Κρύψτε τα δεδομένα σας σε οποιαδήποτε συσκευή USB

whey?

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
19
Reaction score
10
Points
3
Στα παρακάτω βήματα θα σας εξηγήσω ένα πολύ εύκολο παράδειγμα για το πώς να κάνετε το λειτουργικό σας σύστημα, συμπεριλαμβανομένων όλων των δεδομένων σας, φορητό και αόρατο από ανεπιθύμητους επισκέπτες.

Δεδομένου ότι η μετατροπή είναι αυτονόητη, δεν τεκμηριώθηκε εικονογραφικά.



Βήμα 1:


Προμηθευτείτε ένα στικάκι USB με υψηλή ταχύτητα ανάγνωσης και USB 3.1.

Στην περίπτωσή μου ένα Samsung MUF-128AB.

Με αυτές τις διαστάσεις είναι ιδανικό για το σκοπό αυτό.

IrFBH3qk5h



Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να αφαιρέσετε το αποτύπωμα στο στικ.

Στη συνέχεια δημιουργείτε ένα bootable stick με ένα λειτουργικό σύστημα όπως τα Windows to go / Linux Mint μέσω του "Rufus".

Υπάρχουν πολλές οδηγίες στο Youtube.

Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, πηγαίνετε στο bios, εκκινήστε το στικ και μεταφέρετε όλα τα σχετικά δεδομένα στο νέο σας σύστημα.



Βήμα 2:


Παραγγείλετε ένα κιτ επισκευής charching USB, το οποίο φαίνεται αυθεντικό.



Τώρα νομίζω ότι όλα θα πρέπει να είναι ξεκάθαρα.

Πάρτε μια σούπερ κόλλα και κολλήστε το καλώδιο πρώτα με την υποδοχή της πλευράς USB C και στη συνέχεια το ίδιο το βύσμα.

Δώστε προσοχή στην απόσταση από την υποδοχή έως τον σύνδεσμο και στο να είναι ευθυγραμμισμένο ευθεία.

Πάρτε μια πένσα και κόψτε την πλαστική θήκη της συσκευής falsh.

Θα δείτε ότι δεν υπάρχει διαφορά από το μέγεθος στο ανταλλακτικό.

Κολλήστε το κάλυμμα της άλλης πλευράς και προσπαθήστε προσεκτικά να τοποθετήσετε το στικ εκεί.

Μην το πιέζετε πολύ δυνατά, αφαιρέστε λίγο πλαστικό στο εσωτερικό του καλύμματος.

Στην περίπτωσή μου το στικ ήταν λίγο μεγαλύτερο, οπότε το κάλυμμα ράγισε και γι' αυτό το στικ κάθεται λίγο στραβά στη θήκη όπως στις φωτογραφίες.

Τώρα έχετε ένα ξεχωριστό λειτουργικό σύστημα, στο οποίο μπορείτε να έχετε πρόσβαση μόνο αν συνδέσετε το "καλώδιο φόρτισης" στον υπολογιστή και τον εκκινήσετε μέσω του Bios, το οποίο δεν θα βρεθεί και δεν θα κατασχεθεί σε καμία περίπτωση εντάλματος έρευνας, επειδή δεν είναι αποθηκευτικό μέσο.

Q5lIZbWzwF



Για να είστε σίγουροι ότι δεν θα συμβεί τίποτα, αποσυνδέστε το από τον υπολογιστή μετά από κάθε χρήση και συνδέστε το στον προσαρμογέα ρεύματος.

Od76y8APoa
TS5pPjWqlB





Για όσους χρειάζονται ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια όπως εγώ, υπάρχει ένα ακόμη βήμα.



Βήμα 3:



Αγοράστε ένα άλλο στικάκι USB και έναν προσαρμογέα SMALL USB OTG.

WUPOvFbu1H



Επιπλέον, πήρα ένα ηλεκτρικό τσιγάρο OXVA xlim SE.

PHW9Y3xlIk
NyVKcOgjoF



Αυτό μπορεί να ανοίξει βγάζοντας τον πείρο στο πλάι, όπως φαίνεται στο βίντεο.


Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να αφαιρέσετε την μπαταρία, να κόψετε το καλώδιο OTG και να το κολλήσετε στη θύρα USB C.

FXzYoB37ON



Συνδέστε το νέο στικ USB, συναρμολογήστε το και συνδέστε το στον υπολογιστή μέσω καλωδίου δεδομένων.

E5sdwoiFCE



Εκκινήστε τη συσκευή του συστήματός σας από το καλώδιο, κρυπτογραφήστε το και τοποθετήστε το κλειδί στο άλλο.


Ολοκληρώστε!
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Αποθηκεύτηκε στη βιβλιοθήκη μου :) Αυτό είναι καταπληκτικό!
 

whey?

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
19
Reaction score
10
Points
3
Σας ευχαριστώ, ελπίζω ότι θα μπορούσα να βοηθήσω στην αύξηση της ασφάλειάς σας.
Φυσικά, θα εκτιμούσα επίσης να ακούσω τις προσωπικές σας ιδέες. Οι δυνατότητες είναι ατελείωτες αν αναλογιστείτε ότι σχεδόν τα πάντα μπορούν να συνδεθούν μέσω USB.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Σίγουρα, δεν έχω το χρόνο rn για να το στήσω και δεν είναι 100% απαραίτητο καθώς δεν είμαι πωλητής, αλλά θα το στήσω μόλις έρθει η κατάλληλη στιγμή
Θα ήταν πραγματικά αρκετά τρελό να τα έχω όλα αποθηκευμένα σε ένα USB C-Type και όχι σε ένα κανονικό, ώστε να ταιριάζει με την εμφάνιση των φορτιστών android! Οι περισσότεροι φορητοί υπολογιστές έχουν ούτως ή άλλως θύρες C-Type...αναρωτιέμαι αν η μεταφορά δεδομένων θα ήταν δυνατή μέσω των θυρών φόρτισης τύπου c σε φορητούς υπολογιστές αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό θα είναι το πιο εύκολο πράγμα που θα υλοποιηθεί
 

whey?

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
19
Reaction score
10
Points
3
Δυστυχώς, ένα καλώδιο usb C διπλής όψης δεν θα λειτουργήσει, καθώς δεν υπάρχει ακόμη αποθηκευτικό μέσο σε αυτό το μέγεθος, οπότε πρέπει να υπάρχει διαθέσιμη θύρα usb A για καλώδιο φόρτισης.
Εάν ανησυχείτε για την ίδια τη σύνδεση, θα μπορούσατε φυσικά να χρησιμοποιήσετε το προαναφερθέν κιτ επισκευής όπως προβλέπεται, μόνο που θα κολλήσετε το στικ από πίσω.

Ή θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε μια συσκευή με είσοδο usb C, όπως εξηγείται στο βήμα 3, όπου το αποθηκευτικό μέσο βρίσκεται στην ίδια τη συσκευή, η οποία είναι ορατή μόνο όταν είναι συνδεδεμένη με τον υπολογιστή μέσω καλωδίου OTG.
Για παράδειγμα, ένα τροφοδοτικό κινητού τηλεφώνου.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Αυτό που θα ήταν ωραίο επίσης θα ήταν πραγματικά ένα ακουστικό παιχνιδιών ή κάτι τέτοιο, και να κρύψει το στικ σε αυτό..συνήθως έρχονται με κανονικές θύρες USB
 

whey?

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
19
Reaction score
10
Points
3
Είχα επίσης σκεφτεί σχετικά με αυτό. Σε αυτή την περίπτωση, ο τύπος σύνδεσης δεν θα είχε σημασία, αφού πρέπει να χρησιμοποιηθεί ένας προσαρμογέας, όπως αυτός που βλέπετε παραπάνω στην εικόνα.

Ο χώρος θα ήταν αρκετός για αυτό το έργο.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Η επανάσταση δεν θα μεταδοθεί τηλεοπτικά :) Like your signature :)
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Ευχαριστώ που το βάλατε αυτό στο ραντάρ μου φίλε, θα πάρω μερικά πράγματα για να κατασκευάσω λίγο σύντομα, είμαι πολύ πολύ έκπληκτος
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Έχω μερικές υποδοχές Usb στον τοίχο μου όλες τους fpr φόρτωση συσκευών. Μόνο μία από αυτές χειρίζεται με ένα sandisk micro usb. μοιάζει το ίδιο από έξω και νομίζω ότι πραγματικά πρέπει να έχεις κάνει πολλές μαλακίες για να σου ξεριζώσει ο popo τις υποδοχές.
(επίσης πολύ καλό αφού είμαι κάπως ακατάστατος όταν πρόκειται για perifals ήδη έχασα 2 από αυτά τα μικροσκοπικά sticks).
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
(Φυσικά, είναι δυνατόν και με φορητούς φορτιστές)Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα μικροσκοπικό στικ από το coice σας και αυτό:
 

Attachments

  • 3NakExlH54.png
    3NakExlH54.png
    192.6 KB · Views: 279

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Μου αρέσει πολύ η ιδέα να το κρύψετε μέσα σε ένα σετ ακουστικών παιχνιδιών ή κάτι παρόμοιο που θα μπορούσε ακόμα να χρησιμοποιηθεί αν και χειραγωγείται
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Αυτό είναι πονηρό! Το λατρεύω! Έκανες μερικά λάθη πριν το κάνεις με επιτυχία; Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να το κάνω αυτό και να το κάνω να φαίνεται φυσιολογικό (όχι μια στραβή μάζα καλυμμένη με κόλλα)
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Είναι εύκολο. Απλά αγοράστε 2 φτηνά σε περίπτωση που χαλάσετε το ένα ;-)
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Αν υπάρχουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι, μπορώ να δημοσιεύσω ένα howto όποτε έχω χρόνο να το κάνω
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Δεν είμαι αρκετά μυημένος στην τεχνολογία για να το εφαρμόσω αυτό τώρα, ούτε έχω έντονη ανάγκη σήμερα, αλλά κοιτάζοντας απλώς γύρω από το σπίτι μου υπάρχουν βουνά από πράγματα που θα μπορούσα να το κάνω αυτό. Ηχεία Bluetooth....Έχω πρίζες στον τοίχο μου με υποδοχές USB. Έχω αυτές που συνδέονται σε αναπτήρες αυτοκινήτων, φορτιστές πολλαπλών συνδέσεων και αφήνω τις άλλες 2 υποδοχές USB ως φορτιστές. Χειριστήρια βιντεοπαιχνιδιών. Εργαλεία φόρτισης USB ( όπως έχω 3 εργαλεία ρότορα που φορτίζουν USB.... Υπάρχει μια ευρεία ανοιχτή αγορά για κάποιον να φτιάξει και να πουλήσει αυτό το spyware
 
Top