Нов синтез на 2cb + задачи с картинки , моля, помогнете ми да го разбера

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Попаднах на този нов начин и се опитах да го направя , но се сблъсках с проблеми надявам се да ми помогнете да го разбера.
CeMgoFKiy0

Поръчах 1 кг 2,5 Dmba от Китай.

Това са стъпките:

1. Разтворете 8,3 g (50 mmol) 2,5-диметокси бензалдехид в 50 ml метанол и 6,1 g (100 mmol) нитрометан в бехерова чаша от 1 l. Разбъркайте разтвора и го охладете до 0~5 градуса С.

2. Разтворете 8,4 g (150mol) калиев хидроксид в 25ml метанол. Разбъркайте разтвора и го охладете до 0~5 градуса С.

3. Поставете бехеровата чаша с разтвора на 2,5-диметоксибензалдехид в (1) в голям съд с ледено-солна баня и поставете големия съд върху магнитната бъркалка. Използвайте термометър, за да следите температурата в бехеровата чаша, и включете бъркалката.

4. Използвайте капкомер, за да добавите бавно разтвор на калиев хидроксид в бехеровата чаша. Избягвайте температурата да надвишава 5 градуса С.

5. След като добавката приключи (обикновено в рамките на 1 час), разбъркайте сместа за още 30 минути.

6. Пригответе 300 ml 10% разтвор на HCl и го охладете до 5-10 градуса С, когато разбърквате сместа.

7. Добавете охладения 10% разтвор на HCl в бехеровата чаша със сместа на 5 пъти на всеки 5 min (приблизително 60 ml веднъж) при разбъркване.

8. Сега можете да видите жълто оцветен кристал вътре в сместа. Подгответе фуния и колба на Бюхнер и използвайте източника на засмукване, за да съберете кристала. Не е необходимо да изсушавате и претегляте кристала.

***Първата снимка, когато видите жълтото (по-тъмното е нереагиралият ДМБА анс е отстранен.

9. Смесете 300 ml 32% разтвор на HCl и 150 ml IPA в чаша от 1 л. Охладете разтвора до 5 градуса С.

10. Добавете мокрия кристал от (8) в разтвора на HCl/IPA от (9). Поставете бехеровата чаша в голям контейнер с ледено-солна баня и поставете големия контейнер върху магнитната бъркалка.

11. Пригответе 45 g цинков прах. Добавете праха в разтвора за разбъркване в рамките на 1 час. Не бързайте, защото ще се получат много жълти мехурчета. Използвайте малка лъжица и добавяйте бавно.


12. След като добавката приключи. Разбъркайте сместа за още 2 часа, сега можете да видите, че разтворът става прозрачен и може да има малко неразтворен цинк на дъното. На повърхността на неразтворения цинков прах ще видите много малки водородни мехурчета. Поставете сместа с капак в хладилника за една нощ. В същото време смесете 100 g натриев хидроксид със 150 ml вода. Добавете NaOH във водата на 3 или 4 пъти, за да избегнете повишаване на температурата. Поставете разтвора на NaOH също в хладилника.

13. Поставете мензурата със сместа в голям съд с ледено-солни вани и поставете големия съд върху магнитната бъркалка. Добавете бавно разтвора на NaOH в сместа за разбъркване, за да избегнете повишаване на температурата.

14. След като добавянето приключи, в сместа се добавят още 50 g NaCl и сместа престоява няколко часа, докато се види, че слоят IPA е добре отделен.

15. Използвайте капкомер, за да изсмучете внимателно слоя IPA в контейнер. Добавете 50 ml IPA в сместа и засмучете, за да съберете продукта два пъти.
16. Поставете IPA с 2C-H под вентилатор, за да се изпари. Няколко часа по-късно ще получите жълто на цвят масло (2C-H). Можете да смесите 200 g натриев хидроксид с 300 ml вода. Добавете NaOH във водата на 3 или 4 пъти, за да избегнете повишаване на температурата. Поставете разтвора на NaOH в хладилника.

17. Претеглете маслото и го запишете. Ако имате проблем с горната граница на везната, пригответе по-малък контейнер и запишете празното тегло. По време на изпарението на IPA можете да прехвърлите сместа в по-малкия контейнер.

*** PIC тук имам 2ch, извлечен с dmba с ipa и е изсушен (моят 2ch беше малко тъмен на вид, въпреки че наистина наблюдавах температурата.

18. За 100mmol 2C-H го разтворете в 50ml GAA в чаша от 1L и поставете чашата в ледена баня на бъркалка.

19. Смесете 120 ml GAA, 40 ml вода, 11,8 g сярна киселина (120 mmol) и 14,3 g калиев бромид (120 mmol) в друга бехерова чаша. Добавете 5,8 g 35% разтвор на водороден пероксид (60 mmol) в сместа при разбъркване. Ще видите как цветът се променя.

20. Използвайте капкомер, за да добавите сместа от (19) към сместа от (18) бавно при разбъркване. След като добавката е направена, добавете 5,8 g 35% разтвор на водороден пероксид (60 mmol) в сместа при разбъркване. Изчакайте още 20 минути при разбъркване.

*Тук е етапът на бромиране, мисля, че съм се справил... просто смесете всички неща заедно.


21. Добавете бавно разтвора на NaOH от (16) към сместа в ледената баня.

* това е снимката с черната плаваща слуз

22. Сега цветът трябва да е тъмнокафяв. Добавете 100 ml толуол в сместа при разбъркване. След 5 мин. разбъркване оставете сместа да седи, за да изчакате отделянето на слоя. Изсмучете толуола с капкомер и съберете толуола. Повтаряйте тази стъпка, докато толуенът стане прозрачен. Трябва да добавите толуол може би 3 пъти или повече, в зависимост от уменията ви.

*След това използвах и разделителна фуния, за да се уверя, че толуолът е възможно най-чист и в него няма вода.


23. Поставете толуола на бъркалката и добавете 13,6 g 32% разтвор на HCl (120 mmol). При разбъркването ще видите, че в толуола се образува известно количество сол. Няколко минути по-късно прекратете разбъркването и използвайте фуния и филтър, за да съберете солта на прах. Той трябва да е с тъмнокафяв цвят.

***Тук се сблъсках с проблем, добавих Hcl към толуола и вместо да се образува сол, се образува само черна слуз, която пада на дъното и аз се оказах с голямо количество от нея T_T


24. Използвайте ацетон, за да промиете праха върху филтъра с капкомер, докато цветът стане бял.

Сега наистина не знам какво да правя? имам тази черна каша, която потъна на дъното, предполагам, че е 2cb, която не може да образува сол, и тя се разтвори и стана неразтворима в толуол и потъна на дъното?
Имам достъп до DCM и се чудя какво да правя по-нататък? Трябва ли да събера черната потънала слуз и да направя нещо с нея?
Освен това маслото ми от 2ch изглеждаше доста тъмно, има ли това значение?
 
Last edited by a moderator:

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
редактиране : взех парче, което плуваше след добавянето на NAOH, който прави 2cb неразтворим във вода, и го пуснах в чист толуол и добавих hcl и то наистина генерира бяла сол , предполагам, че има други неща в толуола, които пречат на генерирането на сол, Така че ми хрумна идеята да добавя hcl към толуола и всички протектирани 2cb да потънат на дъното, да отделя толуола с фуния, след което да добавя NAOH, който ще генерира неразтворими във вода парчета 2cb, след което да ги взема, да ги добавя в нов чист толуол и отново да добавя hcl.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Всъщност мисля, че H2O2 35% със сярна киселина унищожават (преокисляват) вашия продукт. Можете ли да си набавите елементарен бром и да извършите реакцията, както съм написал?
Това вещество разтапя ли се при същата температура като 2C-B*HCl?
 
Last edited by a moderator:

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Имахме възможност да проверим
Не мисля, че мога да получа елементарен бром, тъй като е необходимо специално одобрение, но ще попитам може би в малко количество, знам със сигурност, че моят приятел в друга страна е успял със синтеза на 100%, така че просто аз правя нещо погрешно, той каза, че трябва да гледам температурата до дори по-малко от 10C при редукцията на цинка или ще получа по-тъмно изглеждащо 2ch масло.
Почти съм сигурен, че моят толуол е просто мръсен от друг продукт, тъй като не стана прозрачен след добавянето на HCL , а протенираният 2cb просто потъна на дъното, но получих сол, ако взех парче от снимката и го добавих към чистия толуол, той ми даде малко количество сол, така че се чудя как да извлека 2cb слузта от толуола?
да добавя hcl и да го оставя да потъне ? след това да изхвърля мръсния толуол , да добавя основна вода към доброто с разбъркване, за да го направя неразтворимо във вода и да се получат парченца 2cb масло , след това да го изхвърля отново към чистия толуол и да добавя отново hcl ? това може да се получи ? какво мислите ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Наистина е трудно да се чете, човече, но разбирам.
Изпарявайте толуол, дестилирайте толуола си и повторете
Имате предвид воден разтвор на NaOH, нали?
Какво е това?
 
Last edited by a moderator:

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1

Извинявам се за лошия английски език, опитах се да бъда по-ясен, имах предвид парчета, на снимката, където плуват парчета от 2cb, взех едно от тях и го пуснах в чист толуол и добавих hcl и се образува сол, така че предполагам, че толуолът, който се използва за екстракция, носи със себе си неща, които не позволяват образуването на сол, сега имам толуол с кал на дъното след добавянето на hcl и се чудя как да го отделя от мръсния толуол (заедно с нещата, които са в него, освен 2cb), за да мога да го добавя към нов толуол и да се опитам да добавя hcl, за да се образува сол
 

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
51
Points
18
Мисля, че имате проблем в първата стъпка, при реакцията на Хенри трябва да използвате някакъв първичен амин като катализатор вместо натриев хидроксид, ако не можете да получите добър катализатор, можете да използвате амониев ацетат, след това рефлукс на катализатора с реактивите, определена температура, която да позволи дехидратирането на β-нитроалкохола до образуването на нитроалкон, тази температура е поне стайна температура, а не под и в условия.
Добавяте солна киселина към реакцията, предполагам, че целта ви е да прекратите реакцията, всъщност мисля, че тази стъпка е излишна, след като реакцията приключи, можете да поставите реакцията в хладилника и след това да изпомпате и изплакнете с IPA или да рекристализирате
Полученият нитроалкан трябва да е оранжев до червен, а след рекристализация формата на кристала показва иглообразни кристали, вашият продукт е жълт, не мисля, че това е правилно, възможно е просто да сте редуцирали алдехида до алкохол и след това да сте бромнирали, за да получите тези черни продукти
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Или повторете синтеза с DCM.
 
Top