Δημιουργήστε έναν ισχυρό κωδικό πρόσβασης

mendeleev

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 5, 2022
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Έχω κάποια αρχεία που είναι κρίσιμο να είναι ασφαλή. Διατηρώ αυτά τα αρχεία μέσα σε ένα κρυπτογραφημένο δοχείο VeraCrypt, σε έναν κρυπτογραφημένο SSD. Έτσι, είναι κρίσιμο να έχω έναν κωδικό πρόσβασης στον SSD μου που είναι αρκετά δύσκολο να βρεθεί, ακόμη και για την κυβέρνηση.

Το πρόβλημα είναι ότι ο κωδικός πρόσβασης για τον SSD είναι πολύ περίπλοκος, οπότε τον κρατάω μέσα σε ένα άλλο δοχείο VC με έναν κωδικό πρόσβασης που μπορώ να θυμάμαι στο 100% των περιπτώσεων, αλλά δεν είναι αρκετά ισχυρός. Ο κωδικός πρόσβασης SSD αποθηκεύεται με την εξής μορφή: (πολλοί τυχαίοι χαρακτήρες)+(πραγματικός κωδικός πρόσβασης με μερικούς χαρακτήρες δόλωμα)+(άλλοι πολλοί τυχαίοι χαρακτήρες).

Έτσι, αντί να διατηρώ τον κωδικό πρόσβασης SSD ως κείμενο, θέλω να χρησιμοποιήσω έναν αλγόριθμο που θα παράγει τον πραγματικό κωδικό πρόσβασης SSD, χρησιμοποιώντας ως σημείο εκκίνησης ένα άλλο κείμενο.

Ας πούμε ότι έχω αυτούς τους τυχαίους χαρακτήρες ως αρχή. "B|(=h&jMRSl(Hz2IO2". Θα τους μετατρέψω σε κείμενο ASCII "66 124 40 61 104 38 106 77 82 83 108 40 72 122 50 (+ επιπλέον τρεις αριθμοί πριν από τα τρία τελευταία ASCII, π.χ. 44) 73 79 50". Μετά, θα μετατρέψω την έκδοση ASCII σε SHA256 "c2338bdaca948b6d30c135817bce23488713e35e635da7f898dd5d6af0c80b5f" , και αυτός θα είναι ο νέος κωδικός πρόσβασης SSD.

Νομίζω ότι αυτή είναι μια έγκυρη λύση στο πρόβλημά μου. Αλλά, δεδομένου ότι δεν έχω υπόβαθρο στην κρυπτογραφία, η ερώτησή μου είναι αν αυτός είναι ένας ασφαλής τρόπος για να κρατήσω έναν αρκετά δύσκολο να σπάσω-συνθηματικό και ποιες είναι οι πιθανότητες για έναν ειδικό κρυπτογραφίας από την κυβέρνηση να βρει τον τελικό κωδικό πρόσβασης (υποθέτοντας ότι δεν κάνω κανένα ηλίθιο λάθος).
 

8a6eywircd

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 8, 2022
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε έναν διαχειριστή κωδικών πρόσβασης για να δημιουργήσετε πολύ περίπλοκους κωδικούς πρόσβασης και να τους αποθηκεύσετε με ασφάλεια. Εάν χρησιμοποιείτε έναν διαχειριστή κωδικών πρόσβασης, χρειάζεται να θυμάστε μόνο έναν κύριο κωδικό πρόσβασης. Ένα καλό παράδειγμα είναι το KeePass https://keepass.info
 

zeus

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 21, 2022
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Κάνατε μια ερώτηση, αλλά η απάντηση βρίσκεται μέσα σε αυτήν. Το αλγόριθμό σας βασίζεται.
 
Top