Syntéza izopropylnitritu

Zdravím bb fórum, toto je můj první příspěvek a v něm vám přináším syntézu izopropylnitritu, protilátky proti kyanidu, která může být velmi užitečná v případě (nedej bože) otravy zmíněnou sloučeninou. Stejně tak je tato látka v některých případech rekreačně užívána LGBTQ+ lidmi.
Chtěl bych upřesnit, že tato syntéza je připravena pouze pro informační účely, a nikoli proto, aby podporovala tajné rozmnožování některých chemických sloučenin, které jsou na černé listině FBI.
Stejně tak chci objasnit, že nejsem odborný chemik, ale spíše chemický učeň s o něco většími znalostmi než moji univerzitní spolužáci, přičemž čistota mých produktů je dostatečně přijatelná a není k pláči.
PIQrRkE2Tm

Přístroje k použití:

-2x500 ml kádinky
-pipeta (pro extrakce)
-200 ml zkumavka
-komorové láhve na skladování
-váha

Používané sloučeniny

-180 ml isopropylalkoholu (IPA)
-300 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové (HCl)
-230 g dusitanu sodného (NaNO2)
-180 ml destilované vody (dH2O)
- 1 až 2 lžíce hydrogenuhličitanu sodného (NaHCO3)

Začneme tím, že v 500 ml kádince smícháme 300 ml 37% kyseliny chlorovodíkové a 180 ml isopropylalkoholu. (nazvěme tuto směs směs B). Směs B vložíme do chladničky asi na 30 minut, aby se její teplota snížila.
5g2vI1et03
ZL258VrHhD
HTRrUKYve2

Mezitím ve druhé kádince smícháme 180 ml destilované vody a 230 g dusitanu sodného. (Pro tuto syntézu jsem neměl váhu, takže jsem prostě přiléval NaNO2 do dH2O, dokud nevznikla přesycená reakce. Dobře ji promícháme. (Směs NaNO2 a dH2O jsem nevyfotil, pouze vodní fázi (pak jsem přidal NaNO2).

MsZytm1znX
U7Nn2KyYg6


-Jakmile je směs A dobře promíchána, přidáváme po kapkách již vychlazený roztok B a mícháme, dokud není přídavek úplný.


AUneoltPY0
H8hnswBkIM
JE5Mq24rPW


- Po přidání se vytvoří dvě vrstvy (horní je hledaný produkt).
- Poté pipetou odebereme horní vrstvu a uložíme ji do 250 ml kádinky (nemám ji, ale sklenička je v pořádku).

PBjtCHLm0p
U4fSMne3Rv


- Dalším krokem je odstranění zbytků kyseliny, které plně nezreagovaly. Za tímto účelem přidáme k našemu výrobku polévkovou lžíci hydrogenuhličitanu sodného a mícháme, dokud se neobjeví žádné bublinky.

E90JvxoyU5


-Jakmile je náš dusitan již čistší, dalším a posledním krokem je dekantace našeho dusitanu isopropylnatého a jeho uložení do jantarových lahví.
-Konečný výtěžek je přibližně 110 ml.

QyGNY9BZwO
AvsImolrBS

Děkujeme za pozornost.
~~VYROBENO POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY~~
 

Attachments

  • W26AjiUrcs.jpeg
    W26AjiUrcs.jpeg
    496.8 KB · Views: 45
  • kWSMo0UZsy.jpeg
    kWSMo0UZsy.jpeg
    575.9 KB · Views: 44
  • O15RTPAzMm.jpeg
    O15RTPAzMm.jpeg
    637.7 KB · Views: 58
Top