Καλύτερος τρόπος απομόνωσης της σαφρόλης από το αιθέριο έλαιο sassafras

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Sooo I τελικά πήρα λίγο λάδι sassafras και im βλέπω διάφορους τρόπους για να το κάνουμε αυτό...

Οι πιο συνηθισμένοι φαίνεται να είναι:
η παγωμένη κρυστάλλωση της σαφρόλης
Απόσταξη υπό κενό
εκχύλιση υγρού/υγρού

( https://www.drugtimes.org/ecstasy-3/safrole.html είδος πηγαίνει πάνω από ένα σωρό μεθόδους αν κάποιος είναι περίεργος. γράφτηκε από strike αιώνες πριν)

Ποιοι τρόποι έχουν δουλέψει για εσάς; Συμβουλές; σκέψεις;

Έχω την εγκατάσταση απόσταξης υπό κενό και όλα όσα χρειάζονται για να ακολουθήσω σχεδόν οποιαδήποτε διαδρομή με αυτήν... Ελπίζοντας να ακούσω τις σκέψεις και τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων πριν δεσμευτώ σε μια μέθοδο όμως...
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
26
Points
8
Θέμα Vesp:
"cant get safrole? FREEZE IT!"

Πηγαίνετε στη σελίδα 2 και αρχίστε να διαβάζετε από εκεί, πιστεύω ότι θα βρείτε τα περισσότερα από αυτά που χρειάζεστε απλά και μόνο περνώντας αυτή τη δεύτερη σελίδα από πάνω προς τα κάτω. Ενημερώστε με αν σας βολεύει ή όχι!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,404
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Φαίνεται ότι η κατάψυξη θα ήταν μια καλή αρχή, ακολουθούμενη από απόσταξη υπό κενό για την επίτευξη βαθμού αντιδραστηρίου, η οποία δεν είναι ποτέ κάτι τρομερό, αλλά μπορεί να είναι περιττή, ανάλογα με το τι σκοπεύετε να κάνετε στη συνέχεια
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Είναι ο καλύτερος τρόπος, νομίζω. Γεια σας.
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
26
Points
8
@BrownRiceSyrup
@G.Patton
Στην πραγματικότητα είχα μεγάλη επιτυχία με τη μέθοδο που δημοσίευσα παραπάνω- από τότε που δημοσίευσα την απάντησή μου σε αυτό το νήμα είχα χρόνο να πειραματιστώ.
Ωστόσο, δεν είχα την τύχη να πάρω στα χέρια μου έλαιο sassafrass, οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω άμεσα τη διαδικασία, ωστόσο κατά την έρευνα της διαδικασίας διαπίστωσα ότι το αιθέριο έλαιο που επέλεξα ήταν πολύ πιο δύσκολο στην επεξεργασία και μου είπαν μάλιστα να τα παρατήσω όταν ζήτησα βοήθεια. Οι αποδόσεις της κλασματικής απόσταξης υπό κενό ήταν φτωχές και τα κλάσματα ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο κατά τη γνώμη μου.
Στο τέλος, μοίρασα το έλαιο σε διαφανή γυάλινα μπουκάλια του 1l και το έβαλα σε έναν καταψύκτη διαμερίσματος, πιστεύω ότι στην αρχή δεν έγινε τίποτα καθώς το μικρό ψυγείο μόλις και μετά βίας είχε κάτι μέσα, οπότε πιστεύω ότι η θερμοκρασία δεν ήταν αρκετά χαμηλή. Δεν είχα ούτε κρύσταλλο σπόρων.
Μετά από περίπου 2 εβδομάδες, σχηματίστηκε λευκό ίζημα από το λάδι το οποίο παρατηρήθηκε συσσωρευμένο και επιπλέων, επιπλέον, σχηματίστηκαν μικροί κρύσταλλοι σε ένα από τα τοιχώματα των μπουκαλιών το οποίο τοποθετήθηκε στον καταψύκτη σε οριζόντια θέση. Το έλαιο από την οριζόντια φιάλη χύθηκε γρήγορα σε ένα άλλο δοχείο, η φιάλη έκλεισε σε θερμοκρασία δωματίου και οι κρύσταλλοι προχώρησαν να μετατραπούν σε υγρό και πάλι. Οι άλλες φιάλες βγήκαν και το λάδι μεταγγίστηκε πολύ αργά για να διατηρηθεί η ουσία που μοιάζει με σπέρμα στις φιάλες. Οι φιάλες αφέθηκαν να επανέλθουν σε θερμοκρασία δωματίου και να λιώσει η ουσία στο εσωτερικό τους (για να συλλεχθούν όλα τα παγωμένα μέρη του λευκού ιζήματος που παρέμενε τώρα, αλλά παρατηρήθηκε επίσης να σχηματίζεται σε μικρές ποσότητες στα τοιχώματα των φιαλών).
Το πολύ πιο ελαφρύ πλέον υγρό έλαιο ενώθηκε σε ένα μικρότερο γυάλινο μπουκάλι και τοποθετήθηκε για άλλες 10 ή περισσότερες ημέρες στον καταψύκτη σκατά... Το πετρέλαιο μοιράστηκε και πάλι σε 1l και τα μπουκάλια τοποθετήθηκαν όλα οριζόντια...
Φανταστείτε την έκπληξη, όταν άνοιξε ο καταψύκτης μετά από αυτό το διάστημα, βρήκε περισσότερο γαλακτώδες ίζημα που επιπλέει στα μπουκάλια του πετρελαίου και το μικρό μπουκάλι στο οποίο συνδυάστηκε η ουσία, ήταν σχεδόν εντελώς στερεό και κρυσταλλώθηκαν όμορφα σχήματα σε όλο το εσωτερικό τοίχωμα στο οποίο ήταν τοποθετημένο.

Μπορώ να δώσω μόνο μια συμβουλή, η οποία ήταν το θέμα συζήτησης στο νήμα στο οποίο σας παρέπεμψα- η ουσία που κρυσταλλώθηκε για μένα, το έκανε αποτελεσματικά μόνο όταν διαχωρίστηκε από το μητρικό λάδι. Η λευκή γαλακτώδης ουσία που παγώνει έξω από τα έλαια, δεν κολλάει στον πυθμένα ή στα τοιχώματα, ίσως σε υψηλότερες συγκεντρώσεις να κολλούσε, για μένα απλά επιπλέει και πρέπει να δίνεται μεγάλη προσοχή στο να μεταγγίζεται το λάδι και να μην χύνεται το γάλα μαζί του. Το έχω διαχωρίσει σχεδόν όλο και θα κάνω περισσότερες δοκιμές όταν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος, θα ήθελα βέβαια να παγώσω το λάδι και να δοκιμάσω το διαχωρισμό με φυγόκεντρο, ωστόσο, απλά δεν έχω το χρόνο να προσπαθήσω να βγάλω αυτή τη "μικρή" ποσότητα ουσίας και να παίξω με αυτήν, καθώς έχω πελάτες που πρέπει να ικανοποιήσω σε μεγαλύτερη κλίμακα. Όταν βρω λίγο χρόνο, θα το ερευνήσω περαιτέρω, έχω κάποιες φωτογραφίες, ίσως φτιάξω ένα νήμα για να επιστρέψω σε αυτή την κοινότητα... Με καλύτερο εξοπλισμό, σίγουρα θα επανεξετάσω αυτή τη μέθοδο, καθώς τότε ίσως θα μπορούσε να αξίζει τον κόπο σε μεγαλύτερη κλίμακα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Υποθέτω ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μακρά σθεναρή στήλη προκειμένου να πραγματοποιήσετε αυτή την απόσταξη πιο προσεκτικά εκτός από τη διαδικασία κατάψυξης.
Θα ήταν υπέροχο!
 

oldkaw

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2022
Messages
6
Reaction score
6
Points
3
Χρησιμοποιείτε αποστακτήρα ατμού για να διαχωρίσετε το έλαιο sassafras από τις ρίζες;
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
H @BrownRiceSyrup - οπότε αυτός ο σύνδεσμος είναι από το Strike's Total Synthesis II. Ένα OK βιβλίο κατά τη γνώμη μου, αλλά αρχίζω να έχω κάποιες αμφιβολίες για αυτό. Έχω πειραματιστεί με το Sassafras μου χρησιμοποιώντας τη μέθοδο 30% οξικού οξέος και αιθανόλης που αναφέρει ο Strike. Με βάση πολλαπλά πειράματα η μέθοδος αυτή είτε δεν λειτουργεί είτε δεν έχω πραγματικό Sassafras. Έτσι, είμαι στη διαδικασία να προσπαθήσω να βρω ένα επαγγελματικό εργαστήριο που θα εξετάσει αν έχω Sass ή όχι. Οποιαδήποτε σύσταση θα ήταν ευπρόσδεκτη. Είμαι περίεργος ποια είναι η καλύτερη δοκιμασμένη και αληθινή μέθοδος για την απομόνωση της Safrole από τη μέθοδο Sass αυτή τη στιγμή.

Ένα πράγμα που πήρα σωστά είναι ότι το Illicium Parviflorum περιέχει Safrole στα φύλλα και τα κλαδιά. Έχω αρκετά "Florida Sunshine" που αναπτύσσονται στην αυλή μου προς το παρόν. Σε λίγα χρόνια θα βγάλω το πολύτιμο αιθέριο από αυτά και δεν θα υπάρχει καμία αμφιβολία αν έχω Safrole ή όχι. Εν τω μεταξύ όμως, θέλω να δω αν έχω βρει την καλύτερη σύνδεση Sass στις ΗΠΑ ή αν πρόκειται για άλλη μια γαμημένη απάτη.

Τίποτα δεν είναι καλύτερο από μια κουραστική κλασματική απόσταξη για ώρες, αφήνοντας το PdCL σας να ανακατευτεί όλη τη νύχτα σε μεθανόλη, να ασχοληθείτε με ένα χάος υδροκινόνης, απόσταξη με κενό για ώρες και να βγείτε από το jack diddly *****ing squat
 
Top