Σύνθεση νιτρώδους ισοπροπυλίου

Γεια σας bb forum, αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση και σε αυτήν, σας παρουσιάζω τη σύνθεση του νιτρώδους ισοπροπυλίου, ενός αντιδότου κατά του κυανίου που μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο σε περίπτωση (Θεός φυλάξοι) δηλητηρίασης από την εν λόγω ένωση. Ομοίως, σε ορισμένες περιπτώσεις η ουσία αυτή χρησιμοποιείται ψυχαγωγικά από LGBTQ+ άτομα.
Θέλω να διευκρινίσω ότι αυτή η σύνθεση προετοιμάζεται με αποκλειστικό σκοπό την ενημέρωση και όχι την ενθάρρυνση της παράνομης αναπαραγωγής ορισμένων χημικών ενώσεων που βρίσκονται στη μαύρη λίστα του FBI.
Ομοίως, θέλω να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ειδικός χημικός, αλλά μάλλον μαθητευόμενος χημικός με λίγο περισσότερες γνώσεις από τους συμφοιτητές μου στο πανεπιστήμιο, ενώ η καθαρότητα των προϊόντων μου είναι επαρκώς αποδεκτή και όχι αξιοθρήνητη.
PIQrRkE2Tm

Όργανα προς χρήση:

-2x500 ml ποτήρια ζέσεως
-πιπέτα (για εκχυλίσεις)
-200 ml δοκιμαστικός σωλήνας
-φιάλες για την αποθήκευση
-μηχανή ζύγισης

Ενώσεις προς χρήση

-180 ml ισοπροπυλικής αλκοόλης (IPA)
-300 ml συμπυκνωμένο υδροχλωρικό οξύ (HCl)
-230 g νιτρώδες νάτριο (NaNO2)
-180 ml αποσταγμένο νερό (dH2O)
- 1 έως 2 κουταλιές της σούπας διττανθρακικό νάτριο (NaHCO3)

Ας ξεκινήσουμε, σε ένα ποτήρι ζέσεως των 500 ml, αναμειγνύουμε 300 ml υδροχλωρικού οξέος 37% και 180 ml ισοπροπυλικής αλκοόλης. (ας ονομάσουμε αυτό το μείγμα, μείγμα Β). Τοποθετούμε το μείγμα Β στο ψυγείο για περίπου 30 λεπτά, ώστε να μειωθεί η θερμοκρασία του.
5g2vI1et03
ZL258VrHhD
HTRrUKYve2

Εν τω μεταξύ, στο άλλο ποτήρι ζέσεως αναμιγνύουμε 180 ml αποσταγμένου νερού και 230 g νιτρώδους νατρίου. (Για αυτή τη σύνθεση, δεν είχα ζυγαριά, οπότε απλώς έριξα το NaNO2 σε dH2O μέχρι να σχηματιστεί μια υπερκορεσμένη αντίδραση. Το αναμιγνύουμε καλά. (Δεν έβγαλα φωτογραφία του μείγματος NaNO2 και dH2O, μόνο τη φάση του νερού (στη συνέχεια πρόσθεσα NaNO2)

MsZytm1znX
U7Nn2KyYg6


-Μόλις αναδεύσουμε καλά το μείγμα Α, προσθέτουμε το ήδη ψυγμένο διάλυμα Β σταγόνα-σταγόνα και ανακατεύουμε μέχρι να ολοκληρωθεί η προσθήκη.


AUneoltPY0
H8hnswBkIM
JE5Mq24rPW


- Μετά την προσθήκη, θα σχηματιστούν δύο στρώματα (το ανώτερο είναι το προϊόν που αναζητούμε)
- Στη συνέχεια, αφαιρούμε το ανώτερο στρώμα με μια πιπέτα και το αποθηκεύουμε σε ένα ποτήρι ζέσεως των 250 ml (δεν έχω, ωστόσο ένα ποτήρι είναι εντάξει)

PBjtCHLm0p
U4fSMne3Rv


- Το επόμενο βήμα είναι η απομάκρυνση των υπολειμμάτων του οξέος που δεν αντέδρασε πλήρως. Για το σκοπό αυτό, προσθέτουμε μια κουταλιά της σούπας διττανθρακικό νάτριο στο προϊόν μας και ανακατεύουμε μέχρι να μην υπάρχουν φυσαλίδες.

E90JvxoyU5


-Αφού το νιτρώδες μας είναι ήδη καθαρότερο, το επόμενο και τελευταίο βήμα είναι να μεταγγίσουμε το ισοπροπυλικό νιτρώδες μας και να το αποθηκεύσουμε σε κεχριμπαρένιες φιάλες.
-Η τελική απόδοση είναι περίπου 110 ml.

QyGNY9BZwO
AvsImolrBS

Ευχαριστούμε για την προσοχή σας.
~~MADE FOR EDUCATIONAL PURPOSES ONLY~~
 

Attachments

  • W26AjiUrcs.jpeg
    W26AjiUrcs.jpeg
    496.8 KB · Views: 43
  • kWSMo0UZsy.jpeg
    kWSMo0UZsy.jpeg
    575.9 KB · Views: 42
  • O15RTPAzMm.jpeg
    O15RTPAzMm.jpeg
    637.7 KB · Views: 58
Top