Τα πειράματά μου shake and bake

marges

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Jul 11, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Γεια σε όλους, γράφω από την Τουρκία, ήρθα χωρίς να παρακολουθώ το Breaking Bad 😁 Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και πολύ καιρό. Όσο περισσότερο το κοιτάζεις, τόσο πιο περίπλοκο γίνεται. Προσπαθώ να καταλάβω και να παράγω εφαρμόζοντας το στην πράξη. Καταλαβαίνω καθώς δοκιμάζω 😁
Σήμερα δοκίμασα να φτιάξω ένα shake and bake με τα υλικά που είχα, νομίζω ότι είχα θετικά αποτελέσματα. Τα συστατικά που χρησιμοποιώ
--------------------------------
Ο εξοπλισμός ασφαλείας μου
-γάντια από λάτεξ
-Μάσκα αερίου που χρησιμοποιείται στη φωτιά
-πυρίμαχο παντελόνι με τιράντες και παλτό
-------------------------------------------------------
-Λευκή σκόνη λιπάσματος νιτρικού αμμωνίου.
-1 ξηρό κρύο φάρμακο
- Χρησιμοποίησα μεθυλική αλκοόλη και αιθυλική αλκοόλη αντί για καύσιμα κατασκήνωσης, τα είχα πρόχειρα
-Μέταλλο λιθίου
-Αυτό
- σκόνη καθαριστικού αποχέτευσης

Αφού έφερα όλα τα υλικά μαζί, η αντίδραση ξεκίνησε πολύ αργά, αλλά δεν ήταν όπως είδα στο βίντεο, υπήρχε μια μικρή θερμότητα.
Πρόσθεσα κατά διαστήματα καθαριστικό αποχέτευσης και συνέχισα προσθέτοντας λίγο νερό. Το ανακίνησα περιστασιακά για μια ημέρα. Στη συνέχεια το φιλτράρισα μέσα από ένα φίλτρο καφέ. Προέκυψε ένα διαφανές κίτρινο υγρό. Στη συνέχεια έβαλα αλάτι νατρίου και οξύ σε ένα μαξιλάρι και έστησα ένα μηχανισμό με ένα λάστιχο. Όταν έδωσα αέριο στο υγρό, εμφανίστηκε ελαφρύς καπνός και όχι χιόνι. Δεν εγκατέλειψα την ελπίδα όταν είδα μερικούς κρυστάλλους στον πυθμένα. Αφού φιλτράρισα το υγρό 3 φορές, στέγνωσα τα φίλτρα και το υγρό ξεχωριστά.
- Ξέπλυνα λίγο από το υγρό στο φίλτρο με ασετόν, η υπόλοιπη καθαρή λευκή σκόνη παρέμεινε στο φίλτρο και το στέγνωσα ξεχωριστά.
- Έβαλα το υγρό σε ένα δίσκο χωρίς να το πλύνω με ασετόν και το στέγνωσα ξεχωριστά, και την επόμενη ημέρα εμφανίστηκε λευκή σκόνη.
-Επλυνα το αεριοποιημένο υγρό με ακετόνη και το στέγνωσα σε ξεχωριστό φίλτρο, αλλά οι κρύσταλλοι εξαφανίστηκαν.

Αυτή τη στιγμή, έχω ένα στρώμα λευκής σκόνης στο δίσκο και λευκή σκόνη στο φίλτρο που έπλυνα με ασετόν. Τώρα θα διερευνήσω πώς να το κρυσταλλώσω σε απλή μορφή στο σπίτι. Θα γράψω ξανά για τις εξελίξεις εδώ.

Επιπλέον, αγόρασα σπρέι καθαρισμού στεφάνης από την αγορά και θα το δοκιμάσω αντί για υγρό εκκίνησης. Αναρωτιέμαι γιατί δεν χιονίζει όταν δίνω γκάζι.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Θα υποθέσω ότι υπάρχει νερό μέσα σε αυτό. Αν πετύχατε την πρωτονίωση της χημικής ουσίας, όταν είναι η hcl,mitmpredipitates από μη πολικό διαλύτη αλλά είναι πολύ διαλυτή στο νερό και απλά πηγαίνει στο νερό αντί να κατακρημνιστεί
 
Top