Κάπνισμα μεθαμφεταμίνης - Μείωση της βλάβης;

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
57
Reaction score
31
Points
18
Το κάπνισμα μεθαμφεταμίνης είναι πολύ διασκεδαστικό για μένα και για πολλούς ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Ωστόσο, η μεθαμφεταμίνη χρειάζεται θερμότητα για να εξατμιστεί (~170°C εξαρτάται από τη δομή και την καθαρότητα της μεθαμφεταμίνης) και οι άνθρωποι συνήθως την υπερκαίνε. Στη συνέχεια, τα μόρια της μεθαμφεταμίνης αρχίζουν να αποσυντίθενται και συνήθως γίνονται μαύρα.

Η ερώτησή μου είναι, τι είναι αυτό το υπόλειμμα της μεθαμφεταμίνης και πώς να αποφύγετε την εισπνοή δηλητηριωδών ουσιών από γυάλινη πίπα.

Δοκίμασα να κάψω σε χαμηλότερη θερμοκρασία και προσπάθησα να απλώσω την επιφάνεια της λιωμένης μεθαμφεταμίνης, αλλά δεν είναι καθόλου αποτελεσματικό.

Καμία ιδέα;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Εξαρτάται από τον τρόπο παρασκευής, τη διαδρομή WHT, καθώς και τις θερμοκρασίες και τις υπερβολές. Αυτό το έγγραφο το αναλύει πολύ καλά. Ο καλύτεροςτρόπος για να τα αποφύγετε θα ήταν να αγοράσετε ποιοτικό προϊόν. Η μεθαμφεταμίνη δεν θα πρέπει να γίνεται μαύρη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ποτέ, εκτός και αν την κάψετε. Ακούγεται σαν να μην παίρνεις μεθαμφεταμίνη ή να παίρνεις μεθαμφεταμίνη με μεγάλη νοθεία. Έχεις φωτογραφία;
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
57
Reaction score
31
Points
18
Αυτό συμβαίνει ακόμη και όταν έχω κρυσταλλική μεθαμφεταμίνη. Πικ δεν έχω τώρα, πέταξα την τελευταία μου πίπα.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Όταν η μεθαμφεταμίνη εκτίθεται σε θερμοκρασίες πολύ υψηλότερες από το σημείο εξάτμισής της, τα μόριά της αρχίζουν να διασπώνται μέσω πυρόλυσης (χημική διάσπαση λόγω θερμότητας). Αυτή η διάσπαση μπορεί να σχηματίσει διάφορες τοξικές ενώσεις. Το μαύρο υπόλειμμα που βλέπετε είναι πιθανότατα ένα μείγμα καμένης μεθαμφεταμίνης και αυτών των τοξικών χημικών ουσιών, τα οποία μπορούν να προκαλέσουν βλάβες στους πνεύμονες και άλλους ιστούς όταν εισπνέονται.

Παρόλο που καμία μέθοδος χρήσης μεθαμφεταμίνης δεν είναι απολύτως ασφαλής, ακολουθούν μερικές προσεγγίσεις που μπορεί να βοηθήσουν στη μείωση του κινδύνου εισπνοής βλαβερών υποπροϊόντων:

1. Χαμηλότερη, πιο ελεγχόμενη θέρμανση: Έχετε ήδη δοκιμάσει χαμηλότερες θερμοκρασίες, πράγμα που είναι ένα καλό βήμα. Το κλειδί εδώ είναι να στοχεύσετε σε σταθερή, ομοιόμορφη θέρμανση του σωλήνα για να αποφύγετε την καύση της μεθαμφεταμίνης. Η χρήση ενός φακού βουτανίου με μαλακή φλόγα (αντί για άμεση υψηλή θερμότητα) μπορεί να βοηθήσει στον αποτελεσματικότερο έλεγχο της θερμοκρασίας. Ο στόχος είναι να θερμάνετε όσο χρειάζεται για να εξατμίσετε τη μεθαμφεταμίνη, όχι να την κάψετε.

2. Απλώνετε τη μεθαμφεταμίνη με λεπτό τρόπο: Το να απλώνετε τη μεθαμφεταμίνη πιο αραιά στην επιφάνεια του σωλήνα μπορεί να βοηθήσει να εκτεθεί μεγαλύτερο μέρος της ουσίας σε χαμηλότερη θερμότητα, επιτρέποντας την καλύτερη εξάτμιση. Ωστόσο, όπως παρατηρήσατε, δεν λειτουργεί πάντα καλά. Ένας τρόπος για να το βελτιώσετε αυτό είναι να γέρνετε και να περιστρέφετε απαλά την πίπα κατά τη διάρκεια της θέρμανσης, διασφαλίζοντας ότι η μεθαμφεταμίνη δεν θα συγκεντρωθεί και δεν θα υπερθερμανθεί σε ένα σημείο.

3. Ψύξη του ατμού: Εξετάστε το ενδεχόμενο να χρησιμοποιείτε μακρύτερους γυάλινους σωλήνες ή εξαρτήματα που επιτρέπουν στον ατμό να κρυώσει ελαφρώς πριν από την εισπνοή. Ο καυτός ατμός μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερο ερεθισμό στους πνεύμονες και μπορεί ενδεχομένως να μεταφέρει περισσότερες ακαθαρσίες. Οι μακρύτεροι σωλήνες δίνουν χρόνο στον ατμό να συμπυκνωθεί ελαφρώς, επιτρέποντας στα μεγαλύτερα τοξικά σωματίδια να καθιζάνουν μέσα στον σωλήνα αντί να εισπνέονται.

4. Συχνός καθαρισμός των σωλήνων: Καθαρίζετε τακτικά τη γυάλινη πίπα σας για να απομακρύνετε τυχόν συσσωρευμένα υπολείμματα. Τα υπολείμματα από προηγούμενες συνεδρίες δεν μπορούν μόνο να επηρεάσουν τη γεύση, αλλά μπορούν επίσης να συμβάλουν στην απελευθέρωση επιβλαβών χημικών ουσιών όταν ξαναζεσταίνονται. Χρησιμοποιήστε μια κατάλληλη μέθοδο καθαρισμού γυαλιού, όπως ισοπροπυλική αλκοόλη και αλάτι, για να διαλύσετε τα υπολείμματα και να αποτρέψετε την επανεισπνοή καμένων υλικών.

5. Τεχνικές εισπνοής: Η λήψη πιο αργών, μικρότερων χτυπημάτων μπορεί επίσης να μειώσει την ποσότητα του ατμού που εισπνέεται με τη μία, μειώνοντας τον ερεθισμό και την πιθανή έκθεση σε επιβλαβή υποπροϊόντα.

Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι ακόμη και με τις μεθόδους μείωσης της βλάβης, η μεθαμφεταμίνη ενέχει σημαντικούς κινδύνους τόσο για τη σωματική όσο και για την ψυχική υγεία. Το κάπνισμα μεθαμφεταμίνης μπορεί να οδηγήσει σε βλάβη των πνευμόνων (που μερικές φορές αποκαλείται "πνεύμονας μεθαμφεταμίνης" ή πνευμονίτιδα), σοβαρό εθισμό, καρδιαγγειακό στρες, γνωστικές διαταραχές και ψυχικές διαταραχές όπως άγχος, παράνοια και ψύχωση.
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
57
Reaction score
31
Points
18
Σας ευχαριστούμε για την ακριβή απάντηση. Ήλπιζα ότι θα μπορούσατε να απαντήσετε.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Ακούγεται σαν μια δουλειά για το pid και το coil e-dab rig μου
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
57
Reaction score
31
Points
18
Δείξτε μου πώς το κάνετε 😏
Και πείτε μου ποια μπορώ να αγοράσω
 
Top