Question Εκχύλιση Ab ή διαχωρισμός και καθαρισμός

browsing123

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 12, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Χρησιμοποιώντας μερικά φλιτζάνια ως συσκευές ανάμιξης και ακετόνη λεμόνι αμμωνία κίτρινο μπουκάλι heet μουριατικό οξύ νερό και φίλτρα καφέ. Σε αυτή την περίπτωση το αλάτι epsom θα διαχωριστεί και θα καθαριστεί το πρώτο βήμα που ξέρω είναι μισό νερό μισό αμμωνία λεμονιού και στη συνέχεια προσθέστε τρεις σταγόνες οξύ. Το επόμενο βήμα σε ένα άλλο φλιτζάνι νομίζω είναι μισή αμμωνία λεμονιού μισή ακετόνη προσθέστε τρεις σταγόνες οξύ σε ένα άλλο φλιτζάνι προσθέστε μισό οξύ μισή ακετόνη μετά προσθέστε τρεις σταγόνες οξύ. Ξέρω ότι το πρώτο βήμα είναι σωστό αλλά μπορώ να θυμηθώ τα σωστά βήματα της διαδικασίας ξέρω ότι περιελάμβανε 7 διαφορετικά κύπελλα ανάμειξης και ένα ποτήρι σφηνάκι του και ψήνουμε το αλάτι Epsom μέχρι να ασπρίσει και μετά τα αλέθουμε σε σκόνη και τα ανακατεύουμε στο πρώτο διάλυμα. Μετά από μερικές αναμείξεις τα αναμειγνύετε όλα μαζί σε ένα φλιτζάνι και θα πρέπει μόλις και μετά βίας να μπορείτε να δείτε δύο στρώματα το ένα πάνω στο άλλο ρίχνετε μέσα λίγο από το κίτρινο μπουκάλι heet και τα δύο στρώματα αναμειγνύονται μαζί και βλέπετε μικρά σωματίδια σαν νιφάδες χιονιού να επιπλέουν στο διάλυμα μπορείτε να ζεστάνετε το διάλυμα μέχρι να δείτε να σχηματίζεται ένα κίτρινο έλαιο και να το συλλέξετε με τη ράβδο ανάδευσης ή μπορείτε να μην θερμάνετε το διάλυμα και να περιμένετε μερικές ώρες και θα δείτε να σχηματίζονται μικρές στρογγυλές λευκές σφαίρες και να τις φιλτράρετε χρησιμοποιώντας ένα φίλτρο καφέ και στη συνέχεια να ρίξετε λίγο μουριατικό οξύ και τώρα καθαρό και χωρίς κερί το άλας Epsom ανακρυσταλλώνεται. Μήπως ξέρετε κατά τύχη τα βήματα που λείπουν από αυτή την αντίδραση; Μπορώ να βάλω τα επιστημονικά ονόματα για τα συστατικά αν δεν καταλαβαίνετε τα γραφόμενά μου επίσης αν χρειάζεστε λίγο περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ να προσπαθήσω να θυμηθώ τα βήματα λίγο περισσότερο έχασα το διάγραμμα που χρησιμοποίησα την εποχή που έκανα αυτόν τον καθαρισμό διαχωρισμού. Και παρακαλώ συγχωρήστε μου Grammer και ορθογραφία
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,408
Solutions
4
Reaction score
965
Points
113
Deals
1
Καθαρίζετε θειικό μαγνήσιο από το άλας Epsom; Δεν χρειαζόμαστε κωδικοποιημένες λέξεις και μαλακίες γιατί όλοι γνωρίζουν τις αναθεματισμένες κωδικοποιημένες λέξεις
 

browsing123

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 12, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Ναι, αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω. Αλλά με κύπελλα αντί για χωνί διαχωρισμού.
 

browsing123

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 12, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Γαμώτο κανείς δεν έχει τις γνώσεις για να το κάνει αυτό νόμιζα σίγουρα ότι κάποιος θα ήξερε lol
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,408
Solutions
4
Reaction score
965
Points
113
Deals
1
Κανείς δεν καταλαβαίνει το γιατί, επειδή το αλάτι Epsom του εμπορίου είναι πολύ καθαρό και οι περισσότεροι άνθρωποι το χρησιμοποιούν για στεγνωτικό μέσο, οπότε δεν χρειάζεται να είναι τόσο καθαρό. Με φλιτζάνια αντί για διαχωριστικό χωνί σημαίνει απλώς μεταγγίσεις, και μια πιπέτα ή σύριγγα μπορεί να πάρει το τελευταίο κομμάτι. Εντάξει, το ms είναι διαλυτό στο νερό, οπότε θα ξεκινήσουμε από εκεί, τώρα χρειαζόμαστε ένα μη πολικό διαλύτη... ό,τι κι αν προσπαθείτε να κάνετε, πρέπει να υπάρχει καλύτερος τρόπος
 

browsing123

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 12, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Απλώς διαχωρίστε το κερί για να φτιάξετε καθαρό αλάτι Epsom. Και τα μόνα πράγματα που χρειάζεστε είναι αυτά που δημοσίευσα. Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει.
 
Top