Εξαγωγή ιωδίου από βάμμα 20 αποτυχίες σε 22 προσπάθειες

calmcatfather

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Υποθέτω ότι σήμερα είναι η μέρα του προβλήματός μου. Προσπαθώ να εξαγάγω ιώδιο από βάμμα εδώ και περίπου 4 ημέρες. Έχω δοκιμάσει 22 φορές και πέτυχα μόνο σε 2 τυχαίες προσπάθειες και δεν κατέγραψα αυτές τις προσπάθειες. Θα γράψω τις μεθόδους που χρησιμοποίησα και τα υλικά που χρησιμοποίησα. Αντί για ιώδιο, βγαίνουν καφετιά πράγματα σε κομμάτια. Έχω ερευνήσει πώς να το ξεπεράσω αυτό, έχω παρακολουθήσει βίντεο και κάνω το ίδιο πράγμα αλλά δεν έχω πετύχει.

- Τα υλικά που χρησιμοποιώ
- %18 υδροχλωρικό οξύ
- %3 υπεροξείδιο του υδρογόνου
- Υδροξείδιο του νατρίου
- Βάμμα

Σε κάποια πειράματα, δοκίμασα να προσθέσω 1gr, 2gr, 3gr NaOH σε 5ml νερού.

Πειραματίστηκα με υδροχλωρικό οξύ προσθέτοντας 5ml, 10ml, 15ml και μερικές φορές 25ml.

Δοκίμασα 5ml, 10ml, 30ml και 50ml με υπεροξείδιο του υδρογόνου.

Είτε ταίριαξα τις αναλογίες που έγραψα εδώ είτε δοκίμασα να προσθέσω περισσότερο από το ένα από το άλλο. Συνήθως σουρώνω το υγρό μετά την προσθήκη NaOH και πάντα σουρώνω αυτό που νόμιζα ότι ήταν το κιτρινωπό πλαστικό που μοιάζει με ποβιδόνη. Προσέθετα πάντα το υδροχλωρικό οξύ αργά. και συνήθως περίμενα το υγρό να γίνει σχεδόν μαύρο. Εντάξει, τώρα καταλαβαίνω ότι το NaOH δημιουργεί βάσεις στο βάμμα. Το HCL το εξουδετερώνει. Ακόμα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κάνει το υπεροξείδιο του υδρογόνου. Οξειδώνεται όπως ο σίδηρος, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς. Στις 2 τυχαίες προσπάθειες που έκανα, ανακάτεψα όλα τα συστατικά τυχαία και γρήγορα και εξήγαγα ιώδιο. Πώς ξέρω ότι ήταν ιώδιο; Μετά από κάθε προσπάθεια, ζέστανε το υπόλοιπο υλικό και παρατήρησα τη συμπύκνωση του ιωδίου. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί σχηματίζονται καφετιά κομμάτια αντί για ιώδιο. Οποιαδήποτε βοήθεια σχετικά με αυτό το θέμα θα ήταν ευπρόσδεκτη.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Αυτό είναι εύκολο, σε έχω, φίλε... Πρώτα, πες μου...

Είναι βάμμα ιωδίου σε αλκοόλη; %2;
Ή είναι διάλυμα ιωδίου ποβιδόνης; %10?
 

calmcatfather

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
διάλυμα ποβιδονίου-ιωδίου %10
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Εντάξει. Ακόμα καλύτερα. Τι είναι το μπουκάλι των 8 ή των 12 ουγκιών; Το ξέχασα... δεν έχει σημασία ούτως ή άλλως.
Πρώτα λοιπόν θα χρειαστούμε ένα διάλυμα %25 NaOH ή KOH σε νερό. Θα χρειαστείτε περίπου 30g NaOH σε 90ml νερού ανά μπουκάλι I2. Προσθέστε το διάλυμα ιωδίου σας σε ένα μεγαλύτερο ποτήρι ζέσεως που μπορεί να χωρέσει τουλάχιστον 2 ή 3 φορές τον όγκο.
Αρχίστε να προσθέτετε αργά το διάλυμα NaOH στο ιώδιο μέχρι να πάρει ένα ανοιχτό κίτρινο χρώμα. Ένα είδος γλίτσας θα αναπτυχθεί και θα πήξει. Θα θελήσετε να το φιλτράρετε από το διάλυμα. Στη συνέχεια, θέλετε να μειώσετε το διάλυμα ιωδίου/ΝaOH στο μισό περίπου όγκο, θα χρειαστεί να φιλτράρετε και πάλι την κίτρινη γλίτσα. Η γλίτσα είναι πολύ πιο στερεή και απτή μετά τη θέρμανση. Μειώστε το διάλυμα σε περίπου 60ml αφού αφαιρέσετε όλη τη γλίτσα.

Όταν έχετε το φιλτραρισμένο και μειωμένο διάλυμά σας. Τώρα μπορούμε να βγάλουμε το ιώδιο. Θα χρειαστείτε περίπου ίση ποσότητα HCl οξέος (60ml ~%37 HCl) στο διάλυμά σας. Προσθέστε αργά το HCl. Θα επιστρέψει από ένα διαυγές χρώμα στο καφεκόκκινο χρώμα με το οποίο ξεκινήσαμε, προσέξτε γιατί θα αντιδράσει βίαια. Έτσι, τέλος, θα χρειαστούμε μια καλή ποσότητα φρέσκου υπεροξειδίου του υδρογόνου. Στο διάλυμα ιωδίου/HCl, θέλουμε να προσθέσουμε αργά περίπου 4 φορές τον όγκο ή περίπου 400ml υπεροξειδίου του υδρογόνου ή μέχρι οι κρύσταλλοι ιωδίου να αρχίσουν να καθιζάνουν και να σταματήσουν. Αφήστε το για λίγο και ανακατέψτε το για να βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει άλλη καθίζηση. Μεταγγίστε το διάλυμά σας σε ένα άλλο ποτήρι ζέσεως, αλλά φροντίστε να χρησιμοποιήσετε ένα φίλτρο για να πιάσετε τυχόν ιώδιο που μπορεί να χυθεί. Τέλος, μπορείτε να ξεπλύνετε το στερεό σας ιώδιο με λίγο νερό, να συνδυάσετε, να ξεπλύνετε και να αποκεντρώσετε/φίλτρο.

Το τελικό βήμα αν θέλετε ένα πολύ καθαρό προϊόν, είναι να εξατμίσετε το ιώδιο και να το συμπυκνώσετε σε μια κρύα επιφάνεια και στη συνέχεια να το ξύσετε. Θα σας μείνουν γυαλιστερές κρυσταλλικές βελόνες ιωδίου. Έχετε δει αυτή την τεχνική; Είναι δύσκολο να το εξηγήσω σε κάποιον με λόγια, αλλά νομίζω ότι ο nilered δείχνει αυτή την τεχνική σε ένα από τα βίντεό του. Βασικά απλά βάλτε το ιώδιο σε ένα ποτήρι και καλύψτε το και βάλτε πάγο στο κάλυμμα, έτσι ώστε το εξατμισμένο ιώδιο να συμπυκνωθεί στην κρύα επιφάνεια όταν θερμανθεί και εξατμιστεί.

Αυτό είναι, φίλε μου. Καλή τύχη. Ενημέρωσέ με πώς θα δουλέψει. o7
 
Top