από PEA σε Amp

Kj12

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 15, 2024
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Γεια σας, κοινότητα bbgate,
Έχω μια ερώτηση σχετικά με μια σύνθεση από φαινυλαιθυλαμίνη σε αμφεταμίνη
είναι δυνατόν να φτιάξετε αμφεταμίνη από φαινυλαιθυλαμίνη αν μεθυλιώσετε την άλφα θέση από την PEA με αυτά τα συστατικά
Methyliod, Kaliumcarbonat, Acetonitiril, H2O, natriumsulfate, Ethylacetat και θειικό οξύ

Ελπίζω τα αγγλικά μου να μην είναι πολύ άσχημα και να μπορείτε να τα διαβάσετε.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Δεν υπάρχει περίπτωση.
Δεν υπάρχουν άμεσες και εύκολες μέθοδοι για την αλκυλίωση της άλφα θέσης της PEA, δηλαδή την κατασκευή νέου δεσμού άνθρακα-άνθρακα.
Με τα αντιδραστήρια σας δεν θα έχετε επιλεκτική Ν-αλκυλίωση, οπότε το προϊόν σας θα είναι μείγμα Ν-μεθυλ-ΠΕΑ+ Ν,Ν-διμεθυλ-ΠΕΑ, ακόμη και αν η ΠΕΑ θα είναι σε περίσσεια.
2560px-Phenylethyl_Amine_General_Formula_V1.svg.png
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,408
Solutions
4
Reaction score
965
Points
113
Deals
1
Αυτός είναι ο μονόκερος. Κάποτε, διάβασα μια πατέντα του 1913, που περιέγραφε μια μέθοδο, αλλά το αντιδραστήριο που χρησιμοποιούσαν δεν είναι διαθέσιμο στο εμπόριο. Μακάρι να είχα αποθηκεύσει αυτό το αποτέλεσμα, ήμουν περίπου 3 ώρες βαθιά στο Google patents και είχα περάσει από περίπου 10 διαφορετικούς τρόπους να το πω. Ήταν νωρίτερα στην ενασχόλησή μου με τη χημεία, μάλλον πέρυσι. 🤪
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,408
Solutions
4
Reaction score
965
Points
113
Deals
1
Ο μηχανισμός που χρησιμοποιεί κανείς για τις κετόνες και τις αλδεΰδες δεν λειτουργεί εδώ; Θα μπορούσατε να προσθέσετε έναν δεσμό στο βήτα και να κάνετε την αναστροφή της κετόνης;
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Frit Buchner, no. Μπορείτε να ελέγξετε αυτόν τον κατάλογο πιθανών οργανικών αντιδράσεων - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_organic_reactions και να αποφασίσετε ποιος θα μπορούσε να είναι ο πιο κομψός τρόπος για να μετατρέψετε το άχρηστο PEA σας σε κάτι πιο ενδιαφέρον (εκτός από τα φαιντανύλια φυσικά).
Υποθέτω ότι η μονο- ή δι-νιτροποίηση του δακτυλίου, ακολουθούμενη από αναγωγή, προστασία της πλευρικής αλυσίδας με αμίνες, αντίδραση Sandmeyer, πρόσθετη αλογανοποίηση ή/και ανταλλαγή αλογονιδίων με μεθοξυ-ομάδα(-ες), αποπροστασία της πλευρικής αλυσίδας με αμίνες και τέλος Ν-βενζυλίωση θα μπορούσαν να κάνουν το κόλπο.
 

Kj12

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 15, 2024
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
αρχικά σας ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τι γίνεται αν αφήσετε ή αντικαταστήσετε το ανθρακικό κάλιο γιατί τότε δεν θα υπάρχει βάση και μπορεί να μην συμβεί η Ν-μεθυλίωση ή αν προσπαθήσετε να προστατεύσετε την ομάδα αζώτου;
 
Top