Extrakce jódu z tinktury 20 neúspěchů ve 22 pokusech

calmcatfather

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Myslím, že dnes je můj problémový den. Už asi 4 dny se snažím získat jód z tinktury. Zkoušel jsem to 22krát a úspěšný jsem byl pouze ve 2 náhodných pokusech a tyto pokusy jsem si nezapsal. Napíšu metody, které jsem použil, a materiály, které jsem použil. Místo jódu z ní vycházejí nahnědlé věci po částech. Zkoumal jsem, jak to překonat, díval jsem se na videa a dělám to samé, ale nebyl jsem úspěšný.

- Materiály, které používám
- Kyselina chlorovodíková %18
- %3 peroxid vodíku
- hydroxid sodný
- Tinktura

Při některých pokusech jsem zkoušel přidat 1gr, 2gr, 3gr NaOH do 5ml vody.

S kyselinou chlorovodíkovou jsem experimentoval přidáním 5ml, 10ml, 15ml a někdy 25ml.

S peroxidem vodíku jsem zkoušel přidat 5ml, 10ml, 30ml a 50ml.

Buď jsem odpovídal poměrům, které jsem zde napsal, nebo jsem zkoušel přidávat více jednoho než druhého. Obvykle jsem kapalinu po přidání NaOH scedil a vždy jsem scedil to, co jsem považoval za nažloutlý plastický povidon. Kyselinu chlorovodíkovou jsem přidával vždy pomalu. a obvykle jsem čekal, až kapalina téměř zčerná. Dobře, teď už chápu, že NaOH tinkturu zakládá. HCL ji neutralizuje. Pořád nechápu, co přesně dělá peroxid vodíku. Oxiduje jako železo, ale nepřišel jsem na to jak. Při dvou náhodných pokusech jsem všechny ingredience smíchal náhodně a rychle a extrahoval jsem jód. Jak vím, že to byl jód? Po každém pokusu jsem zahřál zbývající materiál a pozoroval kondenzaci jódu. Stále nechápu, proč se místo jódu tvoří nahnědlé kousky. Budu vděčný za jakoukoli pomoc v této věci.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Tohle je snadné, mám tě, homie... Nejprve mi dejte vědět...

Je to jodová tinktura v alkoholu? %2?
Nebo je to roztok povidon-jodu? %10?
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Ok. Ještě lepší. Co je to 8 nebo 12oz láhev? Zapomněl jsem... stejně na tom nezáleží.
Takže nejprve budeme potřebovat 25% roztok NaOH nebo KOH ve vodě. Na jednu láhev I2 budeš chtít asi 30 g NaOH na 90 ml vody. Roztok jódu přidejte do větší kádinky, která pojme alespoň dvojnásobný nebo trojnásobný objem.
Začněte pomalu přidávat roztok NaOH k jodu, dokud nezíská světle žlutou barvu. Vznikne jakýsi sliz, který se sráží. Ten budete chtít z roztoku odfiltrovat. Poté budete chtít roztok jódu a NaOH snížit asi na polovinu objemu, žlutý sliz budete muset opět odfiltrovat. Po zahřátí je sliz mnohem pevnější a hmatatelnější. Po odstranění veškerého slizu jej zredukujte asi na 60 ml.

Až budete mít přefiltrovaný a zredukovaný roztok. Nyní můžeme odstranit jód. K roztoku budete chtít přidat přibližně stejnou část kyseliny HCl (60 ml ~37 % HCl). Pomalu přidávejte HCl. Barva se změní z čiré na hnědočervenou, se kterou jsme začali, buďte opatrní, protože bude prudce reagovat. Nakonec tedy budeme potřebovat dostatečné množství čerstvého peroxidu vodíku. Do roztoku jódu a HCl chceme pomalu přidávat asi čtyřnásobek objemu, tedy asi 400 ml peroxidu vodíku, nebo dokud se krystalky jódu nezačnou srážet a nezastaví se. Nechte chvíli odstát a promíchejte, abyste se ujistili, že se již nesráží. Dekantujte roztok do jiné kádinky, ale nezapomeňte použít filtr, abyste zachytili veškerý jód, který se může vylít. Nakonec můžete tuhý jód propláchnout trochou vody, spojit, propláchnout a dekantovat/filtrovat.

Posledním krokem, pokud chcete získat velmi čistý produkt, je odpařit jód a nechat ho zkondenzovat na chladném povrchu a poté ho seškrábnout. Zůstanou vám lesklé krystalické jodové jehličky. Viděli jste tuto techniku? Těžko se to někomu vysvětluje slovy, ale myslím, že nilered tuto techniku ukazuje v jednom ze svých videí. V podstatě stačí dát jód do sklenice, přikrýt ji a na víčko dát led, aby se odpařený jód při zahřívání a odpařování srazil na studeném povrchu.

To je vše, příteli. Hodně štěstí. Dej mi vědět, jak to dopadlo. o7
 
Top