Question Ферма за гъби

Kerzab1

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 4, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Здравейте, реших да си направя домашна ферма от някаква магическа гъба, но може ли някой да ми каже всичко, което трябва да знам и какво трябва да имам, за да я направя?
Друг въпрос е колко ще струва да си купя 1-5 г магически гъби от някой дилър?
Който може да ми даде добър отговор, ще му бъда много благодарен.
 

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
@AKWA - Този сър има голям опит в отглеждането на гъби и методите за извличане. Много приятелски настроен човек, който ми помогна с въпросите ми за гъбите. Може би той ще може да ви помогне. 😊
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,482
Solutions
4
Reaction score
1,007
Points
113
Deals
1
Бих могъл, но това ще бъде много писане. Има няколко начина, по които може да се направи това. Там, където съм аз, 5 грама струват 25-35 щатски долара. Ако потърсите, ще намерите планина от информация. Разгледайте "The Shroomery.org"
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
66
Points
18
Подкрепям казаното от @Frit Buchner и също така бих ви насочил към philly golden teacher, Willy's world, 90 seconds mycology и накрая към канала на mycotrophic в youtube. За мен Mycotrophic е най-добрият, въпреки че спря да е активен в youtube, за да се концентрира върху patreon и discord, видеата му все още са изключително полезни
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Boomer shroomer в youtube има чудесна информация. Това обаче вероятно е за по-опитен потребител. Никога не съм имал проблеми с използването на PF Tek. Като начинаещ препоръчвам да започнете оттам, този метод е повече или по-малко "безотказен"
Необходими предмети: Готварска печка под налягане. Буркани с вместимост 1 или 1/2 пинта - най-добре с широко гърло. Торбичка с вермикулит, торбичка с перлит, органичен кафяв ориз, голяма пластмасова вана, блендер или кафемелачка и, разбира се, вашата спринцовка за спори. Спорите, които получавате онлайн - те са законни - поне на повечето места в САЩ. Всичко останало можете да намерите в Walmart или в околностите на града. Също така са необходими - кухненски прибори, алкохол за стерилизиране по време на целия процес. Смелете ориза на брашно с помощта на блендер или мелничка. За пълнене на бурканите се използва съотношение 2/3 чаша вермикулит, 1/4 чаша брашно от кафяв ориз и 1/4 чаша вода. Стерилизира се в тенджера под налягане и се инжектира със спори. Съхранява се на тъмно и топло в продължение на няколко седмици.
Следвайте тези инструкции: https://erowid.org/plants/mushrooms/mushrooms_mmgg.shtml

НЕ МОГА ДА ПОДЧЕРТАЯ ДОСТАТЪЧНО: ТРЯБВА ДА СТЕ ВЪЗМОЖНО НАЙ-ЧИСТИ ПО ВРЕМЕ НА ЦЕЛИЯ ПРОЦЕС! В противен случай просто ще отгледате плесен/бактерия и ще загубите времето/парите си!

Въпреки това, когато става въпрос за терариум - направете това по-долу.
Напълнете дъното на пластмасовата си вана с около един инч или 2 см перлит. Добавете достатъчно вода, така че да попие в целия перлит и да остане малко на дъното, но не толкова много, че да надвисне над перлита. Това е вашият терариум. Когато колонизацията на бурканите приключи - гъбата расте по целия буркан без промяна на цвета - изчакайте още една седмица, за да сте сигурни, че са узрели. Никога не отваряйте бурканите, докато не изчакате няколко дни, след като видите, че целият буркан е колонизиран. Някои са по-бързи от други.
Сега сте готови да "родите" своите "питки". Изпразнете всичките си буркани ("торти") в друга вана, наполовина пълна с вода, за да ги "потопите" - оставете ги да плуват наоколо в продължение на 12-23 часа - след това ги поставете в терариума си. Това помага да кажете на питите, че е време да направите гъби, а потапянето помага за рехидратирането на питите, тъй като гъбите са 90+% водно тегло - тази стъпка помага много.
Със стоящата вода в терариума ще има достатъчно влажност, за да видите, че отстрани на терариума се е натрупала влага - това е добър знак. Оставете терариума на топло и тъмно място и проверявайте на всеки втори ден, отваряйте капака за няколко минути, за да влезе свеж въздух, и оставете на светло за час-два, НИКОГА на пряка слънчева светлина! След няколко дни ще видите, че по питите се образуват "иглички". След още няколко дни гъбите ще са готови. Съберете ги точно преди шапката да се отдели от стъблото. След първата реколта отново "потапяте" питките си за 12-23 часа и ги поставяте обратно в терариума за следващата
"промиване". Ако терариумът започне да изсъхва, просто добавете още вода в перлита на дъното, но не толкова, че питите да седят във вода. Достатъчно, за да поддържате висока влажност/влажност.

Торбичките ви ще се изчервят 2/3/4 пъти, просто ги потапяйте отново след всяко изчерпване и повтаряйте, докато престанат да растат, опитайте се да не боравите с торбичките си и да не ги натъртите или да изтръгнете гъбите при бране - не повреждайте торбичките.
За сушенето най-добре работи дехидратор за храна, но не е необходим. Можете да сушите на въздух с вентилатор и т.н. Гъбите трябва да са изсушени до кости и да са с щръкнали дръжки, преди да бъдат съхранявани, в противен случай ще бъдат съсипани.
Всяко следващо промиване е с намален добив и сила на действие. Първата промивка е най-добра, а последната е най-лоша. Надявам се тази информация да помогне! o7
 
Last edited:

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
99
Reaction score
67
Points
18
Някой може ли да ми каже от опит ( гледал съм много видеоклипове в youtube), но дали медът работи за отглеждане на спори в т.нар. течна култура и дали този разтвор е достатъчно добър, за да се постави в кафяв ориз (сварен няколко пъти), за да започне да расте мицелът?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,482
Solutions
4
Reaction score
1,007
Points
113
Deals
1
Медът ще свърши работа, но има известен гъбичен имунитет, така че не е идеалното нещо. Каро, сироп от кафяв ориз, ЕКСТРАКТ ОТ МАЛТ, просто трябва да е някаква форма на глюкоза/фруктоза. Използването на спори за инокулиране на LC е свързано с проблеми, но е правено. Техниката на Soldados Erowid е по-стара от него и вероятно по-стара от мен, а "терариумът", т.е. Плодовата камера, е лош дизайн. Така се появява проблемът с опитите да ви науча да го правите тук. Написах статия от 7 страници за международно периодично издание за микология, която беше публикувана преди около 10-12 години, и дори в 7 страници тя наистина е само резюме
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Не съм казал, че това е най-новата или най-добрата техника или нещо подобно, само твърдях, че е "безотказна". Предоставих свободна схема, която любознателният начинаещ да следва. Стерилизацията вероятно е най-големият проблем, засягащ начинаещия, а тенджерата под налягане жизнено елиминира всякакви грешки до този момент. Човек просто трябва да инокулира и да роди тези буркани след колонизацията. Фрит Бюхнер е прав, дизайнът на терариума, който е предоставен в онзи тек на erowid, е сложен и глупав, затова предоставих много проста алтернатива - мокър перлит в пластмасова вана, никога не съм имал проблеми с това да не плододават или да изсъхват. Не са необходими маркучи за въздух и овлажнители, "щит за капки" и какво ли още не. Просто добавете една-две чаши вода по ваша преценка, достатъчно, за да поддържате "парата" в терариума. Като начинаещ бих ви препоръчал да се ориентирате в целия процес, преди да се опитвате да въвеждате иновации. Сигурен съм, че има много по-добри начини да се направи това, но със сигурност не е трудно и не е наполовина толкова сложно, колкото го правят много хора. Ако текето е по-старо от мен, (35+ години), то вероятно има причина, поради която все още го предоставят - защото е изпитано и вярно. Намерението ми е само да помогна за обяснението и опростяването.
 
Top