Question Μονομεθυλαμίνη 40% νερό

lucas_cash

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 30, 2024
Messages
33
Reaction score
16
Points
8
Oke κανονικά φτιάχνω mdma με τις ακόλουθες χημικές ουσίες
Πετρέλαιο Pmk
Μονομεθυλαμίνη 99%
Μεθανόλη
NaBH4

Αλλά τώρα έλαβα Μονομεθυλαμίνη 40% νερό το οποίο μου δίνει ένα σφάλμα σχετικά με το αν το νερό θα αποτελέσει πρόβλημα για την παρασκευή της ελεύθερης βάσης mdma. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτό.

Σκεφτόμουν να ανακατέψω το έλαιο pmk με το νερό Μονομεθυλαμίνη 40% για 10 λεπτά. Και μετά να το αφήσω να ξεκουραστεί μέχρι το λάδι pmk να πέσει στον πυθμένα του δοχείου και το μονομεθυλένιο/νερό να μείνει πάνω από αυτό.

Στη συνέχεια να βγάλω το μονο/νερό και να αφήσω το πετρέλαιο pmk ώστε να μπορώ να προσθέσω μεθανόλη σε αυτό και να συνεχίσω να προσθέτω NaBH4.
Θα είναι αυτός ένας καλός τρόπος για να αφαιρέσω το νερό έξω, ή πρέπει να τα αφήσω όλα μέσα σε αυτό.

Ξέρει κανείς αν το νερό θα είναι πρόβλημα για την όλη διαδικασία;
 

Tovenaar

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 29, 2023
Messages
62
Reaction score
32
Points
18
Το νερό θα αποτελέσει πρόβλημα για το σχηματισμό ιμίνης... παρακαλούμε χρησιμοποιήστε διάλυμα μεθανόλης μεθυλαμίνης, η αιθανόλη είναι επίσης δυνατή. Μπορώ να θυμηθώ κάποιες συνθέσεις nabh4 με διάλυμα μεθυλαμίνης σε νερό πριν από πολύ καιρό (την εποχή της "κυψέλης"), αλλά από ό, τι θυμάμαι ήταν όλες χαμηλές σε απόδοση (20-35%) Όλα αυτά είναι από ό, τι θυμάμαι από πολύ καιρό πριν.. δεν το δοκίμασα ποτέ ο ίδιος, επίσης επειδή είχα πάντα έναν προμηθευτή για το αέριο μονομεθυλαμίνη, και αργότερα για το ήδη κατασκευασμένο διάλυμα σε μεθανόλη..
 

lucas_cash

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 30, 2024
Messages
33
Reaction score
16
Points
8
Χρησιμοποιώ πάντα το αέριο μονομεθυλαμίνη
Αλλά αυτή τη φορά πήρα τη μονομεθυλαμίνη αναμεμειγμένη με νερό.

Δηλαδή λέτε ότι είναι καλύτερο να μην το χρησιμοποιείτε;
 

Tovenaar

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 29, 2023
Messages
62
Reaction score
32
Points
18
Λέω: δοκιμάστε το σε μικρή κλίμακα και αναφέρετε μας τα αποτελέσματα.
Εάν δεν μπορείτε.... Μην το χρησιμοποιείτε... 😅
 

lucas_cash

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 30, 2024
Messages
33
Reaction score
16
Points
8
Θα προσπαθήσω... θα δοκιμάσω και τη δική μου μέθοδο. Απλά βγάλτε το μετά την ανάδευση και συνεχίστε με μεθανόλη.
Δεν έχω πια χρόνο να παραγγείλω αέριο μονομεθυλαμίνη, πράγμα που είναι χάλια.

Θα αναφέρω τα αποτελέσματα.
 

Tovenaar

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 29, 2023
Messages
62
Reaction score
32
Points
18
Διάβαζα σε παλιό υλικό που εξακολουθώ να έχω, και κάποιος ανέφερε 56% με διάλυμα μεθυλαμίνης aqua. Οπότε σας παρακαλώ να μου αποδείξετε ότι κάνω λάθος, ελπίζω να δουλέψει με καλύτερη απόδοση!!!. Θα κάνει τα πάντα πολύ πιο εύκολα. Απλά παραγγείλετε methylamine hcl και φτιάξτε το δικό σας διάλυμα methylamine aqua solution 40%, αντί να παραγγείλετε αυτά τα βαρέλια των 200L.
 

Tovenaar

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 29, 2023
Messages
62
Reaction score
32
Points
18
Η μέθοδος που θα σκεφτόμουν θα ήταν η εξής:
Ανάμειξη του mdp2p με μεθανόλη, προσθήκη του διαλύματος μεθυλαμίνης aqua, τώρα προσθήκη του nabh4 υπό έντονη ανάδευση,

προσθέστε λίγο επιπλέον νερό, διαχωρίστε. Μαγειρέψτε το λίγο νερό και τη μεθανόλη που έχει απομείνει στη βάση mdma σας (τελικά αποστάξτε τη βάση σας, εγώ δεν το έκανα ποτέ, αλλά κάποιοι το κάνουν. Προσθέστε την ακετόνη σας και κρυσταλλώστε με hcl.
 

lucas_cash

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 30, 2024
Messages
33
Reaction score
16
Points
8
Ναι, αυτή είναι η μέθοδος για την οποία μιλούσα. Αλλά αντί να ξεκινήσουμε με mdp2p και μεθανόλη...
Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με mdp2p και διάλυμα Mono/νερού πρώτα.

Διαχωρίστε το mdp2p από το διάλυμα μονο/νερού.
Στη συνέχεια να προσθέσετε τη μεθανόλη στο mdp2p.
να συνεχίσω τη διαδικασία όπως την περιγράψατε.

Θα ξεκινήσω σύντομα και θα προσθέσω μερικές φωτογραφίες και αποτελέσματα εδώ.

Θα δοκιμάσω τόσο τον δικό σας όσο και τον δικό μου τρόπο. Ας δούμε τι θα συμβεί και πόση απόδοση θα έχω από αυτό.
 

Tovenaar

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 29, 2023
Messages
62
Reaction score
32
Points
18
Γιατί νομίζω ότι η διαδικασία που γράψατε δεν θα λειτουργήσει: η μεθυλαμίνη διαλύεται καλύτερα στο νερό, παρά στη μεθανόλη.
 

Tovenaar

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 29, 2023
Messages
62
Reaction score
32
Points
18
Βρήκα μια παλιά διαδικασία με μονο/νερό

Η αναγωγή του βοριοϋδρίτη (NaBH4) πραγματοποιήθηκε ως εξής: υδατικό διάλυμα (40%) μεθυλαμίνης (2 ml) προστέθηκε σε κρύο μίγμα MDP-2-P (1,51 g) σε MeOH (5 ml). Το μείγμα ψύχθηκε στους -20°C και στη συνέχεια προστέθηκε αργά NaBH4 (30 mg). Μετά τη διάλυση του αναγωγικού παράγοντα, το μείγμα της αντίδρασης αφέθηκε στους -20°C για δύο ώρες. Η προσθήκη NaBH4 επαναλήφθηκε τρεις φορές, σε δόσεις των 30, 30 και 40 mg, και το μείγμα της αντίδρασης αφέθηκε στους -20°C για 24 ώρες. Η μεθανόλη εξατμίστηκε, προστέθηκε 10% HCl (10 ml) σε υπόλειμμα και το διάλυμα πλύθηκε με CH2Cl2 (3 ml x 8 ml). Το οργανικό διάλυμα εκχυλίστηκε με 10% HCl, τα συνδυασμένα υδατικά στρώματα αλκαλοποιήθηκαν με 25% NaOH (~10 ml) και εκχυλίστηκαν με CH2Cl2 (3 ml x 10 ml). Τα συνδυασμένα εκχυλίσματα ξηράνθηκαν σε MgSO4, εξατμίστηκαν, το υπόλειμμα διαλύθηκε σε Et2O (18 ml) και το διάλυμα διαπέρασε ξηρό HCl. Το ίζημα του MDMA HCl διηθήθηκε, ξηράνθηκε και ομογενοποιήθηκε πριν από την ανάλυση.
 
Top