφωνο με τον διευθύνοντα σύμβουλο της Free. Σε επικοινωνία με το AFP, το περιβάλλον του Xavier Niel δεν έχει ακόμη απαντήσει"

NwjArikCuK



"Ο ιδρυτής της Iliad είναι ένα από τα μεγάλα αφεντικά που βρίσκονται κοντά στον πρόεδρο Emmanuel Macron. Σύμφωνα με άλλη πηγή προσκείμενη στην υπόθεση, ο Πάβελ Ντούροφ ανέφερε κατά τη διάρκεια της αστυνομικής του προφυλάκισης τους δεσμούς του με τον αρχηγό του κράτους συγκεκριμένα. Οι δύο άνδρες γευμάτισαν μαζί το 2018. Για λόγους που οι αρχές δεν θέλησαν ποτέ να επικοινωνήσουν" (BFMTV)


en.wikipedia.org
 

echelon

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jul 26, 2024
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Εάν η γαλλική κυβέρνηση αποκτήσει πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα, αυτό θα επηρεάσει κυρίως τους ανήλικους παραβάτες που δεν είναι ανώνυμοι και οι οποίοι ενδέχεται να αντιμετωπίσουν συνέπειες λόγω των δικών τους κακών αποφάσεων.

Αντίθετα, το Κινεζικό Κομμουνιστικό Κόμμα έχει πρόσβαση σε τεράστιες ποσότητες παγκόσμιων δεδομένων, ωστόσο το ζήτημα αυτό φαίνεται να λαμβάνει ελάχιστη προσοχή στις μέρες μας.

Μπορείτε να εξακολουθείτε να χρησιμοποιείτε το Telegram, αλλά είναι σημαντικό να παραμείνετε σε εγρήγορση για την προστασία της ιδιωτικής σας ζωής. :)

Αν σας ενδιαφέρει αυτό το θέμα, μοιράστηκα ένα νήμα σχετικά με τον αλγόριθμο του Telegram πριν από ένα μήνα.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Νομίζω ότι είναι ένας τομέας για τον οποίο θα ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός προς το παρόν. Βλέπω ότι κάτι μεγάλο θα συμβεί σε αυτόν.
 

DontGetUp

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2024
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Δεν πρέπει ποτέ να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε το Telegram για παράνομη δραστηριότητα
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Συμφωνώ ότι το Telegram δεν είναι ιδανικό για καλή OPSEC. Μπορεί να γίνει, αλλά ακόμη και τότε οι απατεώνες βρίσκονται παντού.
 

Insurgeon

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 18, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Telegram όπως μια ταχυδρομική κάρτα, δηλαδή εφόσον γνωρίζετε ότι ΟΛΟΙ μπορούν να διαβάσουν τα πράγματά σας και ενεργείτε αναλόγως, τότε είναι μια χαρά. Μην κάνετε τίποτα παράνομο στο Telegram.
 

bennykoz

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Sep 21, 2024
Messages
6
Reaction score
3
Points
3
Μου είχε πει κάποτε ένα από τα αφεντικά μου... "τίποτα δεν είναι αδύνατο, είναι απλώς θέμα χρημάτων." Έτσι, προσωπικά πιστεύω (να έχετε υπόψη σας, δεν νομίζω ότι ξέρω μούφα από αυτά τα πράγματα.) ότι αν κάτι "φαίνεται αμαυρωμένο, μην το ρισκάρετε. Πιστεύω ότι φτιάχνοντας μια hi κρυπτογραφημένη πλατφόρμα συνομιλίας που έχει ψεύτικα μηνύματα με παραπλανητικές πληροφορίες π.χ. 11 και 1 με τις πραγματικές πληροφορίες. Και hav το συντονισμένο σε κάποια μορφή συστήματος που τρέχει με την ώρα που αποστέλλεται.. δηλαδή κάθε 5 λεπτά της ώρας σημαντικό για κάθε μήνυμα, αλλά μόνο οι άνθρωποι που πρέπει να γνωρίζουν το πραγματικό. Να έχετε έτοιμες εφεδρικές πλατφόρμες σε περίπτωση που καεί η μία. Και αφήστε όλους τους εμπλεκόμενους να έχουν ίση ευθύνη ώστε να έχει την ίδια δομή με το διαδίκτυο. Όχι ένα μόνο σημείο σύνδεσης αλλά πολλά ίσα. Για να μην μπορεί να το πλευροκοπήσουν...

Αλλά, hey, αυτό είναι το 1ο μου post... οπότε τι να ξέρω εγώ lol
 

mr_spongebob

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 2, 2024
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
İdealy κανείς δεν πρέπει να χρησιμοποιεί το telegram για κάτι παράνομο σε αυτό το σημείο, επειδή αν οι αρχές επιβολής του νόμου κάνουν ένα αίτημα θα παρέχουν αριθμούς τηλεφώνου και διευθύνσεις ip, ίσως μπορείτε να κρύψετε το İP σας, αλλά ο αριθμός τηλεφώνου είναι πραγματικά δύσκολο να το κάνετε αυτό.
 

narabreakingbad

Don't buy from me
New Member
Language
🇭🇺
Joined
Oct 3, 2024
Messages
27
Reaction score
7
Points
3
Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε το Telegram, έγινε επικίνδυνο.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Η σύνοδος, το simplex ή το παλιό καλό jabber θα είναι καλές εναλλακτικές λύσεις
 

matijamaki1

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
μπορείτε να ξεκινήσετε τη χρήση συνεδρίας ή atox
 
Top